Tytuł
30-lecie Rodziny Katyńskiej Bydgoszcz przy Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i 80. Rocznica Zbrodni Katyńskiej, część 3: 2011–2020
Redakcja:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Magdalena Wolska
Bydgoszcz
2020
ss. 90
brak ISBN
fotografie czarno-białe i kolorowe
Ta niewielkich rozmiarów publikacja jest częścią cyklu wydawniczego Bydgoskiej Rodziny Katyńskiej, którego celem jest ukazywanie działań podejmowanych na rzecz pamięci o Bliskich zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Pierwsza część serii ukazała się w 2000 roku.
W trzeciej części obejmującej lata 2011–2020 zostały zabrane najważniejsze aspekty działalności Stowarzyszenia. W książce można wyodrębnić dwie zasadnicze części.
Pierwsza poświęcona jest Stowarzyszeniu. Znajdują się w niej kolejno informacje dotyczące składu zarządu, a także kalendarium obejmującego lata 2012–2019. Obrazuje ono aktywność członków w różnych przedsięwzięciach i wydarzeniach. Ze względu na to, że książeczka poświęcona jest 30-leciu istnienia Rodziny Katyńskiej w Bydgoszczy, zostały w niej zaprezentowane sylwetki czterech prezesów, osób o niezwykłej charyzmie i zaangażowaniu na rzecz swojego środowiska. Pierwszą postacią jest Danuta Rumfeld, współzałożycielka Rodziny, stojąca na jej czele w latach 1990–2002. Zapamiętano ją jako „człowieka instytucję, duszę wszystkich przedsięwzięć, organizatorkę pielgrzymek i podróży sentymentalnych na Kresy Wschodnie, autorkę i współautorkę opracowań poświęconych zamordowanym na nieludzkiej ziemi”. Z kolei Barbara Bocheńska kierowała Rodziną w latach 2002–2007 i „przyczyniła się do utrwalenia pamięci o ofiarach Zbrodni Katyńskiej, angażując się w liczne spotkania z uczniami bydgoskich szkół”. Izabella Montowska kierowała Stowarzyszeniem w latach 2007–2016 i – jak mawiała – „wywabianie białych plam z historii jest zabiegiem delikatnym i długotrwałym, bo przecież za słowami, które fałszowano lub przemilczano tak długo, stoją losy konkretnych ludzi, naszych bliskich”. Czwartym prezesem przedstawionym w publikacji, który obecnie (2021) przewodniczy rodzinie, jest Marian Adamczyk.
Po prezentacji sylwetek prezesów zespół redakcyjny przedstawił skład członków Stowarzyszenia (stan na rok 2020). Zaprezentowano także – co ważne ze względu na uporządkowanie informacji na temat stopni służbowych – w czytelny sposób (w formie tabeli) nominacje na wyższe stopnie wojskowe i policyjne ofiar Zbrodni Katyńskiej – bliskich członków Rodziny Katyńskiej w Bydgoszczy.
Ciekawym materiałem ukazującym działania i aktywność w lokalnym środowisku członków Stowarzyszenia na rzecz pamięci o ofiarach Mordu Katyńskiego jest zaangażowanie w ogólnopolską akcję sadzenia dębów. W książeczce przedstawiono miejsca, gdzie sadzono dęby, i podano informację, komu zostały poświęcone. Relacje z tych uroczystości z Bydgoszczy i okolic przedstawiają liczne kolorowe zdjęcia.
Niezwykle cennym materiałem książeczki są wspomnienia o ojcach – ofiarach Zbrodni Katyńskiej. O poruczniku rezerwy Teodorze Banasiewiczu, kapitanie Pawle Ferenzy, aspirancie Andrzeju Nowickim, poruczniku rezerwy Władysławie Nieciu opowiadają kolejno córki, członkinie Stowarzyszenia: Zdzisława Tylman, Barbara Szymankiewicz, Irena Augustyniak i Danuta Kuźmicka. Bardzo osobiste i emocjonalne relacje mogą być dla czytelnika uzupełnieniem wiedzy o Zbrodni Katyńskiej widzianej oczyma najbliższych.
Autorzy tego wydania zaprezentowali także wzbogacone zdjęciami relacje z pielgrzymek, które odbyli członkowie Bydgoskiej Rodziny Katyńskiej, między innymi do Bykowni, Kazachstanu czy na Polski Cmentarz Wojenny w Charkowie. Część pierwszą publikacji kończy bardzo interesujący materiał, przedstawiający kapitana Stanisława Cylkowskiego, bydgoszczanina, który jako jeniec niemieckiego oflagu został przywieziony w 1943 roku do Katynia, a tam wśród szczątków ofiar rozpoznał swojego przyjaciela – kupca Józefa Pilaczyńskiego.
Druga część publikacji poświęcona jest osiemdziesiątej rocznicy Zbrodni Katyńskiej (książka została wydana w 2020). Czytelnik ma możliwość zapoznania się z dwoma artykułami pracowników Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. W pierwszym, autorstwa Przemysława Wójtowicza, zatytułowanym Zbrodnia Katyńska 1940 – najsłynniejszy przejaw sowieckiego ludobójstwa, w syntetyczny sposób została przedstawiona historia Zbrodni Katyńskiej, z uwzględnieniem najważniejszych aspektów dotyczących okoliczności dostania się polskich żołnierzy do sowieckiej niewoli, decyzji o wymordowaniu polskich oficerów, a także informacji na temat obozów, w których byli przetrzymywani jeńcy, i miejsc kaźni. Autor nawiązał do działań polskiego rządu na uchodźstwie i tego, jak rodziło się kłamstwo katyńskie. Ukazał postawy Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, kończąc na roku 1990, czyli przyznaniu przez ZSRR, że zbrodni dokonał NKWD.
Drugi artykuł autorstwa Piotra Wiejaka dotyczy prac archeologiczno-ekshumacyjnych w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. Autor przedstawia zakres i sposób prac archeologów w latach 1991–1995 (w Bykowni w latach 2001–2012). Całość wzbogaca dziesięć fotografii z miejsc pochówków. Materiał ten jest dla czytelnika ciekawy z tego względu, że publikacje na temat Zbrodni Katyńskiej rzadko poruszają wątek prac archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych przez stronę polską po roku 1990. Jak wskazuje sam autor, prace te „umożliwiły w niektórych przypadkach imienną identyfikację ofiar. Stały się źródłem cennych informacji, (…) pozwoliły na weryfikację źródeł archiwalnych oraz zeznań świadków. (…) wpłynęły także na zobrazowanie późniejszej historii miejsc pochówków ofiar w tym potwierdziły próby zacierania śladów zbrodni”.
Podsumowując, niewielkich rozmiarów książka niesie ze sobą ogromny ładunek informacji, który warto włączyć do swoich czytelniczych pozycji.
Opracowała Magdalena Wolska