Autor
Tytuł
Mečislav Borák
Ofiary Zbrodni Katyńskiej z obszaru byłej Czechosłowacji
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Slezské zemské muzeum
Opava
2011
ss. 240
978-80-86224-81-7
bibliografia i indeks nazwisk
streszczenie w języku angielskim, rosyjskim i czeskim
Książka autorstwa Mečislava Boráka jest ewenementem wśród pozycji bibliografii katyńskiej nie tyle ze względu na tożsamość autora, czeskiego historyka z Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, ale ze względu na podjętą przez niego problematykę: losy Ofiar Zbrodni Katyńskiej, oficerów i policjantów – Polaków z Zaolzia i innych miejsc (byłej) Czechosłowacji, jak i Polaków, którzy na Zaolzie przybyli z przydziałem służbowym; wśród opisywanych postaci znaleźli się także Czesi przed wojną mieszkający w Rzeczypospolitej. Jak przyznaje we wstępie autor, o czeskich wątkach sprawy katyńskiej niewiele wiedziano – co oczywiste – w komunistycznej Czechosłowacji, ale wiedza ta była szczątkowa zarówno w Czechach, jak i w Polsce już po zmianie systemu. Sam Mečislav Borák był autorem licznych pozycji poświęconych temu rozdziałowi historii, zarówno książek, jak i artykułów, publikowanych i po czesku, i po polsku.
Opisując wątki czeskie (czechosłowackie) sprawy katyńskiej, autor sięga do świadectw członków komisji i delegacji katyńskich, przypominając na przykład postać Františka Kožika (czeski poeta, pisarz i dramaturg znalazł się w Katyniu już w kwietniu 1943 roku, w delegacji pisarzy, których hitlerowcy chcieli wykorzystać dla swoich propagandowych celów), Františka Hájeka (lekarz z międzynarodowej komisji), Františka Šubika (profesor anatomii patologicznej) i innych. Kolejno przypominane są świadectwa żołnierzy Wehrmachtu i tych, którzy wrócili ze Wschodu.
Osobny rozdział stanowi przypomnienie czeskich badań nad Ofiarami Zbrodni Katyńskiej: chodzi zarówno o początki, kiedy po 1989 roku pojawiły się pierwsze artykuły, walczące w kłamstwem katyńskim, jak i o późniejsze publikacje naukowe. Autor omawia źródła i kryteria ewidencji ofiar, odwołując się do najstarszych (na przykład zestawianych na emigracji list katyńskich) aż po źródła pozyskiwane już po 1989 roku, a następnie analizuje znane liczby i strukturę ofiar. Zasadniczy dla książki jest rozdział trzeci, czyli Listy ofiar i indywidualne notatki im poświęcone. Kryterium doboru jest fakt, że opisane osoby urodziły się na terenie byłej Czechosłowacji (głównie na Zaolziu) lub też „mieszkały tu lub wykonywały czynności służbowe”. W wypadku tej drugiej grupy, chodzi oczywiście o okres tuż przed wybuchem II wojny światowej, czyli o niezbyt chlubny rozdział polskiej historii, kiedy na Zaolzie wkroczyły polskie wojska.
Zebrane przez Mečislava Boráka notki uporządkowane są według miejsc uwięzienia opisywanych osób. I tak na liście jeńców Kozielska, zamordowanych w Katyniu, znalazło się 99 nazwisk, 33 ofiary to jeńcy Starobielska, zamordowani w Charkowie, lista 347 nazwisk odnosi się do jeńców Ostaszkowa, którzy zginęli w Twerze – tych jest najwięcej, ponieważ chodzi głównie funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego. Osobną część stanowi 6 nazwisk z tak zwanej „listy ukraińskiej”, w książce odnotowano także 5 ofiar, które zginęły w ZSRR, ale ich śmierć nie ma związku ze Zbrodnią Katyńską. Są też ofiary niepotwierdzone, o których wiadomo tylko, że „zginęły na Wschodzie”.
Jak podkreśla sam autor, indywidualne notki, w większości ilustrowane fotografiami „legitymacyjnymi”, są bardzo zróżnicowane, co stanowi wypadkową źródeł, do jakich udało się dotrzeć zarówno rodzinom ofiar, jak i samemu badaczowi. Notki zawierają podstawowe dane osobowe: datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców, informację o wykształceniu, przebiegu pracy lub służby, o przydziale z września 1939 roku i ustaleniach dotyczących miejsca aresztowania, ewentualnej korespondencji obozowej, o czym wiadomo dzięki rodzinom. Każda notka kończy się adnotacjami dotyczącymi wykorzystanych źródeł, a ich szczegółowe rozszyfrowanie jest możliwe dzięki liście użytych skrótów.
Uzupełnieniem not jest rozdział o sposobach upamiętniania Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Autor przypomina losy rodzin w komunistycznej Czechosłowacji i epokę kłamstwa katyńskiego. Wymienia też przykłady, jak z tego kłamstwa wychodzono już w Czechach po 1989 roku – poznajemy okoliczności tworzenia wystaw, publikacji okolicznościowych czy filmów. Mečislav Borák odnotowuje pielgrzymki rodzin z Czech na katyńskie nekropolie w Rosji i na Ukrainie, a także umieszczenie tablicy katyńskiej na pomniku „Na Konteszyńcu” w Czeskim Cieszynie oraz udział w polskim programie Katyń… ocalić od zapomnienia, czyli w akcji sadzenia dębów pamięci.
Opracowała Izabella Sariusz-Skąpska