Autor
Tytuł
Adam Zaleski
Zbrodnia Katyńska. Czyli o zbiorowej zagładzie polskich oficerów dokonanej w trzech miejscach, a nazwanej imieniem jednego z nich. O życiu w obozie starobielskim w okresie od października 1939 r. do maja 1940 r.
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Stowarzyszenie Dolnośląska Rodzina Katyńska, Wydawnictwo Dolnośląska Agencja jerG
Wrocław
2000
ss. 55
83-86468-10-6
zawiera bibliografię
Ta bardzo kameralna pozycja już swym tytułem streszcza najważniejsze tezy: poświęcone pamięci ojca studium syna, który na podstawie dostępnych źródeł stara się odtworzyć ostatnie miesiące życia jeńca Starobielska, zamordowanego w Charkowie. Wydana w 2000 roku niewielka książeczka wpisana jest w bieżącą działalność Stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska, ponieważ – jak czytamy na okładce – „publikacja stanowi symboliczną cegiełkę na pozyskanie środków na ukończenie Pomnika Ofiar Katynia we Wrocławiu”. Projekt pomnika, autorstwa Tadeusza Tchórzewskiego, zdobi okładkę broszury (na ostatniej stronie okładki widnieje fotografia rodzinna: kapitan Ryszard Zaleski z żoną Stanisławą z Lubińskich). Wrocławskie upamiętnienie miało zostać ukończone w roku 60. rocznicy Zbrodni Katyńskiej – i tak się stało: usytuowany w Parku Słowackiego pomnik odsłonięto 22 września 2000 roku. Przypomnijmy – w tym samym roku, w czerwcu, poświęcono cmentarz w Charkowie.
Wróćmy do publikacji. Autor odnotowuje podstawowe fakty dotyczące szeroko rozumianego kontekstu Zbrodni Katyńskiej. Na tle kalendarium powrześniowego (kampania wrześniowa i jej zakończenie na wschodzie, pierwsze dni po klęsce) mowa o lokalizacji obozów (mapa i opis rozlokowywania jeńców), natomiast w rozdziale zatytułowanym Polska elita intelektualna w sowieckich oficerskich obozach jenieckich postawiona jest teza co do charakterystyki osób zatrzymanych przez Armię Czerwoną i NKWD (udokumentowana listą kilkunastu osób, z krótką charakterystyką: są tu lekarze, naukowcy, politycy). Na przykładzie obozu w Starobielsku Adam Zaleski stara się odtworzyć pierwsze tygodnie niewoli, a następnie zagadnienia szersze, takie jak organizacja życia gospodarczego w obozie (tu przykład powstania Komisji Kulturalno-Oświatowej); cytuje rozpowszechnianą w obozie odezwę Stanowisko obowiązujące żołnierzy polskich w niewoli czy Zagadnienia prawne dotyczące jeńców (tu oświadczenie, jakie jeńcy przekazali komendantowi obozu).
Ilustracją tych ogólnych tematów są rozdziały poświęcone wybranym więźniom (odtworzone ze wspomnień ocalałych świadków) oraz wydarzeniom w obozie. Końcowe rozdziały koncentrują się wokół atmosfery pierwszych miesięcy 1940 roku: z jednej strony na rekonstrukcji atmosfery w Starobielsku (tu pogłoski o likwidacji obozu), z drugiej – mamy fragment tak zwanego „katyńskiego wyroku” z 5 marca 1940 i rozważania dotyczące prawdopodobnych motywów zbrodni.
Wprawdzie od publikacji minęło już ponad 20 lat, ale nadal cenne są uwagi autora na temat źródeł, z jakich korzystał. Adam Zaleski przypomina między innymi klasyczne wspomnienia Józefa Czapskiego, Bronisława Młynarskiego czy Stanisława Swianiewicza, bo to na podstawie relacji tych świadków rekonstruuje swoją historię, cytuje, zamieszcza tabele i zestawienia na przykład według stopni wojskowych jeńców, opracowany przez Zbigniewa Godlewskiego szkic rozlokowania prycz w cerkwi obozowej czy wzięty z książki Młynarskiego plan obozu. Zaleski odnotowuje też dzieje dokumentów i artefaktów z Katynia, odnalezionych w 1943 roku podczas niemieckich ekshumacji.
Książeczkę kończy następująca deklaracja autora: „Jeżeli udało mi się w tym wielkim skrócie pomóc wyobraźni Czytelnika w odtworzeniu życia obozowego w sowieckim obozie polskich jeńców wojennych, będzie to dla mnie największą satysfakcją i nagrodą”. Można tylko odpowiedzieć: gdyby te serdeczne, a jednocześnie bardzo profesjonalne karty trafiły do uczniów i nauczycieli historii, bylibyśmy jako Rodziny Katyńskie spokojni, że pamięć o Zbrodni Katyńskiej nie zaginie ani już nigdy nie zostanie zakłamana.
Opracowała Izabella Sariusz-Skąpska