Autorzy
Tytuł
Marek Jończyk, Ilona Religa
Na straży pamięci. 30 lat działalności Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska”
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Delegatura w Kielcach, Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska
Kielce
2020
ss. 24
Istniejące od roku 1989 lokalne Rodziny Katyńskie oraz ogólnopolska Federacja Rodzin Katyńskich koncentrowały się na celach statutowych – upamiętnieniu swoich bliskich, Ofiar Zbrodni Katyńskiej, oraz ujawnieniu wszelkich okoliczności i dokumentów tego wydarzenia. Zapatrzeni w te cele, często zapominaliśmy o sobie. Ten brak ujawnił się, kiedy zaczęły się kurczyć szeregi założycieli Rodzin: odchodziły żony, rodzeństwo, a z czasem dzieci. Tymczasem dziedzictwo sprawy Katynia wymaga też udokumentowania dokonań, których autorami są członkowie Rodzin Katyńskich. Trzeba zachować od zapomnienia te zasłużone osoby.
Przeglądam okolicznościową publikację. Dobrze się dzieje, kiedy działające społecznie, momentami trochę chałupniczo i po amatorsku stowarzyszenie zostanie dostrzeżone i docenione. Omawiana broszura, wydana dzięki kieleckiej Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej, jest takim cennym przykładem. We wstępie Marka Jończyka z kieleckiego IPN oraz Jolanty Kulińskiej, wiceprezes Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska”, przypomniano genezę tej organizacji. Początkowo to środowisko było częścią szerszej formacji, ponieważ członkowie z ziemi kieleckiej przez wiele lat należeli do Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej, z siedzibą w Krakowie. W pionierskim okresie tworzenia się ruchu Rodzin krakowskie Stowarzyszenie mieściło w swych szeregach koła z Przemyśla, Rzeszowa, Dębicy, Tarnowa, Oświęcimia – i właśnie Kielc. W jedności była i jest siła, bo przecież ta wspólnie manifestowana determinacja doprowadziła do osiągnięcia wspólnych celów. Najważniejszym z nich było powstanie katyńskich nekropolii i Muzeum Katyńskiego. Warto o tym pamiętać.
Stowarzyszenie w Kielcach jako odrębna organizacja powstało po 15 latach istnienia w formule koła. W omawianym katalogu zamieszczono zdjęcia z wczesnego okresu działalności, dzięki czemu z imienia i nazwiska przypomniano osoby zakładające koło, a potem samodzielną organizację. Odnotowano historię pierwszych upamiętnień, np. Pomnika Katyńskiego na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach, którego pomysł sięga lat osiemdziesiątych XX wieku. W kolejnych latach pomnik ten rozbudowano, co zostało również szczegółowo opisane i udokumentowane zdjęciami. W roku 1999, u podnóża Świętego Krzyża powstał Pomnik Trzech Krzyży, będący wspólnym dziełem Rodzin z Kielecczyzny i Opolszczyzny. W uroczystości odsłonięcia wzięli udział przedstawiciele Rodzin z całego kraju. Kontynuacją tego projektu w klasztorze na Łysej Górze była Pieta Katyńska (umieszczona w wirydarzu opactwa), rozbudowana następnie i przeniesiona jako Epitafium Katyńskie do tamtejszej bazyliki. W publikacji wspomniane są ponadto upamiętnienia w Bejcach, Włoszczowie, Chmielniku, Grzymałkowie, Łagowie.
W katalogu odnotowano też pielgrzymki, w których uczestniczyli członkowie Rodziny z Kielc, zaczynając od pamiętnego, zorganizowanego przez Federację Rodzin Katyńskich, wyjazdu do papieża Jana Pawła II w kwietniu 1996 roku. Wizyta w Watykanie jest okazją do przypomnienia postaci kapelana FRK, ks. Zdzisława Peszkowskiego, ocalonego jeńca Kozielska. Mowa jest także oczywiście o pielgrzymkach na nekropolie katyńskie oraz o wyjazdach do Muzeum Katyńskiego.
Przypomniano działalność wystawienniczą, zarówno w postaci przeniesionej z Krakowa ekspozycji „Zginęli w Katyniu” (opracowanej jeszcze w 1989 roku przez Muzeum Historii Fotografii w Krakowie i Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne), jak i autorskich wystaw, m.in. ekspozycji „Prawdy nie można rozstrzelać. Katyń – lekcja historii”, przygotowanej przez Jana Banaśkiewicza.
W omawianej publikacji znajdziemy zdjęcia z wybranych uroczystości sadzenia Dębów Pamięci. To efekt włączenia się kieleckiego środowiska do ogólnopolskiej akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia”, zainicjowanej przez Stowarzyszenie „Parafiada” im. św. Józefa Kalasancjusza w roku 2008 i cały czas rozwijanego. Kielce są też miejscem organizacji Marszu Pamięci, nawiązującego do warszawskiego Marszu Cieni. Podobne przedsięwzięcia odbywały się w Busku-Zdroju (Marsz Katyński).
Całość kończy przypomnienie wyróżnień, jakimi uhonorowano środowisko kieleckiej Rodziny Katyńskiej, i deklaracja: „Póki nam sił starczy, będziemy świadczyć o naszej historii”.
Opracowała Izabella Sariusz-Skąpska