Autor
Tytuł
Andrzej Kola
Archeologia zbrodni. Oficerowie polscy na cmentarzu ofiar NKWD w Charkowie
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
Toruń
2011
ss. 442
978-83-231-2733-8
wydanie drugie, poprawione
Zbrodnia Katyńska stała się przez dziesięciolecia tematem wielu pozycji naukowych i popularnych. Pisali o niej historycy, zgromadzono wiele świadectw i wspomnień, opisujących to zagadnienie w punktu widzenia rodzin. Opisywana publikacja stanowi natomiast przełom w dokumentowaniu wiedzy o Zbrodni Katyńskiej z dziedziny archeologii, antropologii, medycyny sądowej i geodezji. Jej autor, profesor Andrzej Kola, w latach dziewięćdziesiątych XX wieku kierował pracami ekshumacyjno-sondażowymi w Charkowie i Miednoje, a następnie, już w obecnym stuleciu, w Kijowie-Bykowni. Materiały z pierwszych prac były publikowane w tomie Katyń, Miednoje, Charków. Ziemia oskarża (Warszawa 1996). To swoisty etap pionierski tego typu badań, zakończony wspaniałym osiągnięciem, jakim była budowa trzech pierwszych katyńskich nekropolii.
Jak pisał we wstępie do pierwszego wydania Andrzej Przewoźnik, książka profesora Koli to „wkład polskiej nauki w wyjaśnienia najbardziej symbolicznej, a zarazem bolesnej dla Polaków zbrodni, która pozostawiła tak głęboki ślad w naszej narodowej pamięci”. Te słowa, powtórzone w wydaniu drugim, nabrały nowego znaczenia – ich autor, wieloletni sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, nie doczekał nowej edycji, zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku, w drodze na obchody 70. rocznicy na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu.
Tytułowe sformułowanie „archeologia zbrodni” nie ma wyłącznie wymiaru symbolicznego. Ustalenia z prac na miejscach kaźni i masowych pochówków, nowe metody i sprawdzone tam technologie mogą odtąd służyć do badania innych miejsc naznaczonych wojną i masowymi mordami – doświadczenia polskich naukowców pozwolą na ujawnienie szczegółów zbrodni, którymi, niestety, wypełniona jest współczesna historia, nie tylko europejska.
Na początku profesor Kola przypomina, jak doszło do podjęcia przez stronę polską prac na miejscach straceń i pochówku ofiar – padają tutaj nazwy instytucji i wymienione są osoby, których determinacji zawdzięczamy ten ważny etap ujawniania prawdy o Katyniu i walki z katyńskim kłamstwem. W wymiarze doraźnym prace te umożliwiły zaprojektowanie i budowę trzech cmentarzy, otwartych w 2000 roku.
Rozdział pierwszy poświęcony jest historii mordu; w tej części autor zawarł skrótowe losy polskich jeńców wojennych po agresji sowieckiej 17 września 1939 roku – obok wcześniej znanych źródeł i opracowań w całej pracy podawane są bezcenne dane z zapisków odnalezionych w Charkowie (na przykład z kalendarzyków rotmistrza Juliusza Niklasa i porucznika Alojzego Babińskiego). Następnie omówiono ustalenia dotyczące obozu w Starobielsku i jego likwidacji (życie codzienne, zabiegi indoktrynacji, jakich NKWD próbowało na jeńcach, droga z obozu w nieznanym kierunku) oraz szeroko rozumiane działania na rzecz poznania losów jeńców obozów specjalnych NKWD do roku 1990.
Dopiero kiedy ZSRR ujawnił kolejne miejsce straceń i pochówku – Piatichatki koło Charkowa i Miednoje koło Tweru – możliwe było ustalenie dokładnych lokalizacji grobów i podjęcie tam badań: poczynając od prac rekonesansowych (Charków 1991), przez archeologiczne i geodezyjno-kartograficzne (Charków, Miednoje 1994), po archeologiczno-ekshumacyjne (1995–1996). Wszystkie etapy zostały drobiazgowo omówione, udokumentowane mapami, planami sytuacyjnymi, fotografiami i tabelami. W książce znajdujemy też zdjęcia pierwszych upamiętnień zarówno polskich jeńców (na przykład przy Biełgorodzkiej Szosie, 1991), jak i ofiar represji stalinizmu w ogóle (na przykład trójjęzyczna tablica ufundowana przez władze obwodu charkowskiego, 1991) – trzeba bowiem podkreślić, że obszar parku leśnego pod Charkowem to cmentarzysko wielu narodów Związku Sowieckiego, ślad Wielkiej Czystki 1937 roku.
W rozdziale drugim książki mowa o zawartości dokonywanych przez polskie zespoły odwiertów, podczas których znajdowano szczątki, pozostałości mundurów i przedmioty osobiste. Na podstawie tych odwiertów wyznaczano zarysy pierwotnych grobów oraz próbowano zlokalizować przebieg „czarnej drogi”, którą w 1940 roku wieziono ciała pomordowanych.
Rozdział trzeci, największy i bogato ilustrowany, zawiera szczegółowe wyniki prac, dotyczące topografii cmentarza, ustaleń położenia i zawartości polskich mogił. Obok niezwykle interesującego tekstu, znajdują się tutaj budzące emocje czytelnika przekroje grobów i fotografie, gdzie widnieją przykładowe części ubrań i mundurów, odnalezione przedmioty, takie jak wojskowe nieśmiertelniki, biżuteria, papierośnice, różańce, manierki, szachy i domino, a także dokumenty i listy.
Z kolei rozdział czwarty to dokonana na podstawie prac polskich naukowców rekonstrukcja ingerencji, jakich dokonywano na terenie charkowskiego cmentarza prawdopodobnie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Jest to wstrząsający opis: wiadomo, że teren padł ofiarą „poszukiwaczy skarbów”, którzy rozkopywali mogiły w nadziei znalezienia tam kosztowności, oraz celowych działań spadkobierców NKWD. Dzięki pracy polskich naukowców wiadomo dziś, że dokonywano tam mechanicznych odwiertów, których celem było niszczenie dowodów i przyspieszanie procesów naturalnego rozkładu, a tym samym zacieranie śladów sowieckich zbrodni.
W kończącym książkę rozdziale piątym profesor Andrzej Kola przedstawia wyniki badań archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych przez jego zespół w Charkowie na tle prac w innych miejscach pochówków ofiar reżimu stalinowskiego, w tym polskich jeńców (Miednoje, Kozielsk, Bykownia, Kuropaty).
Symbolicznym zwieńczeniem jest Posłowie, gdzie widnieje zdjęcie z Polskiego Cmentarza Wojennego, będącego częścią Cmentarza Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie, i opisany jest dzień otwarcia i poświęcenia: 17 czerwca 2000 roku. Warto przypomnieć, że była to pierwsza nekropolia katyńska.
Opracowała Izabella Sariusz-Skąpska