Tytuł
Rosja a Katyń
Redakcja:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Anna Dzienkiewicz
Ośrodek Karta, Dom Spotkań z Historią
Warszawa
2010
ss. 162
978-83-61283-34-8
978-83-62020-13-3
zawiera aneks: lista Funkcjonariuszy obwodów kalinińskiego, smoleńskiego i charkowskiego nagrodzonych rozkazem NKWD ZSRR nr 001365 z 26 października 1940 „za pomyślne wykonanie zadań specjalnych”
Gdyby trzeba było wybrać jeden spośród zgromadzonych w Bibliografii Katyńskiej tytułów jako lekturę wprowadzającą do zagadnienia Zbrodni Katyńskiej, prawdopodobnie byłaby to antologia Rosja a Katyń, wydana przez Ośrodek Karta. Opracowanie pozwala poznać podstawowe fakty, otoczyć je kontekstami społecznymi i kulturowymi. Jednocześnie jest rodzajem mostu między Polską a Rosją, na którym można się spotkać ponad rzeką krwi, cierpienia i wzajemnych zadrażnień.
Wydawnictwo powstało dzięki dialogowi środowisk: Ośrodka Karta oraz rosyjskiego Memoriału. Obie instytucje pełnią podobne funkcje. Zajmują się badaniem i popularyzacją historii, w tym jej najbardziej bolesnych kart, przywracaniem pamięci, dokumentowaniem procesów i wydarzeń, które ze względów ustrojowych spychano poza margines publicznej wiedzy. „Jest dla nas niezwykle ważne, że od wielu lat III Rzeczpospolita doświadcza współdziałania niemałej grupy Rosjan, którzy odważnie występują w imieniu prawdy o tej zbrodni. Ośrodek Memoriału w Moskwie, najbliższy partner Karty, zabiera głos w taki sposób, że słowa naszych przyjaciół bronią w oczach Polaków honoru Rosji” – podkreśla we wstępie wydawca Zbigniew Gluza. Pierwsze wydanie opublikowano w 1994 roku z inicjatywy Jurija Zorii, drugie przygotowano na rocznicę w 2010 roku, na którą tragicznym cieniem położyła się katastrofa lotnicza w Smoleńsku.
Tom Rosja a Katyń zawiera artykuły poświęcone Zbrodni Katyńskiej, jej wykonawcom oraz dziejom dezinformacji i dochodzenia do prawdy. Znalazło się w nim także oświadczenie komisji ekspertów rosyjskich z 1993 roku oraz oświadczenie Memoriału O śledztwie w sprawie zbrodni katyńskiej w Rosji (4 kwietnia 2005). Szczególną uwagę zwraca wieńczący tom artykuł Nikity Pietrowa Kto rozstrzeliwał Polaków? Autor próbuje odpowiedzieć na to pytanie, przedzierając się przez „biurokrację zbrodni”. Z dostępnych materiałów archiwalnych odtwarza przebieg przygotowań do mordu na wielką skalę, dobór oprawców, ich biografie i sposób wykonywania rozkazów. Przytacza również wspomnienia jednego z katów: „Wódkę piło się oczywiście do utraty świadomości (…). A myliśmy się wodą kolońską. Do pasa. Inaczej nie pozbylibyśmy się zapachu krwi i prochu. Nawet psy od nas uciekały i jeśli szczekały, to z daleka”.
Te makabryczne cytaty pozwalają zrozumieć, że zbrodnie okresu stalinizmu dotyczą nie tylko narodów okupowanych przez Sowietów, ale również społeczeństwa Rosji, które zostało obarczone ciężarem win, a jednocześnie pozbawione możliwości ich głośnego wyznania i odkupienia. Ten aspekt dziejów ZSRR znalazł odbicie w biografiach stalinowskich katów. Jak zauważa Nikita Pietrow, wielu z nich umierało przedwcześnie, doświadczając chorób psychicznych i emocjonalnego okaleczenia.
Warto także zwrócić uwagę na artykuł Jurija Zorii Droga do prawdy o Katyniu. Autor jest synem doradcy oskarżyciela publicznego z ramienia ZSRR w procesie norymberskim. Nikołaj Zoria zmarł w 1946 roku w niewyjaśnionych i budzących najgorsze podejrzenia okolicznościach. Syn, próbując poznać okoliczności śmierci ojca, dotarł do dokumentów NKWD o wielkim znaczeniu dla polskich badaczy zbrodni.
Niewielki, ale frapujący zbiór pozwala zrozumieć tragiczny wymiar splotu losów narodów dotkniętych dwudziestowiecznymi totalitaryzmami. Oprawcy stają się ofiarami, świadkowie tajemniczo giną, odkrycie prawdy okazuje się pracą dla wielu pokoleń. Publikacja Rosja a Katyń ma jeszcze jeden wymiar. Pozwala docenić odwagę i pracę ludzi oraz instytucji o dysydenckich korzeniach i prawdziwie demokratycznym etosie, takich jak Memoriał i Karta.
Opracował Jan Bińczycki