Tytuł
Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń
Redakcja:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Anna Piekarska
Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Biuro Edukacji Publicznej
Warszawa
2009
ss. 88
978-83-7629-113-0
W 2009 roku Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej przygotowało wystawę, gdzie przedstawiono jedną ze znanym historycznych hipotez, mówiących o współpracy niemieckich i sowieckich okupantów, którzy na terenach przez siebie zajętych, w tym samym czasie przeprowadzili akcje wymierzone w polskie elity. Mowa o wymienionych w tytule ekspozycji: akcji zwanej AB oraz o Zbrodni Katyńskiej. Żywot wystaw jest krótki, na szczęście poza ulotnymi wspomnieniami pozostają po nich okolicznościowe publikacje w postaci katalogów. Dobrze się dzieje, jeśli organizatorom wystawy udaje się przygotować nie tylko informacyjną ulotkę czy broszurę, ale także opracowanie większe, które pozwoli na utrwalenie wiedzy o wiodącym temacie ekspozycji.
Autorami scenariusza byli: Paweł Kosiński, Grzegorz Motyka, Paweł Rokicki i Witold Wasilewski. Na wspomnianej wystawie prezentowano 38 wolnostojących paneli, a okolicznościowa publikacja ma formę albumu, gdzie szerzej omówiono genezę okupacji niemiecko-sowieckiej i jej tragiczne następstwa w postaci akcji wymierzonych w polskie elity. „Okupanci zabijali zarówno tych przedstawicieli polskich elit, którzy natychmiast podjęli walkę z najeźdźcą, jak i tych, którzy stanowili choćby potencjalne zagrożenie. Celem eksterminacji była bowiem próba sprowadzenia narodu polskiego do społeczeństwa bezkulturowego”, pisał we wstępie do albumu ówczesny prezes IPN, dr hab. Janusz Kurtyka.
Pierwszy tekst, pomieszczony w albumie, zatytułowany Polska Golgota, szczegółowo analizuje politykę nazistowsko-sowiecką od momentu podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Dokonywała się wymiana jeńców wojennych, wymiana ludności niemieckiej z terenów ZSRR oraz ludności pochodzenia ukraińskiego, białoruskiego i rosyjskiego ze strefy niemieckiej, ustalanie stref wpływów na terytoriach zajętej II Rzeczypospolitej, a wszystko to „w duchu przyjaźni i współpracy”. Niezależnie od siebie, a jakby razem obaj okupanci na wiosnę 1940 roku podejmują ściśle zaplanowane akcje eksterminacji polskich elit: akcji AB (potoczna nazwa dla Außerordentliche Befriedungsaktion), czyli nadzwyczajnej akcji pacyfikacyjnej działaczy politycznych i społecznych przeprowadzonej przez nazistów, oraz wykonywania decyzji władz sowieckich z 5 marca 1940 o rozstrzelaniu jeńców z obozów Kozielska, Starobielska, Ostaszkowa i więzień zachodniej Ukrainy i Białorusi.
Brak dowodów na to, że obaj okupanci fizyczne niszczenie polskich elit przeprowadzali we wzajemnym porozumieniu. „Natomiast z całkowitą pewnością możemy stwierdzić, iż obaj agresorzy w swoich strefach okupacyjnych stosowali w tym samym czasie podobne czy wręcz identyczne metody działania, podobne czy wręcz identyczne rodzaje represji, prześladowań i eksterminacji. Obaj uznali także za najgroźniejszych tych samych przeciwników – warstwy przywódcze społeczeństwa polskiego, elity polskie. Dziś wiemy już także, iż po obu stronach nowej granicy represjom, prześladowaniom i eksterminacji podlegały nie tylko te same środowiska, ale nawet te same polskie rodziny” – czytamy w tekście Andrzeja Krzysztofa Kunerta.
Kolejne strony albumu zajmuje szczegółowa historia hitlerowsko-sowieckiego ataku na Polskę we wrześniu 1939 roku i opisy walk, jakie toczyły się podczas kampanii wrześniowej, oraz losów cywilów. Ilustrują ten materiał liczne cytaty źródłowe: wspomnienia i zeznania, fotografie i przedruki artykułów prasowych oraz plakatów propagandowych i map. Publikowane zdjęcia dają do myślenia, zarówno znana fotografia z sierpnia 1939, przedstawiając uścisk dłoni, jaki wymieniają Stalin i Ribbentrop, jak i to z bankietu na Kremlu, gdzie przywódcy obu okupantów wznoszą toast…
Kilkanaście stron albumu poświęcono Zbrodni Katyńskiej – mowa jest o jej przebiegu, sprawcach, miejscach, ale – przede wszystkim – ofiarach. Liczne fotografie m.in. przedmiotów wydobytych z dołów śmierci unaoczniają skalę mordu. Ale ważniejsze od tych artefaktów są zdjęcia i historie wybranych postaci. Prezentowane są np. historie i zdjęcia mjr. Adama Solskiego, Wiktora Nowaka, Wilhelma Wittlina, Stanisława Hallera, Ksawerego Czernickiego, Jana Stacha, Tadeusza Tucholskiego, Barucha Steinberga.
Kolejne strony albumu poświęcone zostały akcji AB, przeprowadzanej na terenach części okupowanej, wydzielonej jako Główne Gubernatorstwo oraz wcielonych do Rzeszy przez nazistów. I tak jak w przypadku opowieści o mordzie katyńskim, także tutaj obejrzeć możemy sporo fotografii, przeczytać wspomnienia, wyimki z gazet i komunikatów. Podobnie jak w części poświęconej ofiarom Zbrodni Katyńskiej, także i tutaj poznajemy naszkicowane sylwetki wybranych postaci, jak Maciej Rataj czy Janusz Kusociński.
Do wyobraźni czytelnika mocno przemówią historie kilku polskich rodzin, których losy podzielone zostały między dwie okupacje. Zdarzało się, że ojciec umarł w niemieckim obozie koncentracyjnym, a syn – zginął w Katyniu – to dzieje rodziny Chrzanowskich, czy zginęły siostry, jak córki generała Józefa Dowbor-Muśnickiego: Agnieszka zginęła w Palmirach, a Janina (po mężu Lewandowska) to jedyne kobieta, zidentyfikowana w dołach śmierci w Katyniu.
Znamienne jest, na co zwracają uwagę twórcy albumu (i wystawy), że nikt z sowieckich sprawców eksterminacji polskich elit nie został ukarany. Nazistowscy zbrodniarze sądzeni byli w procesach norymberskich. Za mord na polskich jeńcach w Katyniu, Charkowie, Twerze, więzieniach Ukrainy i Białorusi nie wymierzono żadnej kary. A Rosja uznała tę zbrodnię za pospolitą – i przedawnioną.
Opracowała Małgorzata Walendowska