Autor
Tytuł
Allen Paul
Katyń. Stalinowska masakra i tryumf prawdy
Tytuł oryginału:
Opracowanie i tłumaczenie:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Katyń: Stalin’s massacre and the seeds of Polish Resurrection
Zofia Kunert
Świat Książki
Warszawa
2007
ss. 399
978-83-247-0956-4
indeks nazwisk
Niezwykle interesująca popularnonaukowa książka napisana przez amerykańskiego pisarza i dziennikarza, przeznaczona pierwotnie dla czytelników z Stanach Zjednoczonych. Wyróżnia się ona na tle prac dotyczących Zbrodni Katyńskiej, ponieważ autor, zakładający niewiedzę odbiorców nie tylko w zakresie tego tematu, ale również szerzej – historii Polski nowożytnej i najnowszej – wykazał się innowacyjnym podejściem do tematu.
Naukowcy, badacze oraz osoby interesujące się kwestią zbrodni na tysiącach polskich jeńców w czasie II wojny światowej zazwyczaj są obywatelami naszego kraju lub posiadają polskie korzenie. Wyjątek od tej reguły stanowi wąska grupa rosyjskich dysydentów (od „zawsze” antykomunistycznych, a obecnie również antyputinowskich), zajmujących się zbrodniami komunistycznymi, w tym również tematyką katyńską. Allen Paul, jako obywatel USA, który nie dorastał w naszej kulturze i nie posiadał doświadczenia życia w kraju rządzonym przez komunistów-bolszewików, zaprezentował niezwykle interesujące spojrzenie na Polskę, Polaków oraz naszą historię. Podkreślić należy, że zrobił to z dużym taktem, wyczuciem i nieskrywana sympatią. Chętnie cytował relacja i wspomnienia, w których podkreślany był patriotyzm Polaków (niezależnie od płci i wieku), a także przywiązanie do ojczyzny, stanowiącej wartość nadrzędną, istotniejszą niż osobiste szczęście czy bezpieczeństwo. Przytaczane w książce relacje świadków posłużyły amerykańskiemu pisarzowi także do odwoływania się do doświadczenia zbiorowego mieszkańców naszego kraju, zaplątanych w zawieruchę wojenną. W tekst zgrabnie zostały wplecione fragmenty wskazujące, co w danym momencie mogli przeżywać Polacy, jaki był ich sposób myślenia, nadzieje, oczekiwania. Podkreślić należy, iż jego rozmówcami były także trzy rodziny, których bliscy byli Ofiarami katyńskiego mordu.
Autor niemal niezauważalnie przechodził ze skali mikro, czyli indywidualnych losów, do skali makro, czyli wielkiej polityki i historii. Polakom piszącym o Zbrodni Katyńskiej (lub wspomnianej garstce antybolszewickich i antyputinowskich Rosjan) kwestie dotyczące nowożytnych relacji polsko-rosyjskich wydają się oczywiste, stąd raczej odnoszą się do nich skrótowo. Allen Paul, tworząc swoją pracę z myślą o rynku amerykańskim, podjął decyzję o przybliżeniu tamtejszemu czytelnikom tych kwestii. Przywołane przez autora fakty stanowią – w mojej opinii – interesującą lekturę również dla polskiego czytelnika. Allen Paul w dłuższym wywodzie wskazał m.in. że nasz kraj nie zawsze był ofiarą imperialnego, azjatyckiego sąsiada, lecz mocarstwem nadającym ton i posiadającym ogromny wpływ na cały region. Podkreślił w tym kontekście, że był czas, kiedy przedstawiciele najwyższej elity rosyjskiej rozmawiali po polsku.
Niestety, autor pracy nie ustrzegł się błędów. Najpoważniejszym z nich była zawyżona liczba obywateli Rzeczypospolitej wywiezionych w głąb ZSRR podczas masowych deportacji między lutym 1940 a czerwcem 1941 roku. Według tradycyjnej polskiej historiografii było ich ponad milion, jednakże szacunków tych nie dało się utrzymać w konfrontacji z materiałem źródłowym, dostępnym po 1989 roku. Naukowcy z Ośrodka KARTA wyliczyli, że liczba wywiezionych waha się pomiędzy 309 a 327 tysięcy. Dane te zostały opublikowane w 2002 roku w pracy Represje sowieckie wobec Polaków i obywateli polskich, sporządzonej przez niekwestionowane autorytety historyczne: prof. dr. hab. Andrzeja Paczkowskiego, prof. dr. hab. Wojciech Materskiego, dr. hab. Albina Głowackiego. Warto podkreślić, że jedną z osób, która przyczyniła się do powstania tego opracowania, był Aleksander Gurianow, kierujący polską sekcją Stowarzyszenia Memoriał.
Niestety, pisząc swoją pracę, Allen Paul nie był świadomy istnienia tych badań. Nie tylko wielokrotnie przytoczył zawyżoną liczbę deportowanych, ale również w różnych miejscach wyciągał wnioski i budował narrację w oparciu o niewłaściwe dane. Autor wielokrotnie powoływał się również na protokoły działającego w latach 1951–1952 Komitetu Katyńskiego Kongresu USA, zwanego potocznie – od nazwiska przewodniczącego – Komitetem Maddena. Allen Paul, jak wielu badaczy przed nim, nie docenił pracy kongresmanów, zaś jego interpretacje były często dość powierzchowne (dotyczy to m.in. błędnego – w mojej ocenie – opisu kwestii związanych z odkryciem masowych grobów w Katyniu). Dokonana w ostatnich latach przez badaczy (piszę te słowa w roku 2023) dokładna analiza protokołów z zeznań złożonych przed Komitetem Maddena i dołączonych do nich dokumentów wskazała, jak wiele można znaleźć w tych materiałach istotnych treści uzupełniających, doprecyzowujących lub obalających twierdzenia przyjęte w literaturze przedmiotu.
Nie można oczywiście stawiać autorowi zarzutów, że nie przeanalizował dokładnie materiałów wytworzonych przez amerykańskich kongresmenów, gdyż zajęłoby mu to zapewne wiele lat. Piszę o tym nie po to, by dyskredytować pracę Allena Paula, którą uważam za niezwykle udaną, lecz chcąc wskazać czytelnikowi, że nauka w kwestii Katynia cały czas się rozwija. Opisywana książka, pomimo kolejnych wydań, nie odnosi się to tych zmian. Należy jednak pamiętać, że nie jest to praca naukowa, lecz raczej popularyzatorska. Polecam ją zatem wszystkim, którzy chcieliby wstępnie zapoznać się ze sprawą zbrodni na tysiącach Polaków w czasie II wojny światowej czy poszerzyć wiedzę o historii naszego regionu geograficznego.
Opracował Mateusz Zemla