Tytuł
Katyń, Miednoje, Charków – ziemia oskarża. Z prac badawczych i ekshumacyjnych prowadzonych w 1994 roku na cmentarzach oficerów polskich zamordowanych na Wschodzie
Redakcja naukowa:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Andrzej Kola, Andrzej Przewoźnik
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
Warszawa
1996
ss. 202
83-905590-0-5
Ta ważna publikacja z 1996 roku odwzorowuje stan wiedzy, jakim dysponowali badacze sprawy Katynia zaledwie kilka lat po przyznaniu się przez Związek Radziecki do odpowiedzialności za popełnienie Zbrodni Katyńskiej (13 kwietnia 1990) i po ujawnieniu miejsc kaźni w Charkowie (gdzie zginęli jeńcy z obozu ze Starobielska) i Miednoje (z Ostaszkowa). W tych pierwszych latach po pamiętnym 1989 roku szybko powiększała się wiedza historyków i znawców polityki, ale – jak czytamy we wstępie – nadal brakowało szczegółowych danych, istotnych dla śledztwa katyńskiego, oraz danych dotyczących miejsc, gdzie pierwotnie pochowano Ofiary (1940) i gdzie ówcześnie (lata dziewięćdziesiąte XX wieku) planowano zbudować nekropolie.
Stąd też „działająca w imieniu władz RP Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, w porozumieniu z Federacją Rodzin Katyńskich i środowiskami katyńskimi w kraju i za granicą, podjęła trud przygotowania i przeprowadzenia skomplikowanych prac o charakterze sondażowo-pomiarowym i ekshumacyjnym w Katyniu, Miednoje i Charkowie – miejscach ukrycia szczątków. Prace te mają poprzedzić najważniejszy etap upamiętnienia Ofiar zbrodni katyńskiej – budowę polskich cmentarzy wojennych w Katyniu, Miednoje i Charkowie”.
Zgodnie z zamiarami autorów i inicjatora zarówno badań, jak i publikowania ich wyników (ROPWiM) omawiana książka powinna w sposób „możliwie pełny i przystępny” przekazać czytelnikom stan wiedzy, jaką podczas prac w 1994 roku zdobyły zespoły polskich specjalistów z różnych dziedzin naukowych. Był to początek projektu, którego zwieńczeniem miała być budowa katyńskich nekropolii. Na początek o zaawansowaniu prac nad upamiętnieniem Ofiar Zbrodni Katyńskiej skrótowo napisał Andrzej Przewoźnik (w latach 1992–2010 sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i główny budowniczy trzech pierwszych katyńskich nekropolii). O badaniach przeprowadzonych w Lesie Katyńskim (taka pisownia obowiązuje w książce) pisali Marian Głosek (kierujący tam badaniami archeologicznymi), Marek Dutkiewicz (analiza wydobytych zabytków) i Adam Kazik (prace geodezyjne w Katyniu i Miednoje); działania w Miednoje referowali ponadto Bronisław Młodziejowski (prace sondażowo-topograficzne) i Justyn Skowron (archeologiczne badania sondażowe); o Charkowie pisali Andrzej Kola (badania sondażowe i prace geodezyjne), Marek Urbański (prace sondażowo-topograficzne), Bogdan Kolanowski (prace geodezyjne). Uzupełnieniem tych tekstów jest Inwentarz archeologicznych sondaży wiertniczych wykonanych w 1994 r. na cmentarzu oficerów polskich w Charkowie – autorstwa Mieczysława Góry, członka zespołu Andrzeja Koli, później uczestnika prac ekshumacyjnych w Kijowie-Bykowni, ponadto reprezentującego Rodzinę Katyńską z Łodzi.
Jak pisze w swoim szkicu Andrzej Przewoźnik, prace sondażowe to był bardzo ważny etap na drodze do planowanej budowy katyńskiej nekropolii. Aby można było marzyć o realizacji tego przedsięwzięcia, konieczne były ustalenia ze stronami rosyjską i ukraińską. Jak trudne były te rozmowy – prowadzone zarówno przez dyplomację RP, jak i podczas bilateralnych spotkań przedstawicieli instytucji, takich jak Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – tego się nie dowiadujemy. Jednak dobrze wiedziały o tym Rodziny Katyńskie, którym sekretarz generalny ROPWiM na bieżąco przekazywał w tamtych latach wyniki swoich działań. Warto przypomnieć, że był to czas, kiedy dopiero kształtowały się pomysły, jak powinny wyglądać upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej na miejscu ich pochówku. Prowadzone w gronach Rodzin Katyńskich dyskusje pozwoliły na wypracowanie spójnej koncepcji i dały władzom RP legitymizację do podejmowania działań w imieniu bliskich Ofiar – rodziny na godny pochówek swoich mężów, braci i ojców czekały już wtedy blisko pięćdziesiąt lat.
Prezentowana pozycja, acz trudna w odbiorze i wywołująca zrozumiałe emocje, szczególnie wskutek publikowanych fotografii i opisów odwiertów i wykopów, dostarczyła także Rodzinom Katyńskich argumentów, aby dopominały się ze strony odpowiednich instytucji państwa polskiego budowy katyńskich nekropolii in situ. Rodziny od początku, czyli od lat dziewięćdziesiątych XX wieku, sprzeciwiały się sugestiom, że szczątki powinny być sprowadzone do Polski i tutaj pochowane. Artykuły o stanie szczątków i artefaktów, wydobywanych podczas prac archeologicznych, pokazywały wyraźnie, że pełna ekshumacja jest niewykonalna i nie ma możliwości przenoszenia wszystkich szczątków.
Książka Ziemia oskarża jest podsumowaniem pierwszego, zaledwie sondażowego etapu badań, jakie polskie ekipy specjalistów prowadziły w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Kolejne lata przyniosą dalsze prace, zakończone w wypadku tych miejsc budową Polskich Cmentarzy Wojennych (rok 2000). Z drugiej strony, zawarta w książce dokumentacja dotycząca znalezionych artefaktów oraz publikowane przekroje i mapy to zarazem dowody w toczącym się na polu historii procesie przeciwko sprawcom zbrodni oraz początek gromadzenia unikatowego zbioru Muzeum Katyńskiego (pierwsza ekspozycja 1993, nowa siedziba 2015).
Opracowała Izabella Sariusz-Skąpska