Tytuł
Franciszek Orawiec (1896–1940). Poronianin, który zginął w Katyniu
Opracowanie:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Teresa Bafia Nocoń z uczniami klasy IIIa Gimnazjum w Zębie
Związek Podhalan Oddział Poronin
Poronin
2009
ss. 32
978-83-910-2008
zawiera bibliografię
Broszura ta została przygotowana z związku z projektem edukacyjnym Katyń… ocalić od zapomnienia – w 2009 roku uczestniczyła w nim młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zębie, a wsparcia udzielili Gminny Ośrodek Kultury i Gmina Biblioteka Publiczna oraz Oddział Związku Podhalan w Poroninie. Przedsięwzięcie objęli swym patronatem ksiądz dziekan Franciszek Juchas oraz Bronisław Stoch, wójt Gminy Poronin, i pani Bronisława Orawiec-Loeffler, bratanica Franciszka Orawca, zamordowanego w Katyniu.
Publikacja ta jest przykładem twórczego i ciekawego podejścia do promowanej przez Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza akcji upamiętniania Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wspomniany program edukacyjny Katyń… ocalić od zapomnienia kojarzy się zazwyczaj z sadzeniem dębu pamięci, poświęconego wybranej z list katyńskich osobie. Tymczasem dzięki zaangażowaniu nauczycielki Teresy Bafia Nocoń i serdecznemu wsparciu Bronisławy Orawiec-Loeffler w Poroninie udało się zrobić coś więcej. Opisywana publikacja stanowi ciekawą dokumentację, towarzyszącą lokalnym wydarzeniom w 2009 roku.
W wydanej na papierze kredowym książeczce czytelnik znajdzie bogaty materiał ilustracyjny. Utrzymane w sepiowej tonacji fotografie przenoszą nas do Poronina z początku XX wieku: widzimy mieszkańców w regionalnych strojach – wtedy codziennych, dzisiaj używanych na specjalne okazje – i ówczesną zabudowę, dzisiaj zachowaną tylko częściowo i przyćmioną nie zawsze ciekawymi nowoczesnymi budynkami. Z archiwów rodziny pozyskano fotografie paru pokoleń Orawców: są zdjęcia rodziców Franciszka i jego rodzeństwa, a także samego Franciszka oraz jego żony Władysławy z Beksińskich i syna Jerzego (zmarł młodo, bezpotomnie).
Zamieszczono także bardzo szczegółowe kalendarium przebiegu służby wojskowej: od Legionów Polskich, do których Franciszek Orawiec wstąpił jako ochotnik 6 sierpnia 1914 roku, przez legionowy szlak (ranny w bitwie pod Konarami, następnie internowany) i służbę w Wojsku Polskim w niepodległej Rzeczypospolitej (wojna polsko-bolszewicka, służba w Pułku Strzelców Podhalańskich, a następnie w Poznaniu i Warszawie), aż po kampanię wrześniową, sowiecką niewolę w Kozielsku i śmierć w Katyniu. Publikowane są także kopie dokumentów (na przykład legitymacja Odznaki Pamiątkowej Krzyż Kampanii Wrześniowej 1939 r., nadawanej pośmiertnie przez emigracyjny rząd w Londynie). Cenną pamiątką jest kopia i transkrypcja listu, jaki Franciszek Orawiec napisał z obozu jenieckiego w listopadzie 1939 roku.
W drugiej części publikacji przenosimy się do współczesności. Tam znalazło się miejsce na zestawienie wydarzeń upamiętniających Ofiary Zbrodni Katyńskiej w Krakowie (na przykład złożenie ziemi katyńskiej w grobach królewskich na Wawelu w 1990 roku) i Poroninie, w których uczestniczyli lub które współtworzyli mieszkańcy Gminy Poronin. Wymienione są wystawy, publikacje, pomniki i tablice oraz uroczystości, jak chociażby wspomniane posadzenie dębu pamięci (jest kopia certyfikatu). Dołączono także zdjęcia dokumentujące miejscowe szkolne konkursy wiedzy w Katyniu czy spotkania z młodzieżą, w jakich uczestniczyła bratanica Franciszka, Bronisława Orawiec-Loeffler . Ilustracją dla tych lokalnych inicjatyw są konkursowe prace plastyczne uczniów z Gimnazjum w Zębie (Maciej Tylka, Paweł Łuszczek, Mateusz Jarosz, Katarzyna Staszel) oraz wiersze Marii Stoch i Józefa Komara.
Historia dopisała tragiczny epilog do publikacji wydanej w 2009 roku: wspominana Bronisława Orawiec-Loeffler zginęła 10 kwietnia 2010 w katastrofie smoleńskiej. Po raz pierwszy leciała, aby odwiedzić miejsce, gdzie zginął i został pochowany jej stryj, Franciszek Orawiec.
Opracowała Izabella Sariusz-Skąpska