Tytuł
Lubelska Lista Katyńska
Opracowanie:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Adam Winiarz
Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
Lublin
1997
ss. 450
83-227-0928-5
Wersja zdigitalizowana: na stronie Biblioteki Cyfrowej UMCS
- skrót wstępu w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim
- wykaz zamieszczonych biogramów
- indeks nazwisk
- aneks (zawiera mapki obozów specjalnych NKWD, skany fragmentów list wywozowych, zdjęcia zbiorowe z okresu II Rzeczypospolitej)
- recenzenci: dr Andrzej Konstankiewicz, prof. dr hab. Ryszard Kucha
Inicjatywa powstania publikacji zrodziła się w lubelskiej Rodzinie Katyńskiej. Członkowie organizacji postanowili w ten sposób upamiętnić swoich Bliskich zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Książka jest biografią obejmującą 260 nazwisk, w latach 1990-1996 zgłoszonych do powstałej w Lublinie Rodziny Katyńskiej, jako ofiary szeroko rozumianej Zbrodni Katyńskiej. Obecnie stanowi to około 50% nazwisk zamordowanych związanych z Lubelszczyzną.
Źródłem biogramów były pisemne i ustne informacje zbierane od najbliższych, dokumenty i inne pamiątki z archiwów rodzinnych osób zamordowanych, a także zachowane przez ich znajomych i przyjaciół. Otrzymane dane uzupełnione zostały dokumentacją archiwalną pozyskaną z Centralnego Archiwum Wojskowego w Rembertowie, Archiwum Państwowego w Lublinie, Archiwum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i innych źródeł.
We wstępie opisano proces powstawania książki i w skrócie historię Zbrodni Katyńskiej. Zasadniczą część wydawnictwa wypełniają życiorysy i zdjęcia poszczególnych zamordowanych, stopień wojskowy lub policyjny, a w przypadku rezerwistów informacje o funkcji wykonywanej przed wybuchem II wojny światowej. W niektórych przypadkach wskazano miejsca walki z kampanii wrześniowej 1939. Przy wielu sylwetkach umieszczono wspomnienia o życiu rodzinnym i losie ich najbliższych. Nazwiska Ofiar Zbrodni Katyńskiej uporządkowano według miejsc osadzenia w obozach NKWD: Kozielsk, Ostaszków i Starobielsk oraz w miejscach wówczas nieznanych.
Każdy biogram napisany przez bliskiego Ofiary Zbrodni Katyńskiej był przez odpowiedzialnego za wydawnictwo dr. Adama Winiarza analizowany i ewentualnie uzupełniany nieznanymi danymi, dotyczącymi przede wszystkim okresu służby wojskowej oraz kampanii wrześniowej. Następnie ponownie praca zwracana była do akceptacji autorowi biogramu. Proces ten znacznie wydłużył czas opracowania książki, ale zapobiegł pomyłkom i nieścisłościom. Pisanie biogramów, uzgodnienia, wyszukiwanie kolejnych nazwisk, danych wzbogacających treść historii życia ofiar Katynia trwało kilka lat. Dołożono wszelkich starań, aby życie zamordowanych i pełnioną przez nich służbę Ojczyźnie pokazać w sposób jak najbardziej dokładny, aby podkreślić ich zasługi dla Polski. Pokazać ich jako naszych Bohaterów!
Książka jest pomnikiem zamordowanych, stanowi jednocześnie wspomnienie o historii życia polskich oficerów, policjantów i funkcjonariuszy innych służb II Rzeczypospolitej, związanych z Lubelszczyzną, których życie zostało w 1940 roku bestialsko przerwane strzałem w tył głowy.
Opracowała Danuta Malon