Autor
Tytuł
Andrzej Rybicki
Uniwersytecka Księga Katyńska. Pamięci pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Księgarnia Akademicka
Kraków
2000
ss. 208
8371884362
wykaz prac naukowych zestawił Jan Brzeski
Głównym celem publikacji jest przybliżenie sylwetek czternastu pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy zostali zamordowani z rozkazu władz ZSRR w 1940 roku. Autor książki wykonał imponującą pracę badawczą, pozyskując materiały do swojego opracowania zarówno w archiwach, jak i pośród członków rodzin bohaterów publikacji. Niezwykle istotnym elementem książki jest ikonografia – zdjęcia zamordowanych pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz reprodukcje związanych z nimi dokumentów. Ze względu na bardzo dobrą jakość materiałów ikonograficznych od lat stanowią one podstawę wielu wystaw dotyczących Zbrodni Katyńskiej.
Andrzej Rybicki – autor książki, starszy kustosz Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, wspaniały badacz, niezrównany znawca ikonografii historycznej od lat zajmujący się problematyką katyńską – połączył w swojej pracy wszystkie wymienione pasje, tworząc dzieło istotne i unikalne. Ofiary Zbrodni Katyńskiej zyskały bowiem w tej publikacji pełną podmiotowość, nie stanowiąc jedynie tła dla przedstawianych wydarzeń. Postawa ta wpisuje się w politykę i działania regionalnych stowarzyszeń Rodzin Katyńskich i zrzeszającej je Federacji Rodzin Katyńskich. Potomkowie zamordowanych przez reżim stalinowski dążą do godnego upamiętnienia swoich bliskich przez pokazanie, że każda z ofiar miała swoją historię, rodzinę, dokonania, dążenia, rozrywki, hobby. To właśnie działania Rodzin doprowadziły do powstania Muzeum Katyńskiego w obecnym jego kształcie. Narracja ekspozycji oddaje ofiarom człowieczeństwo, majestat ich śmierci został przywrócony (wbrew pojawiającym się tendencjom do „uposągowienia” ofiar i epatowania makabrą).
Dlatego też dzieło Andrzeja Rybickiego jest tak istotne. Autor pokazał pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego – zamordowanych przez NKWD w 1940 roku – na różnych etapach życia, w sytuacjach zawodowych, prywatnych, rodzinnych (na kajaku, podczas ćwiczeń fizycznych lub wojskowych, podczas pracy, na plaży, podczas pieszych wycieczek, w czasie spotkań z przyjaciółmi itd.). Praca Andrzeja Rybickiego to nie tylko album ze zdjęciami. Czytelnik otrzymuje również dobrze udokumentowaną dawkę informacji na temat opisywanych osób. W obszernym wstępie autor przedstawia pochodzenie źródeł, na bazie których powstała niniejsza publikacja. Do najistotniejszych warto zaliczyć archiwa prywatne rodzin zamordowanych, dokumenty zachowane w Centralnym Archiwum Wojskowym, archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz tzw. Archiwum Robla [link do recenzji], któremu poświęcił osobny rozdział.
Doskonała znajomość tematu pozwoliła autorowi wyodrębnić również elementy wspólne biografii opisywanych osób. Ich życiorysy łączy bolesna nić historii. Wybuch I wojny światowej brutalnie przerwał edukację – szkołę realną, gimnazjum, w niektórych przypadkach dopiero rozpoczętą naukę na uniwersytecie – lub pracę zawodową. Wielu spośród naszych bohaterów zostało podczas Wielkiej Wojny powołanych do wojsk jednego z państw zaborczych, by odbyć służbę na różnych frontach Europy i po różnych stronach. Wielu z nich zapisało również piękną kartę polskiej historii, walcząc o granice II Rzeczypospolitej w nowo utworzonym Wojsku Polskim. Po zakończeniu działań wojennych przyszedł czas na uzupełnienie wykształcenia czy rozwój naukowy, pracę, zajmowanie się rodziną, realizację pasji (którą najczęściej była praca).
Jednak w 1939 roku znowu przyszła wojna. Część bohaterów książki zajmowała wysokie stanowiska uniwersyteckie i z tego powodu była zwolniona z poboru do wojska. Mimo tego postanowili spełnić swój patriotyczny obowiązek i bronić ojczyzny jako oficerowie. Po klęsce polskiej armii – zmuszonej walczyć na dwa fronty, przeciwko III Rzeszy i ZSRR – zostali wzięci do niewoli przez Armię Czerwoną. Jako przedstawiciele polskiej inteligencji zostali umieszczeni w jednym z obozów specjalnych, następnie w wyniku decyzji operacyjnej z 5 marca 1940 roku – pod którą podpisali się najważniejsi dygnitarze ZSRR – przewiezieni na miejsce kaźni i zgładzeni.
Dzieło ich życia znalazło godne upamiętnienie w pracy Andrzeja Rybickiego. Autor podjął się słusznego zadania uratowania od zapomnienia sylwetek tych wybitnych naukowców i dzielnych ludzi.
Opracował Mateusz Zemla