Tytuł
Zbrodnia Katyńska. W kręgu prawdy i kłamstwa
Redakcja:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Sławomir Kalbarczyk
Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej IPN
Warszawa
2010
ss. XI+252
9788376291239
Publikacja Zbrodnia Katyńska. W kręgu prawdy i kłamstwa, która ukazała się w 70. rocznicę mordu katyńskiego, składa się ze studiów napisanych przez różnych autorów, w tym pracowników Instytutu Pamięci Narodowej i badaczy z innych instytucji naukowych w Polsce.
Całość otwiera wprowadzenie Janusza Kurtyki, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010. Podobno udając się na uroczystości, miał ze sobą egzemplarze wydania tego tomu, o czym nie sposób nie myśleć w czasie lektury. We wstępie autorstwa zmarłego tragicznie historyka czytamy, że choć wiedza o Zbrodni Katyńskiej jest spora, to ciągle wiele zagadnień domaga się wyjaśnienia. Pośród wielu obszarów należałoby np. ustalić personalny skład obsad obozowych, wojsk konwojowych czy formacji ochraniających teren egzekucji. Jako istotne wyzwanie Kurtyka wskazuje m.in. ustalenie losów – przetrzymywanych nie w znanych specobozach Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, lecz w więzieniach – 7305 więźniów, rozstrzelanych na podstawie decyzji Biura Politycznego z 5 marca 1940. Wskazuje także, iż ciągle niewystarczająco dużo wiemy o 3870 obywatelach polskich, rozstrzelanych na podstawie rozkazu z 5 marca 1940 roku na Białorusi.
W tekście zatytułowanym Zbrodnia Katyńska po 70 latach Stanisław Kalbarczyk (historyk, pracownik Biura Badań Historycznych IPN, a zarazem redaktor tomu) dokonuje przeglądu ustaleń historiografii, przyjmując ujęcie nie chronologiczne, lecz problemowe. Kończąc ów przegląd, autor stawia pytanie, czy historiografia dojrzała już do obszernej syntezy Zbrodni Katyńskiej. Mimo wszystkich możliwych zastrzeżeń, Kalbarczyk udziela odpowiedzi twierdzącej, konkludując następująco: „Synteza olbrzymiej, jednak niezmiernie rozproszonej literatury przedmiotu jest (…) pilnie potrzebna – nie zastąpią jej wielotomowe wydawnictwa źródłowe czy prace popularne. Trzeba mieć zresztą i to na względzie, że żadna, choćby najobszerniejsza synteza nie zamyka badań monograficznych. Trwają one nadal, przygotowując materiał dla kolejnych, jeszcze bardziej pełnych, syntetycznych ujęć tematu” (s. 20).
Kolejny artykuł, napisany przez prokuratora Dariusza Gabrela, omawia historię postępowań w sprawie Zbrodni Katyńskiej, opisując działania organów prokuratorskich i innych organów, które zajmowały się kwestią odpowiedzialności za zbrodnię od 1943 roku do czasów obecnych. Dalej prokuratorka Małgorzata Kuźniar-Plota uzasadnia kwalifikację prawną Zbrodni Katyńskiej przyjętą w śledztwie prowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej. Z kolei profesor Witold Kulesza analizuje możliwość używania pojęcia „ludobójstwo” w odniesieniu do tej zbrodni, sięgając do genezy pojęcia. Jako punkt wyjścia dla poszukiwania historycznego uzasadnienia takiego określenia istoty bezprawia dokonanego na polskich jeńcach wojennych przyjąć należy według autora dokumentację procesu norymberskiego (i ówczesne działania oskarżycieli sowieckich). W świetle tego, co zostało powiedziane przed Trybunałem Norymberskim, rozważyć trzeba – zdaniem Kuleszy – czy Zbrodnia Katyńska już wówczas jawiła się w swej naturze jako wojenne ludobójstwo.
Z kolei Witold Wasilewski przedstawia kwestię zakłamywania prawdy o Zbrodni Katyńskiej oraz działania amerykańskiej Komisji Maddena, która w konsekwencji prac z lat 1951–1952 w swym końcowym orzeczeniu jednoznacznie obciążyła Związek Radziecki odpowiedzialnością za mord na polskich jeńcach wojennych.
Z następnego tekstu czytelnik dowie się m.in. także o zaangażowaniu powojennej polskiej emigracji politycznej w Wielkiej Brytanii w proces wyjaśnienia prawdy o tej zbrodni (autor Tadeusz Wolsza). Ireneusz Kamiński prezentuje losy skargi katyńskiej, jakie grupa 13 osób złożyła do Europejskiego Trybunały Praw Człowieka (przypomnijmy, chodzi o stan na rok 2010, ostateczny wyrok Wielka Izba ETPC wydała w 2013). Natomiast Andrzej Zawistowski kreśli zarys przedstawiania problematyki katyńskiej w edukacji.
Spośród pomieszczonych w tomie tekstów zwraca uwagę artykuł Przemysława Gasztold-Senia. Autor, opierając się na niewykorzystywanych dotąd zasobach Instytutu Pamięci Narodowej, wnikliwie opisuje represje aparatu bezpieczeństwa, jakie w epoce PRL podejmowano wobec osób, które sprzeciwiały się oficjalnej wersji Zbrodni Katyńskiej. Znaczący jest tutaj tytuł: Siła przeciw prawdzie…
Całość dopełniają relacje strażników pamięci o Zbrodni Katyńskie oraz aneks z wyborem dokumentów, bibliografia oraz indeks.
Na koniec dodajmy, że omawiana publikacja nie budzi zastrzeżeń edytorskich. Została przygotowana z dużą starannością. Jako całość bez wątpienia uzupełnia luki w historiografii, i jako taka jest przeznaczona dla grona badaczy, ale także czytelników szukających bardziej pogłębionych opracowań i analiz.
Opracował Paweł Jasnowski