Autor
Tytuł
Andrzej Krzysztof Kunert
Katyń: ocalona pamięć
Współpraca:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Rafał E. Stolarski, Zygmunt Walkowski
Świat Książki
Warszawa
2010
ss. 256
9788324718924
bibliografia
indeks osobowy
Praca Andrzeja Krzysztofa Kunerta Katyń: ocalona pamięć to kalendarium Zbrodni Katyńskiej, rozpoczynające się od traktatów między Polską a ZSRR, a kończące w kwietniu 1943 roku, czyli po ogłoszeniu przez władze III Rzeszy odkrycia masowych grobów w lesie pod Smoleńskiem, gdzie odnaleziono szczątki polskich jeńców wojennych.
Słowo „kalendarium” w kontekście książki może kojarzyć się z pracą nudną i wtórną. Skojarzenie to najczęściej jest prawdziwe, bo większość prac tego typu stanowi faktograficzne ujęcie wydarzeń, bez wyciągania wniosków czy zagłębiania się w kontekst epoki. Opracowanie autorstwa Andrzeja Krzysztofa Kunerta jest jednak chlubnym wyjątkiem. Czytelnika czeka fascynująca podróż dzięki niezwykłej erudycji autora, pełna zdjęć i rysunków z epoki oraz odniesień do utworów literackich. Nie sposób omówić wszystkich pozycji, w niniejszym tekście skupię się więc na wybranych wątkach.
Prolog nosi tytuł Od traktatu pokojowego do IV rozbioru Polski i już na stronie tytułowej wita czytelnika karykatura przedstawiająca Stalina i Hitlera… biorących ślub. Stanowi to oczywiste nawiązanie do traktatu Ribbentrop–Mołotow, podpisanego 23 sierpnia 1939 roku między III Rzeszą a ZSRR. Dokument ten umożliwił obydwu totalitarnym reżimom wrześniową inwazję na Polskę. Wspomniany rysunek jest doskonałym wstępem do treści prologu, ponieważ kwestia relacji Polski z państwami rządzonymi przez Hitlera i Stalina stanowi istotną jego część. Autor skupia się jednak na Związku Sowieckim, ponieważ – co oczywiste – Zbrodnia Katyńska, będąca tematem przewodnim pracy, została dokonana z inspiracji władz tego kraju. Wszystkie elementy umieszczone w kalendarium doskonale pasują do siebie, czytelnik może przekonać się, że zarówno układ tekstów, jak i dobór innych elementów jest nieprzypadkowy. W omawianym rozdziale umieszczono jeszcze fotokopię tekstu oficjalnego opublikowanego w „Kurierze Warszawskim” 24 sierpnia 1939 oraz Tajnego protokołu dodatkowego, który ukazał się 1 czerwca 1946 roku w wydawanym w Londynie „Dzienniku Polskim i Dzienniku Żołnierza”, co koresponduje z treścią kalendarium.
Część I zatytułowana została Od agresji do IV rozbioru Polski. Warto sięgnąć po ten rozdział nie tylko ze względu na ogromną dawkę wiedzy, ale również na towarzyszący materiał ilustracyjny: opracowane mapy inwazji, kolejne fotokopie artykułów, ówczesnych znaczków pocztowych, historycznych zdjęć czy karykatur. Szczególną uwagę przyciąga sowiecki plakat propagandowy, przedstawiający – jak stwierdza autor – „entuzjastyczne powitanie żołnierzy Armii Czerwonej przez ‘ludzi pracy’ tzw. Zachodniej Ukrainy i tzw. Zachodniej Białorusi (…), który pojawił się w postaci czarno-białej reprodukcji na łamach moskiewskiej ‘Prawdy’”.
Nie ma potrzeby omawiania kolejnych rozdziałów, ponieważ wszystkie zostały skonstruowane w podobny sposób. Należy jednak – moim zdaniem – wyeksponować jedną kwestię. W części V, zatytułowanej Ujawnienie Zbrodni, autor książki przedstawił swoje ustalenie, weryfikujące twierdzenia przyjęte w literaturze przedmiotu. Badacze przez dziesiątki lat zgodnie uważali, że władze III Rzeszy poinformowały światową opinię publiczną o odkryciu masowych grobów 13 kwietnia 1943 roku. Ogłoszony tego dnia przez Radio Berlin komunikat zelektryzował światową opinię publiczną, a dla rodzin pomordowanych to właśnie ta data stała się symboliczną cezurą, która pozbawiła ich nadziei na powrót ojców, mężów, braci, dziadków… Z tego też powodu 13 kwietnia został z inicjatywy Federacji Rodzin Katyńskich ogłoszony w 2007 roku przez Sejm RP Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Nie zmienia to faktu, że dzięki badaniom autora pracy możemy dowiedzieć się, że pierwszy komunikat o odkryciu masowych grobów pod Smoleńskiem wydała kontrolowana przez władze III Rzeszy Agencja Transocean już 11 kwietnia 1943. Wiadomość ta została powtórzona również kolejnego dnia. Odkrycie dokonane przez Andrzeja Krzysztofa Kunerta nie tylko dodaje pracy naukowego waloru, ale również potwierdza jego pozycję jako historyka-badacza.
Omawianą pracę można czytać zarówno w całości, jak i małymi fragmentami. Niezależnie od strategii, jaką się przyjmie, po zakończeniu zapoznawania się z jej treścią czytelnik pozostanie z uczuciem niedosytu. Jak już pisałem wyżej, prezentowany materiał kończy się w 1943 roku, co oznacza, że odkrycie masowych grobów i rozpoczęcie ekshumacji w Lesie Katyńskim stanowi ostateczną klamrę dla kalendarium. Biorąc pod uwagę fakt, że książka została wydana w 2010 roku, prawdopodobnie nie zaplanowano kolejnych części.
Opracował Mateusz Zemla