Autorzy
Tytuł
Sławomir Cenckiewicz, Adam Chmielecki, Krzysztof Jasiewicz, Maciej Rosalak, Jan Różdżyński, Piotr Semka, Piotr Włoczyk, Grzegorz Wołk, Piotr Zychowicz
Czerwona zaraza = Red plague
Redakcja:
Tłumaczenie na angielski:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Piotr Zychowicz
Ewa Siwoń
Orle Pióro sp. z o.o.
Warszawa
2017
168
987-83- 938158-7-6
brak indeksu nazwisk
brak bibliografii
Publikacja, w której kwestie związane ze Zbrodnią Katyńska opisane zostały w jednym z czterech rozdziałów. Całość opatrzona została zbiorczym tytułem. W niniejszym opisie odniosę się jedynie do części dotyczącej Zbrodni Katyńskiej.
Jako badacz Zbrodni Katyńskiej jestem przeciwnikiem porównywania jej do jakichkolwiek innych wydarzeń. Była to bowiem największa zbrodnia wojenna dokonana podczas II wojny światowej i życie straciły w niej tysiące wybitnych Polaków, stanowiących elitę naszego kraju. Ogromny sprzeciw budzi we mnie więc porównywanie Zbrodni Katyńskiej do innych zbrodni nazizmu czy komunizmu. Dyskusja tego typu sprowadza się najczęściej do wymieniania liczby ofiar i dzielenia masowych mordów na „ważniejsze” i „mniej ważne”. Według mojej oceny każda zbrodnia jest unikatowa i każdą należy badać, unikając porównań i wartościowania. Szanuję jednak prawo każdego historyka i badacza historii do swojej opinii.
Ogromny sprzeciw budzi jednak traktowanie Zbrodni Katyńskiej w sposób instrumentalny. Sytuacja taka – moim zdaniem – ma miejsce, gdy mord na tysiącach polskich jeńców wojennych zestawiany jest z wydarzeniami, które mają zupełnie inny charakter. To właśnie wydarzyło się w pracy wydanej pod zbiorczym tytułem Czerwona zaraza.
Składa się ona z czterech rozdziałów: Historia kłamstwa katyńskiego, 1981 – stan wojny z narodem, Mordy popełniane na księżach w PRL, Obalenie rządu Olszewskiego. Szczególnie niesmaczne wydaje mi się umieszczenie pod tym samym szyldem Zbrodni Katyńskiej i wydarzeń, które miały miejsce po upadku władzy komunistycznej w 1989 roku. Upadek rządu Jana Olszewskiego miał miejsce 5 czerwca 1992 roku i nie wiązał się z żadnymi krwawymi represjami. Mam ogromny szacunek dla byłego premiera, który stracił wtedy stanowisko, a także dla większości jego współpracowników. Poglądy i oceny dotyczące tamtych wydarzeń można różnie oceniać i interpretować. Nawet jeżeli są osoby, które uważają obalenie rządu Olszewskiego za „zbrodnię” popełnioną z inspiracji „postkomunistów” (nie zgadzam się z tak ostrymi i jednoznacznymi ocenami), zestawianie tamtego epizodu ze Zbrodnią Katyńską jest niedopuszczalne.
Intencję połączenia tych niepołączalnych światów udowadnia dobór zdjęć. Na pierwszych dwóch stronach znaleźć można makabryczne fotografie z ekshumacji w 1943 roku w Katyniu. Autorzy pracy powinni zdawać sobie sprawę, że obecnie odchodzi się od prezentowania tematu w taki właśnie sposób. Współcześnie ofiary Zbrodni Katyńskiej prezentowane są na fotografiach przekazywanych przez ich rodziny. W ten sposób polscy jeńcy odzyskują swoją podmiotowość, a majestat ich śmierci traktowany jest z należytym szacunkiem. Autorzy pracy Czerwona zaraza postanowili jednak, że ofiary Katynia ukazane zostaną jedynie w postaci ludzkich szczątków. Na pierwszych dwóch stronach pracy zobaczyć trzy zdjęcia: czaszek w oddaleniu, czaszek w przybliżeniu oraz ciał w dużym stadium rozkładu, ułożonych w szeregu. Po przewróceniu strony, na dwóch kolejnych widzimy zdjęcie członków rządu Jana Olszewskiego. Ocenę takiego doboru fotografii pozostawiam Czytelnikowi i skupię się wyłącznie na części pracy dotyczącej Katynia.
Składa się ona z trzech podrozdziałów, których poziom jest nierówny. Pierwsza z nich brzmi Historia kłamstwa katyńskiego i jest zdecydowanie najmniej wartościowa. Wątki potraktowane zostały pobieżnie, wiele faktów, które powinny znaleźć się w tekście chociażby w formie wzmianki, zostało pominiętych. Autor bardzo obficie cytuje dokumenty, nie analizując czy nie komentując ich w sposób wystarczający. Całość przypomina raczej uczniowskie wypracowanie niż artykuł w pracy wydanej w twardej oprawie. Co ciekawe – autor posiada tzw. „lekkie pióro” i czyta się go w miarę dobrze. Według mojej oceny problemem tego tekstu nie były braki warsztatowe, lecz niewystarczające przygotowanie do zmierzenia się z tak trudnym tematem.
Kolejny podrozdział nosi tytuł Cios w serce Polski i stanowi transkrypcję rozmowy z prof. Nikitą Pietrowem. Wywiad ten jest niezwykle ciekawy, ale też niezwykle krótki. Według mojej opinii, gdyby część merytoryczną rozdziału dotyczącego Katynia oprzeć głównie na rozmowie z tak znakomitym badaczem lub/i to właśnie jemu zlecić napisanie artykułu/artykułów, poziom pracy wzrósłby w sposób widoczny. Wywiad ten ma kilka interesujących wątków, dlatego też czytelnik pozostaje z uczuciem sporego niedosytu.
Trzeci podrozdział nosi tytuł Dzieci ofiar mówią. Stanowi on kompilację rozmów z dziećmi zamordowanych jeńców wojennych, jakie autor pracy przeprowadził w pociągu specjalnym jadącym na uroczystości rocznicowe do Katynia. Część ta również jest interesująca, ale znowu niezwykle krótka.
Rozdział pracy Czerwona zaraza dotyczący Zbrodni Katyńskiej posiada swoje zalety, jednakże przeważają w nim mankamenty. Wartość merytoryczną publikacji oceniam nisko, zaś łączenie Zbrodni Katyńskiej pod jednym szyldem z wydarzeniami, które miały miejsce po 1989 roku, uważam za oburzające i nieznajdujące uzasadnienia. Z tego powodu nie jestem w stanie polecić tej pozycji.
Opracował Mateusz Zemla