Autor
Tytuł
Tadeusz Pieńkowski
Droga polskich żołnierzy do Katynia, Miednoje, Piatichotek i…?
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
MAG Agencja Wydawnicza
Warszawa
2000
ss. 198
83-85113-38-X
fotografie, mapy
Tadeusz Pieńkowski poświęcił niemal całe życie na badanie losów polskich oficerów pomordowanych w Katyniu. Jedną z ofiar sowieckiej zbrodni był bowiem ojciec Tadeusza – kapitan Ludwik Pieńkowski. Sam autor również doświadczył sowieckiego terroru – aresztowany w 1939 roku przez NKWD, trzy lata spędził w sowieckich więzieniach i obozach pracy przymusowej. Doświadczenia te wpłynęły na wybór drogi życiowej autora, który niestrudzenie badał i dokumentował ślady Zbrodni Katyńskiej. Jednym z efektów tej pracy jest omawiana publikacja.
Po zapoznaniu czytelnika z najważniejszymi skrótami oraz po krótkim omówieniu sytuacji Polski w 1939 roku, autor wiele uwagi poświęca samej organizacji NKWD. Jak podkreśla, poznanie metod i działalności sowieckiego Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych jest niezbędne do zrozumienia Zbrodni Katyńskiej. Autor przybliża więc czytelnikom strukturę, poszczególne komórki NKWD, pokazując ich udział w eksterminacji polskich jeńców. Szczegółowo omawia między innymi Zarząd do spraw Jeńców Wojennych i organizacji obozów, grupy specjalnie, Główny Zarząd Wojsk Konwojowych NKWD ZSRR, Główny Zarząd Transportu, Kolegium Specjalne (tak zwana „trójka”), która wydawała wyroki na „wrogów ludu”, aż po organizacje NKWD w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Cała ta skomplikowana struktura działała w jednym celu – „bardzo dokładnie zaplanowanej, centralnie kierowanej z Moskwy i skrycie realizowanej operacji polegającej na zgładzeniu polskich jeńców i więźniów. (…) Władze NKWD stosowały zasadę, aby o końcowym rezultacie wiedziała jak najmniejsza liczba funkcjonariuszy i nikt z osób postronnych o niczym nigdy się nie dowiedział. Biorąc jednak pod uwagę liczbę instytucji NKWD «zajmujących» się polskimi jeńcami i więźniami, to o zbrodni musiało wiedzieć co najmniej kilkuset enkawudzistów, a prawdopodobnie o wiele więcej”. Nie była to więc zbrodnia anonimowa.
Kolejny rozdział autor poświęca tak zwanej pierwszej selekcji – od momentu wzięcia polskich jeńców do niewoli, przez traktowanie jeńców w drodze do obozów, po pierwsze tygodnie w obozach – życie w przepełnionych barakach, w brudzie, zimnie i głodzie. Pod koniec października 1939 roku dokonano jednak dokładnej selekcji, oddzielając kadrę oficerską, która pozostała w obozach, od szeregowców. Część szeregowych wojskowych przekazana została nazistom, „wielu jednak żołnierzy (…) władze sowieckie skierowały do pracy w zakładach czarnej metalurgii w Magnitogorsku, kopalniach rud żelaza w Krzywym Rogu i wielu innych przedsiębiorstwach przemysłowych oraz do budowy drogi Nowogród Wołyński–Lwów”.
Rozdział kolejny, zatytułowany Druga selekcja, dotyczy życia polskich oficerów w sowieckich obozach. Autor szczegółowo opisuje działania NKWD, zmierzające do wyeliminowania oficerów obdarzonych cechami przywódczymi i cieszących się autorytetem, do pozbawienia jeńców nadziei na odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz „zbadanie przeszłości, poglądów i całego życia oddzielnie każdego z jeńców i całej jego rodziny”. Pieńkowski ze szczątków informacji, wspomnień, jakie udało się odnaleźć, rekonstruuje codzienne życie w obozowych warunkach – zakwaterowanie, wyżywienie, codzienne prace, zajęcia, apele czy organizowanie życia kulturalnego. Sporo miejsca poświęca również oficerom-duchownym różnych wyznań i represjom, jakie na nich spadały, działalności konspiracyjnej polskich wojskowych oraz złudzeniom, w jakich do końca utrzymywani byli oficerowie.
Kolejne dwa rozdziały to już dokładnie omówienie przygotowań, wywózek, egzekucji oraz zacierania śladów po dokonanym mordzie. Wstrząsający opis wymordowania oficerów autor podsumowuje cytatem z wiersza Adama Mickiewicza Do matki Polki. Następnie Pieńkowski próbuje zliczyć wszystkich pomordowanych w ZSRR oficerów, ale też cywilnych więźniów.
Tom kończy zestawienie załączników, w których znajdziemy między innymi opis stopni służbowych w NKWD i Armii Czerwonej, zestawienie oficerów duchownych znajdujących się w trzech sowieckich obozach – Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie – oraz notatki i decyzje Biura Politycznego KC WKP(b) dotyczące sprawy Katynia.
Choć książce brakuje redakcji i pełno w niej technicznych niedociągnięć oraz patosu, to godna podziwu jest praca, jakiej Tadeusz Pieńkowski dokonał, analizując i badając dostępne mu źródła.
Opracowała Małgorzata Walendowska