Autor
Tytuł
Wojciech Majerski
Katyń. Od kłamstwa ku prawdzie
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Oficyna Wydawnicza Rytm
Warszawa
2012
ss. 239
9788373995093
zawiera bibliografię, indeks osób oraz spis ilustracji, zestawione przez Mirosławę Polakiewicz
Los badań naukowych oraz publikacji historycznych często zdaje się rozciągać daleko poza autorskie zamiary i wskutek upływu czasu zyskiwać nowe sensy. Publikacje po latach stają się nie tylko źródłem wiedzy, ale też świadectwem epoki i dokumentem starań o realizację postulatów autorek i autorów. Właśnie tak można dziś czytać Katyń. Od kłamstwa ku prawdzie Wojciecha Materskiego.
Autor jest jednym z prekursorów powojennych badań naukowych nad zbrodniami sowieckimi dokonanymi na obywatelkach i obywatelach Polski. Warto dodać, że sprawa Katynia to tylko jeden z wątków wieloletniej pracy naukowej Wojciecha Materskiego – historyka i politologa, autora ponad czterystu artykułów, byłego dyrektora Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Autor ten opublikował wiele książek i kilkaset artykułów poświęconych historii politycznej, dziejom krajów komunistycznych i postkomunistycznych (zwłaszcza ZSRR i Gruzji) oraz Zakaukazia, a także relacjom polsko-sowieckim. Jako członek Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych miał okazję wykorzystać doświadczenie naukowe do pracy doradczej i budowania dyplomatycznych mostów ponad granicami państw oraz historycznych krzywd. Jego działalność uhonorowano Medalem Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Tytuł Katyń. Od kłamstwa ku prawdzie można uznać za credo wszystkich prac Materskiego. Lektura pozwala zrozumieć historyczny kontekst, przebieg procesów politycznych, które doprowadziły do zbrodniczych decyzji, poznać przebieg działań urzędników sowieckiego reżimu. Grozę budzi właśnie ten urzędowy aspekt ludobójstwa. Autorowi udało się uwypuklić to, co często umyka refleksji czytelników, a w ramach rutynowych „szkolnych” narracji nie zawsze wybrzmiewa z odpowiednią mocą.
Tytuł pokazuje też dzieje pamięci o Katyniu i walki o prawdę. Autor poświęcił rozdziały między innymi pierwszemu śledztwu katyńskiemu, sowieckim kłamstwom i PRL-owskiemu przemilczaniu. W finale opisuje dochodzenie charkowskie z 1990 roku i działania władz Polski, które wykorzystały historyczną szansę, jaką był epizod pierestrojki w końcowych latach ZSRR, oraz późniejsze prace Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych.
Gdyby szukać w literaturze katyńskiej pozycji pozwalającej zbliżyć się do tematu, swoistego drogowskazu do dalszych lektur, należałoby wskazać właśnie na książkę Materskiego. Byłaby wręcz doskonałym kompendium dla uczniów, studentów lub osób zwyczajnie zainteresowanych historią Polski i Europy w XX wieku, gdyby nie kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę. W bibliografii zabrakło kilku prac dostępnych w chwili wydania. Biorąc pod uwagę jego datę (2012), można uznać, że stan badań rozwinął się o kolejne pozycje, a polityczna historia walki o prawdę zanotowała kilka kolejnych wydarzeń.
Specyficzną rolę w książce Materskiego Katyń. Od kłamstwa ku prawdzie odgrywa język. Plasuje się on gdzieś między naukową przejrzystością a echami stylu etycznego wzmożenia, apelowania do sumień. Zawarte w tekście Materskiego środki perswazyjne, używanie „wymownych cudzysłowów” czy patos podtytułów kolejnych rozdziałów przynależą do instrumentarium, jakiego używano w bezdebitowych wydawnictwach z okresu PRL lub przełomu systemów, kiedy opisywanie zbrodni stalinizmu było aktem walki politycznej, oporu wobec propagandy. W roku 2012 polska historiografia i debata publiczna były już w innym miejscu. O tych wydarzeniach można było mówić pełnym głosem, bez ogródek. I o ile Rosja nie była gotowa na przyjęcie prawdy o zbrodniach stalinizmu, o tyle w Polsce stały się one jednym z fundamentów narracji historycznej i częścią tożsamości państwowej.
Materski uważa, że choć wiedza o Zbrodni Katyńskiej została „odzyskana” w powszechnej świadomości Polaków, to wciąż znajdujemy się w drodze Od kłamstwa ku prawdzie. Po niemal dekadzie od wydania omawianej pozycji drugi człon tytułu zdaje się aktualny. Autor postuluje: „do zgodnego zamknięcia w historii stosunków wzajemnych karty katyńskiej dojść może tylko wówczas, jeśli w Rosji rzeczywiście weźmie górę tendencja rozprawienia się z tym strasznym dziedzictwem przeszłości (…). Tymczasem: nadal obserwujemy niechętną rezerwę do rzeczywistego doprowadzenia sprawy zbrodni katyńskiej do satysfakcjonującego finału, do ujawnienia brakującej dokumentacji, wszystkich miejsc pochówku i pełnej rehabilitacji ofiar”. Niestety ten postulat – oczywisty z punktu widzenia polskich czytelniczek i czytelników oraz odwołujący się do prawdy – dziś zdaje się jeszcze bardziej odległy niż w momencie wydania książki. Gdy oba narody zdobędą się na rozliczenie imperializmu i ludobójczych zbrodni (w Rosji) oraz ostateczne wypełnienie „pracy żałoby” (w obu krajach), dawna groza będzie przemawiać sama przez się i przestanie zatruwać wzajemne relacje.
Za istotny walor publikacji należy uznać opatrzenie książki podstawową bibliografią, indeksem nazwisk oraz bardzo wartościowym zbiorem materiałów graficznych – od map, przez reprodukcje dokumentów z epoki (groza zbrodni zawartych w urzędowych papierach lepiej działa na wyobraźnię niż wspomniany styl perswazyjny), po fotografie z wydarzeń upamiętniających walkę o prawdę.
Opracował Jan Bińczycki