Autor
Tytuł
Janusz Kazimierz Zawodny
Katyń
Przedmowa:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Zbigniew Brzeziński
Editions Spotkania
Paryż
1989
ss. 329
2-86914-043-6
bibliografia
indeks nazwisk
Jedna z najistotniejszych prac opisujących kwestie związane ze Zbrodnią Katyńską. Nieco zdezaktualizowany hit.
Przedmiotem niniejszego opisu jest monografia Janusza K. Zawodnego pt. Katyń, ważna nie tylko ze względu na kompetencje autora, który wzniósł się na wyżyny możliwości interpretacyjnych, ale również ze względu na rolę, jaką książka ta odegrała w budowaniu pamięci o Zbrodni Katyńskiej, szczególnie w krajach anglojęzycznych. Po raz pierwszy została wydana 1962 roku w USA pod tytułem Death in the Forest: the Story of the Katyn Forest Massacre. Temat zbrodni dokonanej na polskich jeńcach był znany Amerykanom już od początku lat pięćdziesiątych, dzięki powołaniu przez członków Izby Reprezentantów Komitetu Katyńskiego Kongresu USA, zwanego również od nazwiska przewodniczącego Komitetem Maddena. Janusz Zawodny przypomniał w swojej pracy Amerykanom niektóre wątki związane z przesłuchaniami prowadzonymi przez kongresmanów. Swoim anglojęzycznym czytelnikom pomógł również usystematyzować wiedzę o samej zbrodni i jej okolicznościach.
Przełomowym wydarzeniem było wydanie tej pracy w 1971 roku w Wielkiej Brytanii. Jej recenzja ukazała się w czołowych londyńskich dziennikach. Zbiegło się to w czasie z dyskusją na temat Zbrodni Katyńskiej, prowadzoną na łamach brytyjskiej prasy, i zapewne wpłynęło na jej przebieg. W kwietniu tego roku BBC wyświetliło również film dokumentalny na temat okoliczności śmierci polskich jeńców w 1940 roku, a w Izbie Lordów padła propozycja, aby sprawę tę oddano do rozpatrzenia Komisji Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych (postulat nie został jednak zrealizowany).
Praca Janusza Zawodnego stanowi – według mojej oceny – istotny dowód, że warto rzetelnie zajmować się nawet najtrudniejszymi sprawami, ponieważ wysoka jakość merytoryczna jego dzieła wpłynęła na postrzeganie Zbrodni Katyńskiej wśród dziennikarzy, polityków i obywateli krajów anglojęzycznych, którzy posiadali własne wojenne traumy. Stało się tak, mimo że kwestia masowego morderstwa popełnionego na Polakach z inspiracji władz ZSRR ponad trzydzieści lat wcześniej była dla nich z pewnością dość odległa.
Najlepszy komentarz odnośnie opisywanej monografii zawarł Stanisław Jaczyński w artkule Stan badań nad problematyką katyńską, opublikowanym w „Zeszytach Katyńskich” w 1998 roku. Według tego autora, opisywana praca „ogarniała (…) całą dostępną wówczas dokumentację polską, niemiecką, brytyjską i amerykańską. Aż do 1989 r. książka Zawodnego wyznaczała pułap możliwości interpretacyjnych historyków, zajmujących się szeroko rozumianą problematyką katyńską”.
Podpisując się pod powyższym zdaniem, pozwolę sobie jednak na niewielką polemikę. Kiedy w Polsce w 1989 roku ukazały się dwa rozszerzone wydania dzieła Zawodnego, nadal nie miało ono sobie równych. Niestety, już w kolejnym roku monografia ta stała się nieco zdezaktualizowana. Wtedy to właśnie rozpoczął się proces przekazywania przez stronę sowiecką, a potem rosyjską dokumentów, które znacznie rozszerzyły wiedzę na temat okoliczności śmierci polskich jeńców. Pisząc swoją pracę, Zawodny nie posiadał też dostępu do zdobyczy współczesnej techniki. Jeden niewielki szczegół z jego książki wskazał mi dobitnie, jak bardzo ułatwioną pracę mają współcześni badacze. Opisując rolę gen. Wasilija Zarubina w obozie w Kozielsku (był on szefem zespołu, którego zadaniem było wskazanie wrogów władzy sowieckiej), Zawodny nie był w stanie ustalić jego imienia i posługiwał się inicjałami W.M. Zawodny stwierdził również, że „nie udało się ustalić, czy istnieje związek pomiędzy gen. Zarubinem a Georgijem Zarubinem, byłym ambasadorem sowieckim w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie”. Powyższe zdanie jest niejednoznaczne, jednak może być w nim zawarta sugestia, że chodzi o jedną osobę, co nie jest prawdą. Janusz Zawodny jako wybitny badacz był ostrożny w formułowaniu wniosków, posiadał jednak mylące poszlaki w tej kwestii. Jeden z byłych więźniów Kozielska, Jerzy Grobicki, twierdził, że Wasilij Zarubin, którego znał tylko pod nazwiskiem, to był właśnie były ambasador. Kwestia ta, chociaż powszechnie znana, nie została zawarta w monografii Zawodnego, a Grobicki został wspomniany w tej pracy, ale w innym kontekście. W dzisiejszych czasach tego typu kwestię można rozstrzygnąć w wyszukiwarce internetowej w kilka sekund.
Mimo że praca Janusza Zawodnego jest mocno zdezaktualizowana, każdy, kto interesuje się Zbrodnią Katyńską, powinien – moim zdaniem – chociaż raz ją przeczytać. Nie polecam jednak, aby proces budowania wiedzy o największej zbrodni wojennej II wojny światowej rozpoczynać od tej właśnie monografii.
Opracował Mateusz Zemla