Autor
Tytuł
Franz Kadell
Kłamstwo katyńskie. Historia pewnej manipulacji. Fakty, dokumenty, świadkowie
Tłumaczenie:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
z języka niemieckiego Jerzy Pasieka
Wydawnictwo Dolnośląskie
Wrocław
2008
ss. 270
ISBN 978-83-245-8645-5
zawiera fotografie czarno-białe
indeks nazwisk
„Katyń jest symbolem. Kryje się za nim zarówno likwidacja dużej części polskiej elity, jak i związana z tym trauma polskiego narodu”. Tymi słowami Franz Kadell rozpoczyna opowieść o zbrodni, która wpisała się nie tylko w historię Polski, Niemiec czy Związku Sowieckiego, ale także Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. To te kraje, angażując się w grę ze Stalinem, akceptowały politykę kłamstw, manipulacji, fałszywych dowodów i świadków.
Autor z zawodu jest dziennikarzem. Jego podejście do opisywanego tematu oraz stosunek do Polski i Niemiec jest neutralny, natomiast bardziej emocjonalnie i negatywnie odnosi się do strony radzieckiej, co jest zrozumiałe w kontekście poruszanej tematyki.
Lekki język, chronologicznie uporządkowane wydarzenia opisane w odniesieniu do konkretnych dokumentów, dat, nazwisk, które w sposób przejrzysty scalają wszystko w całość, sprawiają, że książkę czyta się bardzo dobrze.
Sięgając po tę publikację, czytelnik otrzyma bardzo dobry materiał, zgodnie z tytułem koncentrujący się nie tylko na samym morderstwie, ale także na późniejszym spisku, który miał zrzucić winę za Zbrodnię Katyńską na nazistowskie Niemcy. Autor swoją opowieść o kłamstwie katyńskim rozpoczyna w 1939, a kończy w 1990 roku. Książka składa się z siedmiu rozdziałów. W pierwszym z nich, zatytułowanym Likwidacja, Kadell opisuje okoliczności, w jakich piętnaście tysięcy polskich oficerów trafiło do obozów, jak również same obozy, warunki, jakie tam panowały, aż wreszcie – wykalkulowany i zaplanowany proces mordu. Dowiadujemy się także o czterystu jeńcach, którzy trafili do obozu w Griazowcu, gdzie byli poddawani intensywnej propagandzie komunistycznej, by stać się narzędziem Stalina przeciwko polskiemu rządowi emigracyjnemu i armii polskiej pod dowództwem generała Andersa.
W kolejnym rozdziale – Poszukiwania i odnalezienie grobów – jesteśmy obserwatorami nieustannych i rozpaczliwych zabiegów polskiego rządu emigracyjnego, w tym ambasadora Stanisława Kota, generała Władysława Sikorskiego czy generała Władysława Andersa, mających na celu ustalenie tego, co stało się z polskimi oficerami. Jak podaje autor, do kwietnia 1943 roku podjęto pięćdziesiąt prób rozmów z przedstawicielami najwyższych władz ZSRR na czele z Józefem Stalinem.
Począwszy od pierwszych kłamstw Stalina i Berii, których słuchać musiał Władysław Anders próbujący odzyskać oficerów do swojej armii, przez odnalezienie katyńskich grobów (co było wykorzystywane w celach propagandowych przez Niemców i Rosjan), autor wprowadza czytelnika w kolejne rozdziały: Przymierze wokół kłamstwa, Manipulacja i ukrywanie prawdy, Walka przeciwko zmowie milczenia, Spór o pomniki, Przyznanie się do winy. Tutaj Kadell opisuje pseudonaukowe ekspertyzy Sowietów z miejsca zbrodni i ich – mający apogeum w trakcie procesów w Norymberdze – spisek z mocarstwami zachodnimi, zwrot tych ostatnich w czasie wojny koreańskiej (powołanie przez Amerykański Kongres Komisji Specjalnej do Zbadania Masowego Mordu w Katyniu), zagłuszanie tych Polaków, którzy w okresie PRL mieli dość odwagi, aby nie zgadzać się z twierdzeniami o winie faszystów, aż do historycznego przekazania przez Michaiła Gorbaczowa Wojciechowi Jaruzelskiemu dokumentów NKWD dotyczących zbrodni.
Dla polskiego czytelnika ciekawym elementem w prezentowanej książce są przykłady, jak prasa szwedzka, amerykańska (zwłaszcza podczas prac Komisji Maddena), a w szczególności niemiecka zajmowały się kwestią Zbrodni Katyńskiej. Mimo publikacji w prasie i dostępu opinii publicznej państw Zachodu do wiedzy o Katyniu machina manipulacji, kłamstw i oszczerstw zdołała zakorzenić się i przetrwać pięćdziesiąt lat.
Dla kogo przeznaczona jest książka Franza Kadella? Dla każdego, kto chciałby poznać tematykę katyńską lub pogłębić swoją wiedzę na jej temat, poznając złożoność historycznych wydarzeń. Szczególnie dla młodego pokolenia publikacja jest bardzo dobrą pozycją, która z powodzeniem może konkurować z wiedzą zaczerpniętą z Internetu.
Opracowała Magdalena Wolska