Autor
Tytuł
Stanisław Ciesielski, Wojciech Materski, Andrzej Paczkowski
Represje sowieckie wobec Polaków i obywateli polskich
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Ośrodek „Karta”
Warszawa
2000
ss. 31
8388288156
W pracy Represje sowieckie wobec Polaków i obywateli polskich przedstawiono wyniki badań wybitnych historyków, którzy dzięki kwerendzie w postsowieckich archiwach zweryfikowali zakres represji stosowanych wobec obywateli Polskich przez reżim stalinowski. Jedną z najistotniejszych kwestii omówionych w publikacji była Zbrodnia Katyńska. Została ona wkomponowana w kontekst całokształtu zbrodniczej polityki, jaką władze ZSRR prowadziły wobec Polaków w latach trzydziestych i w czasie II wojny światowej. Wprawdzie autorzy starannie udokumentowali wszystkie swoje twierdzenia, wyniki ich badań wywołały kontrowersje, podawane przez nich liczby represjonowanych okazały się bowiem niższe od szacowanych przez wcześniejszych badaczy. Autorzy pracy byli nawet oskarżani o niszczenie martyrologii narodu polskiego.
Historia Polski i Polaków w XX wieku obfituje w wiele tragicznych wydarzeń. Po wojnie polsko-bolszewickiej (1919–1921) wielu naszych rodaków pozostało w granicach ZSRR. W latach trzydziestych zostali oni tam poddani represjom, które stanowiły jedynie preludium do ogromu zbrodni, jakie przedstawiciele stalinowskiego reżimu popełnili na Polakach w czasie II wojny światowej. Wielu spośród nich zostało zamordowanych, wywiezionych do nieprzyjaznych obszarów ZSRR, zesłanych do obozów katorżniczej pracy. Brak dostępu do dokumentów wytworzonych przez przedstawicieli reżimu komunistycznego powodował, że trudno było precyzyjnie obliczyć, ilu Polaków poddano represjom.
Przełom w tej kwestii nastąpił po roku 1989, kiedy na kilka lat otwarły się archiwa sowieckie. Na podstawie pochodzących z nich dokumentów autorzy opisywanej pracy obliczyli rzeczywistą liczbę represjonowanych. Okazało się, że statystyki przytaczane do tamtej pory przez polskich badaczy były mocno zawyżone. Środowiska kombatanckie zaczęły jednak protestować i dyskontować wyniki badań autorów. Zdarzali się również poważni historycy, którzy postanowili je zignorować lub zanegować. Podnoszone przez nich argumenty o braku wiarygodności sowieckich dokumentów są – moim zdaniem – nierozsądne. Przedstawiciele reżimu stalinowskiego z pewnością nie zaniżaliby liczby represjonowanych, gdyż w ten sposób działaliby na swoją szkodę. Nie przekonuje mnie również argument, że zweryfikowane liczby naruszają obraz martyrologii narodu polskiego. W dalszym ciągu te dane są szokująco wysokie, a z naszej perspektywy powinniśmy raczej czuć zadowolenie, że represjom uległa mniejsza liczba osób niż wcześniej szacowano.
Nie wszystkie twierdzenia zawarte w omawianej pracy były przełomowe i przedstawiane po raz pierwszy. Autorzy oprócz zaprezentowania wyników własnych badań powoływali się również na opracowania innych badaczy, co świadczy o ich erudycji i rzetelności. Jednym z najistotniejszych wątków była kwestia zasięgu czterech deportacji obywateli polskich w różne rejony ZSRR, przeprowadzonych w latach 1939–1941 na podstawie tak zwanej „Instrukcji o trybie przeprowadzania operacji wysiedlenia antyradzieckiego elementu”. W czasie II wojny światowej przedstawiciele Rządu RP w Londynie, wspierani przez dowództwo Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR (później Armii Polskiej na Wschodzie), szacowali, że wywieziono między 990 tysięcy a 1,66 mln osób. Dane te były powtarzane przez kolejne pokolenia historyków. Autorzy pracy Represje sowieckie wobec Polaków i obywateli polskich oszacowali, że tych ofiar było pomiędzy 309 a 327 tysięcy. Nie jest to oczywiście jedyna zweryfikowana statystyka. Warto przytoczyć również liczbę aresztowanych w latach 1939–1941 na podstawie osławionego artykułu 58. sowieckiego kodeksu karnego, dotyczącego „zdrady, zbrojnej walki przeciwko ZSRR, szpiegostwa, dywersji, propagandy, działalności kontrrewolucyjnej”. Autorzy omawianego opracowania oszacowali tę liczbę na 90–130 tysięcy. Jest to o wiele mniej niż we wcześniejszych szacunkach, określanych na 250–300 tysięcy aresztowanych (niekiedy pojawiała się nawet liczba 440 tysiecy).
Istotnym wątkiem w omawianej pracy była oczywiście kwestia zamordowanych polskich jeńców wojennych z trzech obozów specjalnych oraz więzień na wschodniej Ukrainie i Białorusi czyli Zbrodnia Katyńska. Autorzy wskazali na pewne nieścisłości w liczbach, a sformułowane przez nich konkluzje są dość kontrowersyjne. W przypadku liczby ofiar obozu w Kozielsku cytują dokumenty, w których pojawiają się liczby 4421, 4404, stwierdzając ostatecznie, że zweryfikowana przez nich suma zamordowanych to 4410. Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu znajduje się jednak 4430 imiennych płyt, a każdy z wymienionych na nich jeńców został zweryfikowany przez (nieistniejącą już) Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na podstawie list wywozowych.
Mimo kontrowersji, jakie budzi omawiania praca, polecam ją zdecydowanie nie tylko za solidną porcję dobrze udokumentowanej wiedzy, ale również ze względu na walory literackie. Została ona dobrze i przystępnie napisana, a statystyki zostały zgrabnie opakowane w ciąg narracji.
Opracował Mateusz Zemla