Autor
Tytuł
Konrad Czernielewski, Ryszard Iwanicki, Henryk Siemiński
Rozstrzelany życia los…
Redakcja:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Henryk Siemiński
Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Łódź
1997
ss. 432
83-907422-0-9
przedmowa ks. Zdzisław J. Peszkowski
fotografie czarno-białe i kolorowe
indeks nazwisk
Jest to jedna z pozycji, przygotowanych bezpośrednio przez Rodziny Katyńskie i wydanych dzięki ich determinacji i staraniom. W tym przypadku inicjatywę Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Łodzi wsparła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Łodzi. Wymieniony na stronie redakcyjnej zespół dowodzi, że było to przedsięwzięcie angażujące siły całego środowiska Rodzin.
Tekst poprzedza umieszczone na stronie przedtytułowej motto: „W hołdzie zamordowanym z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska – jako wyraz pamięci”. Wskazuje ono na czas powstawania książki i najsilniej utrwaloną wtedy świadomość, że Ofiarami Zbrodni Katyńskiej byli jeńcy trzech wymienionych obozów – mimo iż istniała tak zwana lista ukraińska (w indeksie uwzględniono ofiary z tego spisu) oraz znana już była nazwa „Bykownia” (jako miejsce pochówku większości ofiar z tej listy). Wiedziano też o fakcie, że w wyniku decyzji z 5 marca 1940 roku mordowani byli także obywatele RP przetrzymywani w więzieniach zachodniej Ukrainy i Białorusi.
Drugim elementem witającym czytelnika jest kopia kartki okolicznościowej, upamiętniającej wizytę pielgrzymki Federacji Rodzin Katyńskich do papieża Jana Pawła II, datowanej 18 kwietnia 1996 roku, o treści: „Z serca udzielam Apostolskiego Błogosławieństwa Członkom Rodzin Katyńskich na drogę życia w modlitewnej pamięci, wierności i przebaczeniu”.
W przedmowie ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich, pisał: „Każda strona tego niezwykłego albumu jest wołaniem o pamięć”. Jednak nie mamy tutaj do czynienia wyłącznie z albumem. Zgodnie z deklaracjami, zawartymi w słowach Od redakcji, pomysłodawcom i twórcom tej publikacji chodziło przede wszystkim o przypomnienie indywidualnych sylwetek pomordowanych, umieszczonych na tle historii Zbrodni Katyńskiej. Zarówno w tym tekście, jak i w szkicu Kulisy zbrodni katyńskiej. Od kłamstwa do prawdy? otrzymujemy zestaw elementarnych faktów i danych, ale także ujęcie problemowe; mowa jest o polskiej polityce zagranicznej II RP, co pozwala na polemikę z tezą o zemście Stalina jako głównym powodzie Zbrodni Katyńskiej, analizowane jest pojęcie ludobójstwa, padają pytania o przyczyny prosowieckiej reakcji zachodnich sojuszników Polski itd.
Wspomniany tekst kończy takie podsumowanie:
„I na koniec dwie refleksje. Pierwsza to kwestia znajomości sprawy katyńskiej na świecie. Nas, Polaków, to boli, ale współczesny świat zapomniał o tej zbrodni sprzed półwiecza – może i dlatego, że ciągle są nowe «katynie»: Kampucza, Rwanda, Bośnia, a i sprawcy zbrodni jakże często tak samo pozostają bezkarni. I druga sprawa. Hitleryzm jako system społeczno-polityczny zapowiadał, co gotuje światu, stalinizm był obłudniejszy – za frazeologią o pokojowym współistnieniu praw i narodów, internacjonalizmie, krył swe prawdziwe oblicze, równie posępne, a może tym groźniejsze niż faszyzm”.
Jak wspomniano wyżej, główna część książki to indywidualne noty Ofiar Zbrodni Katyńskiej, których bliscy należą do Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Łodzi. Całość materiału podzielona jest na trzy części, ze względu na obóz, gdzie byli przetrzymywani poszczególni jeńcy. Każdą z części poprzedza opis danego obozu – Kozielska, Ostaszkowa, Starobielska – mowa o lokalizacji, odtworzonej na podstawie korespondencji, pamiętników i innych dokumentów trasach, jakimi trafili tutaj jeńcy, warunkach życia oraz przebiegu ewakuacji w kwietniu 1940 roku.
W każdej części noty są ułożone w porządku alfabetycznym, w większości ilustrowane zdjęciami portretowymi. W notach podano: imię, nazwisko, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, wykształcenie i przebieg pracy zawodowej i/lub służby wojskowej, stan cywilny i rodzinny, a także okoliczności aresztowania po 17 września 1939 roku. To wszystko zostało ustalone na podstawie danych, jakie zostały pozyskane od Rodzin, które dysponowały dokumentami dotyczącymi okresu przedwojennego, a czas po 17 września rekonstruowano na podstawie zachowanej listów i kartek, jakie nadeszły z obozów. Noty uzupełniają przypisy, gdzie uwzględniono źródła: listy NKWD oraz opracowania Andrzeja Moszyńskiego (Lista Katyńska) oraz Jędrzeja Tucholskiego (Mord w Katyniu). W wypadku Ofiar z Katynia, zidentyfikowanych podczas ekshumacji hitlerowskiej w 1943 roku, podano także numer AM (Amtliches Material zum Massenmord von Katyn 1943).
Warto zauważyć, że wzór noty przypomina ten, jaki wykorzystano później w księgach cmentarnych Katynia, Charkowa i Miednoje. Trzeba też podkreślić, że w publikacji znalazły się także noty osób, których w chwili powstawania nie zidentyfikowano jednoznacznie jako Ofiar Zbrodni Katyńskiej, weryfikacje przyniosły kolejne lata lub los ich pozostaje nieznany, z racji braku dostępu do archiwów sowieckich/rosyjskich.
Poza portretowymi zdjęciami przy sylwetkach Ofiar tekst uzupełniają: reprodukcja płaskorzeźby Matki Boskiej Katyńskiej, mapa obozów jeńców polskich w ZSRR, fotografie z Kozielska i Katynia (publikacja pochodzi z roku 1997, a więc widać powstały jeszcze w czasach ZSRR pomnik z kłamliwą inskrypcją o dacie śmierci Ofiar i sprawcach zbrodni), Ostaszkowa i Miednoje, Starobielska i Charkowa; materiał ikonograficzny wieńczy zdjęcie pomnika katyńskiego, postawionego w Łodzi w 1990 roku, staraniem tamtejszego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.
Opracowała Izabella Sariusz-Skąpska