Tytuł
Żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej – ofiary Zbrodni Katyńskiej
Wstęp i redakcja:
Opracowanie i wybór:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Artur Ochał
Agnieszka Markiewicz-Cybulska, Edward Milewski, Jan Nikołajuk, Artur Ochał, Maria Rubas
Narodowe Centrum Kultury
Warszawa
2016
ss. 312
978-83-7982-226-3
zawiera bibliografię
Opracowanie należy do serii Biblioteka Katyńska, powstałej z inicjatywy i według autorskiego pomysłu Federacji Rodzin Katyńskich; pozycje z tej serii wydawało w latach 2015–2016 Narodowe Centrum Kultury. Zgodnie z zamieszczaną w każdym tomie deklaracją ideową, w proponowanych w serii publikacjach Rodziny Katyńskie akcentowały przede wszystkim swoje przekonanie, że ich indywidualna tragedia, będąca zarazem rozdziałem wielkiej historii Rzeczypospolitej, nie powinna być opisywana jedynie poprzez język odwołujący się do wojennej i okupacyjnej makabry, akcentujący cierpienie bliskich Ofiar, którzy przez dziesięciolecia ukrywali się ze swoim bólem jako bezpośrednio dotknięci „kłamstwem katyńskim”. Wybierając książki do wznowienia w serii oraz zamawiając nowe teksty, przedstawiciele Federacji Rodzin Katyńskich koncentrowali się na prezentowaniu Ofiar w ich życiu zawodowym i rodzinnym. Dzięki tym portretom, pokazującym, kim byli ci ludzie, kolejne publikacje rozszerzały obraz przedwojennej Rzeczypospolitej.
Opisywana publikacja skupia się na wybranych grupach – chodzi o żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP) i funkcjonariuszy Straży Granicznej (SG). To oni, stojący na straży polskich granic, za swoją służbę zapłacili życiem także jako ofiary Zbrodni Katyńskiej. Poszczególne teksty układają się w ich portret zbiorowy. Zespół autorów pokazuje ich na szerokim planie historycznym. I tak, Artur Ochał kreśli dzieje Korpusu Ochrony Pogranicza: zaczynając od okoliczności, jakie doprowadziły do powstania tej formacji w 1924 roku, doprowadza opowieść do początku wojny. Trzeba przyznać, że szczegóły obrony polskich granic przed dywersantami, zwłaszcza w pierwszym okresie istnienia odrodzonej Rzeczypospolitej, mogłyby posłużyć za scenariusz do niejednego pasjonującego serialu. Autor przedstawia też zadania, strukturę, umundurowanie i odznakę KOP oraz rolę Korpusu w planach wojennych. Z kolei Jan Nikołajuk w szkicu o Straży Granicznej (1928–1939) opisuje powstanie tej formacji, jej organizację, kadry, stany etatowe, umundurowanie i działania w obronie granicy oraz przygotowania do wojny. Uzupełnieniem obu tekstów historycznych jest szczegółowa dyslokacja KOP oraz struktura i dyslokacja SG.
Na zasadniczą część książki składają się Biogramy żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej – ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz imponująca swych zakresem lista ofiar Zbrodni Katyńskiej z szeregów KOP i SG (odnotowano 773 osoby). W tworzeniu tej ostatniej największe zasługi położyła Maria Rubas, która od początku istnienia warszawskiej Rodziny Katyńskiej wraz z mężem Mirosławem opracowywała dokumentację tych formacji.
Dzięki zarówno pracy w archiwach, jak i wywiadom, jakie w rodzinami ofiar przeprowadzili członkowie zespołu autorów, czytelnicy otrzymali bardzo ciekawy wybór indywidualnych portretów. Jest to zbiór niezwykle zróżnicowanych postaci: obok siebie przedstawiani są funkcjonariusze, którzy służbę podejmowali jeszcze podczas Wielkiej Wojny, i bardzo młodzi ludzie, którzy dopiero u progu kolejnej wojny zaczynali swoje zawodowe życie; jedni i drudzy imponowali ambicją, gdy zdobywali wykształcenie i awanse, oraz hartem ducha, dzięki któremu mogli wybrać tak trudną służbę. I tak na przykład sylwetka komisarza Józefa Bocheńskiego uzupełniona jest fragmentem wspomnień jego syna; sylwetka majora Marcina Borka została zilustrowana fragmentem kartki wysłanej przez niego ze Starobielska; biogram kapitana Antoniego Gmerka dopełnia jego synowa; do portretu Mariana Kiełczowskiego dodano cytat z jego listu do matki; Maria Rubas pisze o swoim teściu, Janie; są listy Mikołaja Rudenko z Kozielska i tak dalej, i tak dalej.
Warto też zwrócić uwagę, że z perspektywy dzisiejszego czytelnika umieszczone w książce zestawienia lokalizacji jednostek KOP i SG oraz zgromadzone tutaj świadectwa stanowią też bardzo ciekawą lekcję geografii historycznej. Wschodnie tereny przygraniczne, o których mowa w opracowaniu, leżą przecież poza granicami dzisiejszej Rzeczypospolitej. Można się więc tutaj zapoznać nie tylko z ludźmi, ale poprzez ich losy także z kresową rzeczywistością, tak silnie nadal obecną w legendzie o tamtych czasach.
I wreszcie na koniec trzeba podkreślić, że autorzy omawianego tekstu publikacji byli lub są związani ze współczesną Strażą Graniczną. Niejako na przedłużeniu swojej codziennej pracy gromadzili dokumentację i wspomnienia o swoich poprzednikach na polskich granicach. Dzięki temu książka jest wypełniona nie tylko dokumentami, ale także napisana z niezwykłą pasją. To zarazem świadectwo, jak ważne jest dziedziczenie pamięci i przekazywanie kolejnym pokoleniom cennego powołania tych, po których przejmujemy zadania.
Opracowała Izabella Sariusz-Skąpska