Tytuł
Kłamstwo katyńskie. W 60 lat po zbrodni. Katalog wystawy 8 kwietnia–15 maja 2000
Opracowanie:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Adam Roliński, Andrzej Rybicki
Kraków
[2000]
ss. 143
83-7188-396-8
zawiera zestawienie bibliograficzne, fotografie, kopie dokumentów, kalendarium
Dramatyczne wydarzenia XX wieku z każdym rokiem są coraz lepiej udokumentowane, usystematyzowane, umieszczone w szerokich historycznych, politycznych i kulturowych kontekstach. Paradoksalnie w miarę postępu badań naukowych, rozwoju kolejnych form upamiętnienia czy projektów edukacyjnych, wydarzenia te stają się coraz bardziej odległe i trudne do zrozumienia. Odchodzą świadkowie, rozmywają się granice między realną grozą totalitarnych zbrodni a skonwencjonalizowanymi formami pamięci. Krakowska wystawa Kłamstwo katyńskie. W 60 lat po zbrodni z 2000 roku oraz towarzyszący jej katalog miały zapobiec takiej erozji pamięci.
Organizatorami przedsięwzięcia były Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Instytut Jana Pawła II, Instytut Katyński w Polsce i Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Katalog opublikowany nakładem Księgarni Akademickiej stanowi nie tylko pamiątkę wystawy. Ze względu na zawartość merytoryczną, solidnie opracowane teksty oraz obfitość materiałów fotograficznych i reprodukcji innych dokumentów może funkcjonować jako samodzielna broszura edukacyjna lub pomoc dydaktyczna dla nauczycielek i nauczycieli historii.
Publikacja zawiera w dużej mierze materiały wytworzone przez propagandę obydwu okupantów. Sowieci starali się zatrzeć pamięć o dokonanej przez siebie zbrodni, a naziści manipulowali prawdą wedle własnych potrzeb. Andrzej Rybicki, kurator wystawy, zwraca uwagę na ten paradoks w tekście wprowadzającym do lektury: „Nie oglądalibyście tych zdjęć i dokumentów, gdyby sowieccy i niemieccy fotoreporterzy nie towarzyszyli politykom i wojskowym, nie byli w Moskwie i Berlinie, w Zakopanem i Przemyślu. Gdyby nie byli w Katyniu, gdzie na rozkaz propagandy pracowali, dokumentowali ślady zbrodni”. Podobne spostrzeżenia ma ówczesny metropolita krakowski kardynał Franciszek Macharski: „Do mordów w Katyniu zostało dołączone następne zło. (…) Ta nieprawość okłamywała samą siebie i synów swojego systemu”. Pomimo nagromadzenia kłamstw i manipulacji, prawda wyszła na jaw.
Zebrany w broszurze materiał robi wrażenie, zwłaszcza w części poświęconej współpracy obu reżimów w ramach paktu Ribbentrop–Mołotow. Być może, gdyby nie wydarzył się hitlerowski atak na Związek Radziecki, obie satrapie zgodnie dokonałyby tak nieodwracalnych zbrodni na Polakach i innych narodach Europy Środkowej i Wschodniej, że nie miałyby one szansy na demokratyczne odrodzenie pół wieku później. Na jednej z fotografii widać transporty ropy i zboża na dworcu w Przemyślu wysyłane do Rzeszy w 1940 roku. Na innych spotkanie żołnierzy Wehrmachtu i Armii Czerwonej oraz wspólną defiladę w Brześciu nad Bugiem we wrześniu 1939 roku.
Istotnym walorem wydawnictwa jest kalendarium wydarzeń związanych ze Zbrodnią Katyńską. Rozpoczyna się 23 sierpnia 1939 od podpisania paktu Ribbentrop–Mołotow, a kończy w 1998 roku cytatami z oświadczenia Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, która apelowała wówczas o stworzenie polskich cmentarzy wojskowych w Katyniu i Miednoje, o upamiętnienie żołnierzy Wojska Polskiego zamordowanych pod Charkowem oraz niezależne śledztwo w sprawie sowieckich zbrodni. Kalendarium oprócz wydarzeń doniosłych i przełomowych dla sprawy zawiera także mniej znane, jak choćby odsłonięcie Pomnika Katyńskiego w Sztokholmie w 1975 roku i jego późniejszą profanację czy odsłonięcie pierwszego polskiego pomnika poległych, co miało miejsce w Gorcach, pod Turbaczem w 1980 roku.
Katalog zawiera również artykuły napisane przez grono osób ważnych i zasłużonych dla walki o prawdę. Są wśród nich między innymi cudem ocalały z transportu na miejsce straceń ekonomista i sowietolog Stanisław Swianiewicz, historyk i dziennikarz Stanisław Maria Jankowski, ksiądz Zdzisław Peszkowski – kapelan Rodzin Katyńskich, a także pisarz i literaturoznawca Jacek Trznadel. Artykuły przybliżają przebieg zbrodni i walki z jej zakłamywaniem z różnych perspektyw: osobistej, historycznej, prawnej. Szczególną uwagę przyciągają artykuły poświęcone tak zwanemu Archiwum Robla oraz biografiom naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego – ofiarom sowieckich zbrodni.
Kłamstwo katyńskie. W 60 lat po zbrodni trudno uznać za katalog w dosłownym znaczeniu. Publikację tę można uznać raczej za tak zwaną książkę towarzyszącą ekspozycji, rozwijającą podejmowane w niej tematy. Jednocześnie – przez skondensowaną formę – ma spore walory popularyzatorskie i z pewnością zainteresuje pasjonatów i pasjonatki historii, także z młodszych pokoleń. O ile dotrą do niej w czytelniach lub antykwariatach.
Opracował Jan Bińczycki