Tytuł
Lista lekarzy weterynarii jeńców obozów w Kozielsku, Starobielsku zamordowanych w Katyniu i Charkowie
Opracowanie:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator:
Władysław Lutyński
Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna oraz Koło Seniorów Warszawskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej
Warszawa
1998
ss. 32
broszura bez ISBN
Formularz ankietowy, służący gromadzeniu dalszych informacji o ofiarach i ich rodzinach
Ta niewielka rozmiarami broszura zasługuje na uwagę ze względu na sposób ujęcia tematu. W popularnej narracji dotyczącej Zbrodni Katyńskiej często wraca sformułowanie o elicie II Rzeczypospolitej, do której w przeważającej części należały ofiary sowieckiego mordu z 1940 roku. W tym opracowaniu dostajemy przykład jednego środowiska – lekarzy weterynarii – i dzięki zgromadzonym danym możemy ocenić zakres strat, jakie poniosła ta grupa zawodowa, a także przejrzeć listę konkretnych imion i nazwisk. Dzięki temu z poziomu ogólnego – i często niestety dość powierzchownego – przekazu o zbrodni wymierzonej w polską inteligencję schodzimy na poziom bardziej dotykalny i wymierny.
Jak czytamy we wstępie, prezentowane wydawnictwo jest pokłosiem sesji naukowej, poświęconej losom, jakie stały się udziałem polskich lekarzy weterynarii podczas II wojny światowej, oraz walce, jaką wtedy podejmowali. Sesja odbyła się w dniach 8-10 października 1993 roku, a zorganizowało ją Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych (Sekcja Historii Medycyny Weterynaryjnej), Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, Wydział Weterynaryjny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Muzeum Weterynarii w Ciechanowcu. Z zaprezentowanych wtedy badań wynika, że środowisko lekarzy weterynarii poniosło straty sięgające 20 procent tej grupy zawodowej – począwszy od kampanii wrześniowej, przez ruch oporu wobec okupanta, po zamordowanych w hitlerowskich kacetach i sowieckich łagrach.
Spomiędzy 440 zamordowanych lekarzy weterynarii ponad 100 stanowili jeńcy wojenni, którzy zginęli w Katyniu i w Charkowie. Autor publikacji tak pisze o tej ostatniej grupie: „Polscy lekarze weterynarii byli oficerami rezerwy lub służby stałej i znaczna ich część, która brała udział w kampanii wrześniowej, znalazła się w niewoli sowieckiej, głównie w obozach w Kozielsku i Starobielsku”.
Punktem wyjścia dla opracowania z 1998 roku były zarówno materiały sprzed 1989 roku – na przykład słynna Lista katyńska Adama Moszyńskiego, wydawana w oficynach emigracyjnych i w krajowym „drugim obiegu”, przez lata będąca jednym z niewielu zestawień Ofiar Zbrodni Katyńskiej – jak i opracowania późniejsze, kiedy już dostępne były nowe źródła, także z archiwów sowieckich. Lista została poszerzona o notki biograficzne, bazujące zarówno na publikacjach naukowych, jak i popularyzatorskich (z prasy środowiskowej, jak „Życie Weterynaryjne”). Wykorzystano też materiały między innymi zgromadzone przez Ośrodek Studiów Wschodnich KARTA.
To ostatnie źródło – w chwili wydania broszury działające bardzo prężnie – jest przywołane także dlatego, że właśnie do Ośrodka KARTA trafiały w latach dziewięćdziesiątych rodzinne archiwalia i tam gromadzono świadectwa ery komunizmu, a wśród nich szczególne miejsce zajmowały dokumenty o tych, którzy zostali zamordowani w Związku Radzieckim lub przeszli gehennę zesłania. Stąd też publikowana na końcu ankieta i prośba o nadsyłanie wszelkich danych, które mogłyby powiększyć zasoby i umożliwić sukcesywne dokumentowanie wschodniego doświadczenia obywateli II Rzeczypospolitej oraz zestawianie indeksu represjonowanych.
To oczywiste, że wielki wysiłek w tym kierunku podejmowały przez lata rodziny Ofiar, jednak trzeba też pamiętać o osobach, które nie pozostawiły bliskich. Jak deklaruje autor opracowania, w wypadku środowiska lekarzy weterynarii obowiązek gromadzenia informacji i utrwalania wiedzy o poprzednikach spoczywa na samorządzie zawodowym, reprezentowanym przez Izbę Lekarsko-Weterynaryjną. Apel sprzed ponad dwudziestu lat pozostaje w mocy – nadal bowiem zdarza się, że potomkowie nawet w trzecim pokoleniu odkrywają rodzinne źródła, a historycy docierają do nieznanych, a cennych archiwaliów.
Publikowana lista obejmuje 110 osób. Na indywidualne noty składają się dane podstawowe (imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, imię ojca, miejsce uwięzienia i śmierci), uzupełnione o informacje na temat edukacji, przebiegu służby wojskowej i miejsca pracy; opcjonalnie podano też numer listy wywozowej. W każdym biogramie odnotowano źródła, a w rozdziale Dodatkowe informacje i podsumowanie znalazło się zestawienie wątpliwości co do znalezionych danych, jak chociażby różne formy zapisów nazwisk czy potwierdzenie wykształcenia weterynaryjnego.
Przeglądając tę listę i biogramy, widzimy jednocześnie wycinek historii sięgającej epoki sprzed I wojny światowej i przedwojennej Rzeczypospolitej. Odnotowani tutaj lekarze weterynarii urodzili się często jeszcze przed Wielką Wojną, a z ich miejsc urodzenia układa się mapa trzech zaborów, są też osoby urodzone w głębi Rosji. Część lekarzy zdobyła dyplomy w Charkowie, Dorpacie, Moskwie, Nowoczerkasku, są też oficerowie armii austriackiej, legioniści, powstańcy wielkopolscy i uczestnicy wojno polsko-bolszewickiej. Migają miejscowości na Kresach, dzisiaj znajdujące się poza polską mapą: Dubno, Kowel, Lwów, Łuck, Zdołbunów, Złoczów…
Opracowała Izabella Sariusz-Skąpska