Autor
Tytuł
Franz Kadell
Katyń w oczach Zachodu
Tłumaczenie:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Marcin Barcz
Wydawnictwo Naukowe PWN
Warszawa
2012
ss. 247
9788301169350
tytuł oryginału: Katyń – Das zweifache Trauma der Polen
zawiera indeks nazwisk
Książka Franza Kadella Katyń w oczach Zachodu to kolejna pozycja tego autora ukazująca tematykę Zbrodni Katyńskiej, jej przebieg, znaczenie, zmowę milczenia i kłamstwo, które na dziesięciolecia zdeterminowało dążenia Polski do ujawnienia prawdy o Katyniu.
Jak mówi sam autor, „historię można czytać jak powieść kryminalną”. Oczywiście jeśli temat i sposób jego przedstawienia spełniają te wymogi. W tej pozycji niewątpliwie tak jest. Przystępny, jasny i zrozumiały język, w którym zbrodnia, relacje świadków, manipulacje, odniesienia do faktów i mechanizm ich fałszowania, a następnie podejmowane próby zdemaskowania winnych sprawiają, że książka posiada cechy powieści kryminalnej.
Praca Franza Kadella składa się ze wstępu, sześciu rozdziałów i posłowia. Autor już na początku uprzedza czytelnika: „Książka ta nie stanowi kolejnego przyczynku do szczegółowych badań historycznych, jej zadaniem jest naszkicowanie zarysu tematyki na przestrzeni ponad siedmiu dekad”.
W pierwszym rozdziale Z niewoli na śmierć autor, powołując się na dokumenty niemieckie, ukazuje sposób mordowania polskich oficerów wiosną 1940 roku w katyńskim lesie. Oprócz tego drastycznego opisu znajdujemy odwołanie do wydarzeń z sierpnia 1939 roku, a następnie agresji hitlerowskiej i radzieckiej na Polskę, co bezpośrednio przyczyniło się do niewoli polskich jeńców i osadzenia ich w 138 obozach na terenie ZSRR. W dalszej części autor opisuje trzy obozy specjalne NKWD: w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, podając liczbę osadzonych, warunki, w jakich przebywali, przebieg przesłuchania czy indoktrynację, jakiej byli poddawani. Z tej części tego rozdziału czytelnik dowiaduje się także o obozach Pawliszczew Bór i Griazowiec, do których trafiło około 400 jeńców „ocalałych”, rozpracowywanych przez agentów NKWD, aby uczynić z nich narządzie stalinowskiej polityki wobec Polski.
Drugi rozdział rozpoczyna się opisem spotkania generała Władysława Sikorskiego z Józefem Stalinem w Moskwie 3 grudnia 1941 roku. Dotyczyło ono między innymi polskich oficerów. Jak zaznaczył autor, „w sprawie zaginionych oficerów Sikorski nie posunął się ani o krok. Ich los nadal pozostawał tajemnicą”. Następnie czytelnik zostaje przeniesiony w czasie do wydarzeń związanych kolejno z agresją Niemiec na ZSRR 22 czerwca 1941 roku, układu Sikorski–Majski (o utworzeniu armii polskiej na terenie ZSRR) oraz stanowiskami polskiego rządu na uchodźstwie, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
W rozdziale trzecim zatytułowanym Inscenizacja kłamstwa Franz Kadell opisuje sposób budowania i fałszowania faktów, a co za tym idzie – tworzenia radzieckiej wersji zbrodni: począwszy od tak zwanej Komisji Burdenki, przez sposób prowadzenia śledztwa, po norymberski proces (podrozdział Farsa w Norymberdze), gdzie – jak sądzili Sowieci – wina za Zbrodnię Katyńską przypadnie III Rzeszy. Działania strony radzieckiej i milczenie państw zachodnich w sprawie Katynia oddziaływały w kolejnych dekadach, mimo podejmowanych prób przywrócenia prawdy.
Te autor porusza w rozdziale czwartym – W czasie zimnej wojny. Opisuje między innymi okoliczności odsłonięcia pomnika upamiętniającego polskich jeńców wojennych pomordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD, umieszczonego na cmentarzu Gunnersbury w Londynie, i jak zaznacza: „z 34 zaproszonych ambasad (…) nie przyszedł ani jeden dyplomata z ambasad krajów zachodnioeuropejskich”. Autor omawia literaturę, która ukazuje się na Zachodzie, nakreśla czytelnikowi przebieg śledztwa podjętego przez powołany przez Kongres amerykański Komitet dla Zbadania Zbrodni Katyńskiej czy przedstawia dzieje stawianego przez Polaków krzyża brzozowego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Mimo podejmowanych działań, prawda była lekceważona, pomijana milczeniem, a tych, którzy odważnie ją głosili, spotykały „tajemnicze wypadki”.
W piątym rozdziale Prawda na raty autor przybliża czytelnikowi wydarzenia, które prowadzą do zrzucenia zasłony kłamstwa. Prawda przebija się z trudem. Mimo jednoznacznych dowodów i przyznania się do winy, jednocześnie podejmowane są przez stronę rosyjską działania propagandowe mające na celu umniejszenie rozmiarów Zbrodni Katyńskiej i wiązania jej z wysoką śmiertelnością wśród jeńców Armii Czerwonej w latach 1919–1920. W rozdziale tym czytelnik ma możliwość poznania okoliczności ujawnienia kolejnych mogił polskich jeńców osadzonych w Starobielsku i Ostaszkowie, zamordowanych w Charkowie i Miednoje, oraz walkę, jaką podjęły rodziny zamordowanych, nie zgadzając się z umorzeniem śledztwa w sprawie Zbrodni Katyńskiej przez Naczelną Prokuraturę Wojskową w Moskwie.
Ostatni rozdział może być dla czytelnika niejako zaskoczeniem, został bowiem poświęcony katastrofie lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Autor traktuje to jako klamrę spinającą tragiczne losy Polski i Polaków. Rozdział ten został opatrzony także notą od redakcji wskazującą, że autor pisał książkę w 2011 roku, kiedy nie były jeszcze znane wszystkie ustalenia związane z katastrofą lotniczą.
Książka Franza Kadella stanowi ciekawą pozycję dotyczącą Zbrodni Katyńskiej. Zawiera 14 zdjęć, fotokopię notatki Berii z 5 marca 1940 roku z zaleceniem rozstrzelania polskich oficerów, a także mapę zamieszczoną na wewnętrznej stronie okładki, gdzie zaznaczone są miejsca masowych egzekucji dokonanych przez NKWD. Każdy rozdział opatrzony jest przypisami, które znajdują się na końcu książki, co może stanowić trudność w szybkim dotarciu do odwołania. Autor nie wystrzegł się także pewnych błędów. Pisze na przykład o Józefie Czapskim jako o więźniu Kozielska, podczas gdy znany malarz i pisarz był jeńcem obozu w Starobielsku.
Niemniej jednak popularnonaukowy charakter, przystępny język i bogata bibliografia, głównie obcojęzyczna, stanowią o wartości tej pozycji.
Opracowała Magdalena Wolska