Autor
Tytuł
Mateusz Zemla
Zbrodnia katyńska w świetle prac Kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki (1951–1952)
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Instytut Pamięci Narodowej
Warszawa
2020
ss. 456
978-83-8098-951-1
W 1951 roku Kongres Stanów Zjednoczonych powołał specjalny komitet, którego celem było przeprowadzenie dochodzenia w sprawie zbrodni, jakiej na polskich oficerach dokonano w Katyniu. Komitetowi, którego prace trwały dziewięć miesięcy, przewodniczył Ray John Madden. Zespół po zbadaniu zgromadzonych źródeł (dokumentów z procesów norymberskich, raportów znajdujących się w archiwach rządu i armii Stanów Zjednoczonych oraz przesłuchań świadków) sporządził raport, w którym jednoznacznie wskazywał winnych pomordowania polskich oficerów – Sowietów, oraz nazwał masakrę katyńską „jedną z najbardziej barbarzyńskich zbrodni międzynarodowych w historii świata”. Dokument – zwany od nazwiska przewodniczącego „raportem Maddena” – wzywał również społeczność międzynarodową do powołania trybunału dla osądzenia tej zbrodni.
Pracom „Komitetu powołanego do przeprowadzenia śledztwa, zbadania faktów, dowodów i okoliczności masakry w lesie katyńskim” (zwanego Komitetem Maddena) przygląda się w swojej pracy historyk Mateusz Zemla. Próbuje niejako „odpomnieć” działalność Komitetu, zwracając uwagę, że „mimo ewidentnych sukcesów, prace kongresmenów zostały zapomniane i przez dziesięciolecia znane były jedynie badaczom II wojny światowej. Nie zmienia to jednak faktu, że chociaż nikt nie został bezpośrednio pociągnięty do odpowiedzialności, Komitet Katyński Kongresu USA stał się jedynym, jak do tej pory, oficjalnym «trybunałem» dla jednej z niezliczonych zbrodni komunistycznych”.
Mateusz Zemla wchodzi w dyskusję z raportami przedstawionymi przez Komitet Maddena, stawiając oba (początkowy i końcowy) jako punkt wyjścia, jako odniesienie do własnych badań, nie zaś skrupulatną ich analizę. Zaczyna od przedstawienia tła w postaci życia politycznego Ameryki. Jednym z celów książki jest bowiem „ukazanie, w jaki sposób polityka i w pewnym stopniu ideologia, które legły u podstaw doniosłych inicjatyw, doprowadziły do ich popsucia, odbierając należne im miejsce w świadomości zbiorowej”. Wpisując prace Komitetu w kontekst polityki międzynarodowej Stanów Zjednoczonych, maccartyzmu czy powojennych relacji ze Związkiem Radzieckim, autor rzuca nowe światło na sprawę recepcji wyników prac w społeczeństwie Stanów Zjednoczonych, Polski i świata.
Analizując skrupulatnie w kolejnych rozdziałach najpierw – jak już wspomniano – tło historyczne, przechodzi do szczegółowego opisu prac samego Komitetu. Część ta jest – jak podkreśla sam autor – najważniejsza dla publikacji. Dzięki raportom z prac Komitetu Maddena można bowiem szczegółowo odtworzyć i przeanalizować „wątek odkrycia masowych mogił, ponieważ kongresmeni przesłuchali wysokich rangą oficerów odpowiedzialnych za rejon, gdzie znajdował się las katyński”, ale też – dotrzeć do świadectw składanych między innymi przez dziennikarzy z państw neutralnych (jak Szwecja), biorących udział w ekshumacjach dokonanych przez nazistów w 1943 roku. Dalej autor analizuje polityczną postawę władz Stanów Zjednoczonych wobec informacji o Zbrodni Katyńskiej, zarówno w czasie trwania II wojny światowej, jak i po jej zakończeniu. Największą uwagę, siłą rzeczy, skupia na polityce wobec ZSRR i Polski/PRL. W epilogu otrzymujemy wyimek z wpływu, jaki raport i praca samego zespołu Maddena wywarły w komunistycznej Polsce.
Autor, podsumowując swoje badania, zauważa, że kongresmeni „przeprowadzili – mimo wszystko – dość rzetelne śledztwo i ponad wszelką wątpliwość udowodnili odpowiedzialność władz Związku Sowieckiego za mord na polskich jeńcach wojennych. Niezależnie od swojego zaangażowania politycznego, kongresmeni udowodnili również, że w czasie II wojny światowej władze amerykańskie ukrywały przed społeczeństwem fakty dotyczące zbrodni katyńskiej”. Nie jest to jednak jedyny wniosek, jaki wysnuwa krakowski historyk. Jego praca bowiem w nowatorski sposób traktuje raporty z działalności amerykańskiego Komitetu Kongresu Stanów Zjednoczonych, wpisując jego działalność w szeroki kontekst polityczny na przestrzeni lat. Krok po kroku, krytycznie i ze znawstwem analizuje prace samego Komitetu oraz oddźwięk, jaki zyskały w społeczeństwie międzynarodowym, przywraca mu należne miejsce jako jedynego oficjalnego trybunału badającego Zbrodnię Katyńską.
Opracowała Małgorzata Walendowska