Autor
Tytuł
Elżbieta Cichla-Czarniawska
Władysław Sebyła: życie i twórczość [recenzja archiwalna]
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
„Norbertinum”
Lublin
2000
ss. 184
8372220344
Do not w Bibliografii Katyńskiej dołączamy recenzje, pisane w latach dziewięćdziesiątych i na początku XXI wieku przez Włodzimierza Dusiewicza, pierwszego prezesa Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich (1993–2006). Teksty były publikowane na łamach biuletynu „Rodowód”, wydawanego przez Andrzeja Spanily, prezesa Rodziny Katyńskiej w Gdyni. Są one znakiem czasu: widać w nich emocje, jakie towarzyszyły ukazywaniu się kolejnych książek o tematyce katyńskiej; widać, jak reagowało na nie (wówczas) wielotysięczne środowisko Rodzin. Teksty Włodzimierza Dusiewicza same w sobie stanowią już dzisiaj źródło historyczne.
W dniu spotkania prezesów zarządów Rodzin Katyńskich w Warszawie w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (czwartek, 9 marca [2001]), nadeszła na adres FRK niezwykła, miła przesyłka z Lublina – Władysław Sebyła. Życie i twórczość (W 60. rocznicę zbrodni katyńskiej 1940–2000). Książkę otrzymała Federacja Rodzin Katyńskich od Autorki, p. Elżbiety Cichla-Czarniawskiej z miłym osobistym listem.
Napięty dzień – sytuacja w Radzie Ochrony, potem uroczystości poświęcenia dzwonów – wpłynął na to, że kopertę otrzymaną z Lublina otworzyłem późno po powrocie do domu i oniemiałem… Przecież mogłem przynajmniej pokazać książkę prezesom. Odrabiam z przeprosinami uczynioną gafę i podaję do powszechnej wiadomości informację o nowej książce na rynku z „naszej” tematyki. Jeszcze sam nie zdążyłem jej przeczytać, ale z pobieżnego przeglądu zachęcam do nabycia i umieszczenia po przeczytaniu na regale czy półce katyńskiej. Żeby jednak „coś” przekazać czytelnikom „Rodowodu”, zacytuję opis zamieszczony na okładce ostatniej strony książki:
„W książce o życiu i twórczości Władysława Sebyły autorka przywołuje sylwetkę twórczą pisarza u progu dwóch rocznic: w roku 2000 – sześćdziesiątej rocznicy jego tragicznej śmierci i w 2002 roku – stulecia urodzin.
Sebyła był jednym z wybitniejszych poetów okresu między wojnami, krytykiem, miłośnikiem muzyki zajmującym się też amatorsko malarstwem, żołnierzem września, jeńcem obozu w Starobielsku.
Elżbieta Cichla-Czarniawska ogłosiła dotychczas ponad dwadzieścia książek: powieści i zbiorów poezji. Ukazały się też dwa wydania pracy tej autorki o Jalu Kurku, wybory poezji Juliana Tuwima i Kazimierza Wierzyńskiego z jej obszernymi wstępami oraz szereg szkiców i recenzji. Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka, zajmując się jednocześnie krytyką i pracą naukową. Ukończyła filologię polską w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1957), doktorat uzyskała w Uniwersytecie Łódzkim (1977). Interesuje ją polska literatura współczesna, głównie poezja i proza dwudziestolecia międzywojennego”.
Książka jest bogato ilustrowana i posiada kalendarz najważniejszych wydarzeń z życia poety.
Opracował Włodzimierz Dusiewicz
Pierwodruk: Przesyłka z Lublina, „Rodowód” [Gdynia] 2000, nr 3