Autor
Tytuł
Jędrzej Tucholski
Mord w Katyniu
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Instytut Wydawniczy PAX
Warszawa
1991
ss. 987
83-211-1408-3
Ważne, monumentalne i niestety mocno zdezaktualizowane dzieło, które w momencie swojego wydania było przełomowe. Praca niezbędna w biblioteczce każdego konesera historii i polskiej martyrologii jako symbol szacunku dla twórcy i pomnik jego tytanicznej pracy.
Cmentarz wojenny w Katyniu podzielony jest na dwie części – polską i rosyjską. Ta druga zaprojektowana została jako sieć mostów, aby zwiedzający nie dotykali stopami masowych grobów, gdzie leżą anonimowe ofiary zbrodni komunistycznych, zwłaszcza Wielkiej Czystki z lat 1937–1938.
Część polska wygląda zupełnie inaczej. Miejsca spoczynku ofiar są dokładnie zaznaczone i – mimo że mówimy tu o tysiącach – dla każdego z zamordowanych jeńców sporządzono tabliczkę z podstawowymi danymi. Analogiczne rozwiązanie przyjęto na wszystkich czterech nekropoliach, gdzie spoczywają ofiary zbrodni z 1940 roku.
Indywidualne potraktowanie zamordowanych możliwe było jedynie dzięki determinacji ich rodzin, które jeszcze w okresie PRL domagały się upamiętnienia bliskich, a po jego upadku zaczęły organizować się w oficjalnie zarejestrowanych stowarzyszeniach. Naukowcy, badacze i mogli więc zwracać się do nich po informacje na temat zamordowanych więźniów, których pamięć była kultywowana przez dziesięciolecia, kiedy w dyskursie oficjalnym dominowało kłamstwo katyńskie. Jednym z najważniejszych badaczy i zarazem członkiem Rodzin Katyńskich był właśnie Jędrzej Tucholski. W czasie kiedy pracował nad swoim dziełem, nie było jeszcze możliwe nawet pełne zrekonstruowanie listy więźniów z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Jak sami pisał we Wstępie, wynikało to z braku dostępu do archiwów dawnego NKWD. Punktem wyjścia do badań stała się dla Tucholskiego wydana w Londynie w 1949 roku praca mjr. Adama Moszyńskiego Lista Katyńska. Jeńcy obozów Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk. Zaginieni w Rosji Sowieckiej, która była jednak dziełem niekompletnym. Było to całkowicie zrozumiałe, ponieważ w powojennym Londynie autor nie miał dostępu ani do istotnych dokumentów, ani do informacji przechowywanych przez rodziny ofiar Katynia, mieszkające w kraju. Jędrzej Tucholski zaznaczył, że przygotowując się do opracowywania swojego dzieła, pracował według wytycznych Adama Moszyńskiego, który miał jasną koncepcję, co powinien zrobić jego następca.
Inspirując się refleksjami swojego prekursora, Tucholski zainicjował publikację listy katyńskiej w odcinkach w Rodzinnym Tygodnik Katolików „Zorza”. Korzystając z tych łamów, wystosował apel do rodzin ofiar o przesyłanie dodatkowych informacji dotyczących swoich bliskich według opracowanej ankiety. Apel ten był regularnie powtarzany, a akcję wspierały Polskie Radio, Telewizja Polska oraz prasa krajowa i polonijna z USA, Wielkiej Brytanii i Kanady (około 40 gazet i periodyków).
Rezultaty przekroczyły wszelkie oczekiwania. Od momentu opublikowania pierwszego odcinka listy, który ukazał się 29 stycznia 1989 roku, do 15 listopada tegoż roku do redakcji „Zorzy” nadesłano około 7 tysięcy odpowiedzi. Rodziny odpowiadały na apel, co pozwoliło znacząco poszerzyć dostępne informacje. W akcję włączyły się również osoby prywatne, które przez lata samodzielnie zbierały dane na temat ofiar, a instytucje, organizacje kombatanckie oraz uczelnie przesłały wykazy swoich pracowników, współpracowników, kolegów, towarzyszy broni i studentów, którzy padli ofiarą zbrodni.
15 listopada 1989 roku uznano, że zgromadzone materiały są gotowe do przekazania wydawcy, choć napływ korespondencji trwał. Nie można było jednak w nieskończoność odkładać publikacji. Z szacunku dla rodzin pomordowanych część informacji, których nie udało się umieścić w części głównej, wydrukowano w suplemencie znajdującym się na końcu książki.
Historia powstania opisywanej pracy stanowi piękny przykład oddolnej inicjatywy, która potrafi przynieść zdumiewające rezultaty. Tytaniczna praca Tucholskiego została doceniona przez znawców tematu, ponieważ w okresie późniejszym stał się członkiem zespołu, który opracował Księgi Cmentarne, czyli spisy ofiar Zbrodni Katyńskiej spoczywających na każdej z katyńskich nekropolii. W Księgach krótkie życiorysy ofiar zostały poprawione, uzupełnione i zilustrowane zdjęciami portretowymi (chociaż nie we wszystkich przypadkach).
Opracował Mateusz Zemla