Tytuł
Pamięć nie dała się zgładzić…
Opracowanie:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Danuta Malon, Zbigniew Laskowski, Jadwiga Podniesińska, Zbigniew Strzałkowski
Agencja Wydawniczo-Reklamowa MAGIC
Lublin
2004
ss. 315
83-917951-2-8
książka sfinansowana została przez Fundację „Przezorność”
Skromny jubileusz 15. lat pracy Stowarzyszenia był okazją do wspomnień, refleksji, ale i do wyrażenia uznania tym, którzy wiele swojego czasu i sił wnieśli w działalność organizacji. Aby ocalić te fakty od zapomnienia, a przede wszystkim dać wyraz pamięci o pomordowanych – Ofiarach katyńskich, postanowiono wydarzenia lat wspólnej pracy utrwalić w formie wydawnictwa.
Pierwszą stronę książki stanowi ksero listu Sekretariatu Stanu Jana Pawła II z 1 października 2004. Ostatni akapit listu skierowanego z okazji 15. lecia Rodziny Katyńskiej do Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Lublin brzmi: „Jego Świątobliwość wdzięczny za słowa życzeń i wyrazy pamięci, poleca Bożemu Miłosierdziu w modlitwie ofiary Katynia. Stowarzyszeniu Rodzina Katyńska Lublin na dalsze lata działalności z serca udziela Apostolskiego Błogosławieństwa. Podpisał Mons. Gabriele Caccia – Asesor”.
Tematem części I (Charków, Katyń, Miednoje) jest historia Zbrodni Katyńskiej. W sposób przystępny, z myślą o młodym czytelniku, przedstawiono los polskich oficerów, policjantów i funkcjonariuszy innych służb państwowych ujętych przez czerwonoarmistów po agresji 17 września 1939 roku na Polskę. Opisano tło historyczne, pobyt jeńców w obozach specjalnych NKWD, aż do podjęcia przez najwyższe władze sowieckie 5 marca 1940 roku decyzji o likwidacji obozów. W każdym przypadku podano źródła informacji.
Następne strony zawierają wybrane dokumenty katyńskie, między innymi kopie pism Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego z lat 1960–1970, opisanych klauzulą TAJNE, a przekazanych Polsce przez prezydenta Rosji w dniu 14 października 1992, oraz inne pisma otrzymane przez polski rząd w okresie późniejszym (jak rozkaz Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR o przyznaniu pracownikom NKWD nagród i odznaczeń państwowych za zamordowanie w 1940 roku polskich jeńców wojennych), przedruki interesujących artykułów z różnych czasopism o sytuacji polskich jeńców podczas pobytu w obozach NKWD, artykuł o jeńcach ocalonych od śmierci w Katyniu, wstrząsającą relację Józefa Mackiewicza z pobytu w maju 1943 roku w Lesie Katyńskim. Jeden z rozdziałów poświęcony jest epizodom z życia obozowego polskich jeńców; wybrano je z pamiętników znalezionych podczas ekshumacji w katyńskich dołach śmierci.
Część II poświęcona jest 15 latom działalności Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Lublin. To swoisty pamiętnik Stowarzyszenia, chronologiczny opis wydarzeń w kolejnych latach. Od 1989 do 2004 roku dokładnie opisywana jest działalność członków lubelskiej Rodziny Katyńskiej. Praca w każdym roku kalendarzowym stanowi odrębny rozdział. Wymieniane są wszystkie nazwiska osób zaangażowanych w poszczególne przedsięwzięcia, spotkania, wyjazdy, pielgrzymki, organizacje uroczystości i inne czynności. Wydarzenia udokumentowane są zdjęciami.
Przywracanie pamięci o latach pracy, szczególnie tych najbardziej oddalonych i już nieco zatartych w świadomości, miało za podstawę kronikę Rodziny Katyńskiej, wspomnienia członków, protokoły z zebrań i różnych spotkań, zdjęcia, wysyłane i otrzymywane pisma, zaproszenia, prywatne notatki itp. Wiele wydarzeń zostało zapewne pominiętych. Dotyczy to tych przedsięwzięć, które nie zostały nigdzie odnotowane i nie pozostał po nich żaden ślad w dokumentach. Również w świadomości członków niektóre sprawy uległy zatarciu i po kilkunastu latach nie było możliwości odtworzenia ich.
Wydawnictwo uzupełnia 111 zdjęć, dokumentujących działalność Rodziny Katyńskiej w latach 1989–2004. Następne strony zawierają pełną listę członków Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Lublin; przy każdym nazwisku figurują dane Ofiary Zbrodni Katyńskiej, stopień pokrewieństwa oraz miejsce spoczynku zamordowanego.
Kolejne karty to wykaz Honorowych Członków Rodziny Katyńskiej oraz kalendarium stałych spotkań i uroczystości Stowarzyszenia. Publikację kończy posłowie autorstwa Danuty Malon. Stanowi ono podsumowanie 15 lat pracy, w ciągu których wszystkie przedsięwzięcia świadczą, że pamięć o naszych Bliskich jest żywa. Wpis zakończony jest zdaniem: „Pamiętamy też o tym, że zapomnienie o przeszłości grozi jej powtórzeniem”.
Opracowała Danuta Malon