Autor

Tytuł

Elż­bie­ta Cichla-Czarniawska

Wła­dy­sław Seby­ła: życie i twór­czość [recen­zja archiwalna]

Wydaw­ca:

Miej­sce wydania:

Data wyda­nia:

Opis:

Iden­ty­fi­ka­tor ISBN:

„Nor­ber­ti­num”

Lublin

2000

ss. 184

8372220344

Do not w Biblio­gra­fii Katyń­skiej dołą­cza­my recen­zje, pisa­ne w latach dzie­więć­dzie­sią­tych i na począt­ku XXI wie­ku przez Wło­dzi­mie­rza Dusie­wi­cza, pierw­sze­go pre­ze­sa Zarzą­du Fede­ra­cji Rodzin Katyń­skich (1993–2006). Tek­sty były publi­ko­wa­ne na łamach biu­le­ty­nu „Rodo­wód”, wyda­wa­ne­go przez Andrze­ja Spa­ni­ly, pre­ze­sa Rodzi­ny Katyń­skiej w Gdy­ni. Są one zna­kiem cza­su: widać w nich emo­cje, jakie towa­rzy­szy­ły uka­zy­wa­niu się kolej­nych ksią­żek o tema­ty­ce katyń­skiej; widać, jak reago­wa­ło na nie (wów­czas) wie­lo­ty­sięcz­ne śro­do­wi­sko Rodzin. Tek­sty Wło­dzi­mie­rza Dusie­wi­cza same w sobie sta­no­wią już dzi­siaj źró­dło historyczne.

W dniu spo­tka­nia pre­ze­sów zarzą­dów Rodzin Katyń­skich w War­sza­wie w Radzie Ochro­ny Pamię­ci Walk i Męczeń­stwa (czwar­tek, 9 mar­ca [2001]), nade­szła na adres FRK nie­zwy­kła, miła prze­sył­ka z Lubli­na – Wła­dy­sław Seby­ła. Życie i twór­czość (W 60. rocz­ni­cę zbrod­ni katyń­skiej 1940–2000). Książ­kę otrzy­ma­ła Fede­ra­cja Rodzin Katyń­skich od Autor­ki, p. Elż­bie­ty Cichla-Czar­niaw­skiej z miłym oso­bi­stym listem.

Napię­ty dzień – sytu­acja w Radzie Ochro­ny, potem uro­czy­sto­ści poświę­ce­nia dzwo­nów – wpły­nął na to, że koper­tę otrzy­ma­ną z Lubli­na otwo­rzy­łem póź­no po powro­cie do domu i onie­mia­łem… Prze­cież mogłem przy­naj­mniej poka­zać książ­kę pre­ze­som. Odra­biam z prze­pro­si­na­mi uczy­nio­ną gafę i poda­ję do powszech­nej wia­do­mo­ści infor­ma­cję o nowej książ­ce na ryn­ku z „naszej” tema­ty­ki. Jesz­cze sam nie zdą­ży­łem jej prze­czy­tać, ale z pobież­ne­go prze­glą­du zachę­cam do naby­cia i umiesz­cze­nia po prze­czy­ta­niu na rega­le czy pół­ce katyń­skiej. Żeby jed­nak „coś” prze­ka­zać czy­tel­ni­kom „Rodo­wo­du”, zacy­tu­ję opis zamiesz­czo­ny na okład­ce ostat­niej stro­ny książki:

„W książ­ce o życiu i twór­czo­ści Wła­dy­sła­wa Seby­ły autor­ka przy­wo­łu­je syl­wet­kę twór­czą pisa­rza u pro­gu dwóch rocz­nic: w roku 2000 – sześć­dzie­sią­tej rocz­ni­cy jego tra­gicz­nej śmier­ci i w 2002 roku – stu­le­cia urodzin.

Seby­ła był jed­nym z wybit­niej­szych poetów okre­su mię­dzy woj­na­mi, kry­ty­kiem, miło­śni­kiem muzy­ki zaj­mu­ją­cym się też ama­tor­sko malar­stwem, żoł­nie­rzem wrze­śnia, jeń­cem obo­zu w Starobielsku.

Elż­bie­ta Cichla-Czar­niaw­ska ogło­si­ła dotych­czas ponad dwadzie­ścia ksią­żek: powie­ści i zbio­rów poezji. Uka­za­ły się też dwa wyda­nia pra­cy tej autor­ki o Jalu Kur­ku, wybo­ry poezji Julia­na Tuwi­ma i Kazi­mie­rza Wie­rzyń­skie­go z jej obszer­ny­mi wstę­pa­mi oraz sze­reg szki­ców i recen­zji. Przez wie­le lat pra­co­wa­ła jako nauczy­ciel­ka, zaj­mu­jąc się jed­no­cze­śnie kry­ty­ką i pra­cą nauko­wą. Ukoń­czy­ła filo­lo­gię pol­ską w Kato­lic­kim Uni­wer­sy­te­cie Lubel­skim (1957), dok­to­rat uzy­ska­ła w Uni­wer­sy­te­cie Łódz­kim (1977). Inte­re­su­je ją pol­ska lite­ra­tu­ra współ­cze­sna, głów­nie poezja i pro­za dwu­dzie­sto­le­cia międzywojennego”.

Książ­ka jest boga­to ilu­stro­wa­na i posia­da kalen­darz naj­waż­niej­szych wyda­rzeń z życia poety.

Opra­co­wał Wło­dzi­mierz Dusiewicz

Pier­wo­druk: Prze­sył­ka z Lubli­na, „Rodo­wód” [Gdy­nia] 2000, nr 3