Autor
Tytuł
Adam Basak
Historia pewnej mistyfikacji. Zbrodnia Katyńska przed Trybunałem Norymberskim
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Wrocław
1993
ss. 133
83-229-0885-7
Niewielkich rozmiarów książka Adama Basaka jest ważnym elementem narracji o Zbrodni Katyńskiej. Autor już na wstępie określa, że czytelnik nie dowie się z niej wiele o samej zbrodni, lecz przede wszystkim o tym, w jaki sposób strona radziecka starała się przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze przypisać ów mord Niemcom, a konkretnie włączyć go w poczet oskarżenia Hermana Gӧringa. Czytelnikowi zostają nakreślone także powody, dla jakich powstała książka, według autora bowiem do powszechnej wiedzy przedostawały się często informacje o „katyńskim epizodzie w Norymberdze” pozbawione znajomości sądownictwa międzynarodowego, uwarunkowań funkcjonowania Trybunału i stanowiska, jakie ostatecznie zajął.
Czy jest to łatwa książka? Pomimo swej objętości niekoniecznie, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy sięgają po opracowania poświęcone Zbrodni Katyńskiej. Czytelnik powinien dysponować elementarną wiedzą na temat mordu, znać jego okoliczności i tło historyczne okresu wojny. Autor przywołuje bowiem nazwiska i wydarzenia, które stanowią ważny element tej publikacji. I choć język oraz styl pisania nie są łatwe, tekst wydaje się uporządkowany, a liczne przypisy bezpośrednio pod tekstem pozwalają lepiej zrozumieć tok myślenia autora, a także spojrzeć z szerszej perspektywy na prezentowane fakty. Co zatem znajdziemy w tej książce?
Adam Basak przedstawił Historię pewnej mistyfikacji, dzieląc książkę na sześć rozdziałów.
W pierwszym rozdziale Dlaczego Norymberga? autor wskazuje okoliczności, jakimi kierowali się radzieccy decydenci, wybierając proces norymberski dla ugruntowania kłamstwa katyńskiego: „wzgląd trzeci łączy się ze szczególną rangą Międzynarodowego Trybunału Wojskowego. (…) ustalenia faktyczne tego wyroku, a więc stwierdzenia, że dana zbrodnia została przez Niemcy hitlerowskie popełniona, nie będą kwestionowane”. Zakres działania Trybunału i przepisy, na jakich się opierał, a także jego skład, pozwalały sądzić radzieckim oskarżycielom w Norymberdze, że bez większego trudu ciążącą na nich winę za wymordowanie polskich oficerów wiosną 1940 roku przypiszą Niemcom.
Kolejny rozdział Walka o dowody ukazuje z jednej strony strategię niemieckiej linii obrony (na czele z Otto Stahmerem), z drugiej – tworzoną oraz niepozbawioną wad i manipulacji linię radzieckich oskarżycieli (z Romanem Rudenką na czele). Opis walki o świadków i dokumentację, która miała być zaprezentowana podczas procesu, wciąga czytelnika w meandry przepisów prawnych. W kolejnych dwóch rozdziałach stajemy się niejako obserwatorami samego procesu: z jednej strony świadkowie obrony, z drugiej świadkowie oskarżenia (po trzech z każdej ze stron – tak zadecydował Trybunał), pytania krzyżowe, fakty, dokumenty. W świetle przedstawionych zeznań, dowodów i mów końcowych, czytelnik odnosi wrażenie, że wykazano nie tylko, iż zbrodni nie dokonali Niemcy, ale też to, że sami Rosjanie – przyjmując linię oskarżenia opartą na manipulacjach i fałszywych dowodach – pośrednio wskazali siebie jako winnych. Zaskakujący dla czytelnika może być zatem wyrok Trybunału, w którym oskarżenie katyńskie zostało całkowicie pominięte. Jak wskazuje Adam Basak w ostatnim rozdziale książki, jej pominięcie sprawiło, że winą nie obarczono Niemców, a wyrok tego Trybunału był niepodważalny i w przyszłości Rosjanie nie mogli go kwestionować. Autor stwierdza jednocześnie, że Trybunał nie mógł w żaden sposób wypowiadać się o winie Sowietów, bowiem zgodnie z umową, na mocy której powstał (8 sierpnia 1945), i statutu, na podstawie którego działał, „jego jurysdykcji podlegali główni przestępcy wojenni europejskich państw Osi”.
W konkluzji autor podkreśla, iż „politykę mocarstw zachodnich cechowała daleko posunięta gotowość do ustępstw, nic więc dziwnego, że katyńskie rozstrzygnięcie MTW traktuje się jako przejaw serwilistycznej wobec Kremla postawy”.
Po książkę Adama Basaka niewątpliwie warto sięgnąć. Jest ona cennym uzupełnieniem wielu publikacji o tematyce katyńskiej, przybliża czytelnikowi wątek sprawy katyńskiej w procesie norymberskim i daje obraz zachodnich mężów stanu, „którzy w pełni świadomi odpowiedzialności Rosjan czynili wszystko, by uniknąć wrażenia, że nie wierzą w ich wersję”.
Opracowała Magdalena Wolska