Tytuł
Nasi Ojcowie. Ofiary Zbrodni Katyńskiej, których rodziny zamieszkują Podbeskidzie
Opracowanie:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Marzenna Burczak, Anna Farny, Zofia Lamers, Jerzy Pisowicz
Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej
Bielsko-Biała
2015
ss. 96
978-83-60136-58-4
materiały i zdjęcia ze zbiorów Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Bielsku-Białej i Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, Oddział w Bielsku-Białej
pozycja ilustrowana, drukowana na papierze kredowym
Jak pisze w słowie od redaktora Jacek Kachel: „Zbrodnia katyńska ma kilka wymiarów”. Można mówić o niej w kontekście wielkiej historii i polityki międzynarodowej, można wskazywać jej miejsce w polskich dziejach i znaczenie dla procesów, zachodzących w Polsce po II wojnie światowej, można wreszcie koncentrować się na losach pojedynczych Ofiar. Publikacje przygotowywane przez Rodziny Katyńskie są – co zrozumiałe – poświęcone przede wszystkim temu ostatniemu, intymnemu wymiarowi. Doświadczenie z ponad dwóch dekad działalności dostarczają temu środowisku przykładów, co najczęściej należy tłumaczyć i gdzie pojawia się najwięcej przekłamań i uproszczeń. Edukacji służy publikacja rocznicowa, ukazująca się w 75-lecie Zbrodni.
Kryterium doboru materiałów może dziwić: stanowi je miejsce zamieszkania rodzin Ofiar, a nie – jak można by przypuszczać – miejsce, gdzie pracowali i skąd poszli na wojnę opisywani bohaterowie. To jednak kryterium oczywiste z perspektywy Rodzin Katyńskich: w ten sposób prezentują swoją tożsamość lokalnej społeczności, dzielą się trudną historią intymną, nadają indywidualny wymiar tragedii przez lata zakłamywanej i zakazanej, a dzisiaj już obecnej w podręcznikach, co wydaje się tak oczywiste. Jest to też wyraz zbiorowego wysiłku środowiska Rodzin, które – jak piszą we wstępie członkowie Zespołu Redakcyjnego – na różne sposoby stara się utrwalić i ocalić od zapomnienia losy swoich Bliskich.
Na książkę składają się krótkie biogramy, w wypadku wojskowych i policjantów z oznaczeniem stopnia, przy rezerwistach dodany wykonywany w cywilu zawód, poza tym podstawowe dane o miejscu urodzenia, wykształceniu, przydziałach służbowych i pracy, awansach, odznaczeniach i – co w tego typu publikacji nieodzowne – o rodzinie. Są informacje o miejscu aresztowania i obozie NKWD/więzieniu, gdzie dana osoba była przetrzymywana, i miejscu śmierci i pochówku. Większość not kończy przypomnienie o pośmiertnych awansach (2007). Każdej nocie towarzyszy zdjęcie w formacie legitymacyjnych, w części są fotografie w gronie rodzin (okolicznościowe, z wypraw górskich czy wycieczek narciarskich, wakacji) czy z pracy/służby (ćwiczenia, defilady), a także współczesne (z pielgrzymek potomków Ofiar na nekropolie katyńskie). Publikowane są kopie dokumentów, na przykład patent oficerski (Alfred Bernard Farny) czy informacje o jeńcach, jakie nadchodziły z Polskiego Czerwonego Krzyża (o Kazimierzu Bladym, odpowiedź na ponawiane wielokrotnie zapytywania ze strony rodzin).
Niektóre notki są ubogie, parozdaniowe, niektóre szeroko dokumentują zarówno drogę zawodową, jak i służbę, a także okoliczności aresztowania, adnotacje na sowieckich listach wywozowych i (w wypadku Ofiar zamordowanych w lesie katyńskich) dane z ekshumacji hitlerowskich. Są też wspomnienia o powojennych prześladowaniach rodzin.
Uwagę czytelnika zapewne przyciągną obszerniejsze noty, jak ta o losach pułkownika Kazimierza Burczaka, legionisty (tu zdjęcie z roku 1914!) czy jak zdjęcia Jana Grygiela i Mateusza Maligłówki z sypania krakowskiego Kopca Piłsudskiego. Ewenementem wśród pamiątek jest portret majora Tadeusza Sławińskiego, wykonany – jak czytamy w podpisie – „w obozie w Starobielsku i przesłany kartką pocztową rodzinie”.
Do not dodano Listę nazwisk umieszczonych na pomniku katyńskim na Cmentarzu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej. Jest ich 235, część danych skorygowano na podstawie materiałów dostępnych dopiero po wybudowaniu pomnika.
Merytorycznym uzupełnieniem not jest tekst Michała Pudło Bielscy policjanci w Dwudziestoleciu międzywojennym i tragedia katyńska z ich udziałem. Autor to przewodniczący Oddziału w Bielsku-Białej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, zawodowo oficer policji, a prywatnie prawnuk przedwojennego policjanta – Franciszka Szymkowiaka, więźnia Ostaszkowa, zamordowanego w Twerze i pogrzebanego w Miednoje. Chodzi zarówno o rys historyczny, jak i dane na temat Ofiar i przypomnienie, że „Katyń to nie tylko żołnierze WP, ale także KOP-u, medycy, duchowieństwo, pracownicy wywiadu oraz policjanci”. Całość kończy kalendarium Trudna droga do prawdy, zaczynające się od 17 września 1939 i doprowadzone do września 2012, daty otwarcia czwartej nekropolii katyńskiej w Bykowni pod Kijowem. Ostatnie zdaniem kalendarium sprawia, że staje się ono apelem – o wyjaśnienie losu osób uwięzionych i zamordowanych na terenach Białorusi: „Władze białoruskie odmawiają jakiejkolwiek współpracy i informacji. Więźniowie ci prawdopodobnie zostali pochowani w Kuropatach koło Mińska”. Mijają lata od publikacji omawianej pozycji, sprawa listy białoruskiej i piątej katyńskiej nekropolii pozostaje aktualna.
Opracowała Izabella Sariusz-Skąpska