Tytuł
Polski Cmentarz Wojenny Kijów–Bykownia. Księga cmentarna, t. V: Ikonografia
Redakcja naukowa:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Andrzej K. Kunert
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
Warszawa
2012
ss. 484
979-83-89474-32-2
wybór ilustracji Regina Piątek, Teresa Zachara
współpraca Maciej Dancewicz, Rafał E. Stolarski
Piąty tom publikacji Polski Cmentarz Wojenny Kijów–Bykownia w całości poświęcony jest ikonografii. Materiały umieszczone w tomie zostały ułożone chronologicznie. Lista ofiar obejmuje nazwiska w kolejności alfabetycznej od A do L – od Kazimierza Abaczyńskiego począwszy, a na Bolesławie Łukowskim skończywszy. Cała ikonografia została opisana i opatrzona źródłami. Wyselekcjonowane materiały pochodzą między innymi ze zbiorów rodzinnych, Centralnego Archiwum Wojskowego, Muzeum Katyńskiego, Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także z Archiwum w Stanisławowie, Łucku, Tarnopolu czy z Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego (oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu). Wspomniane opisy są jednak dość krótkie, nie towarzyszy im żadna narracja, słowo wstępu czy posłowie. Tym samym oba tomy (piąty i szósty) funkcjonują raczej jako suplement (do poprzednich woluminów) niż jako autonomiczna, dająca się odrębnie czytać/oglądać całość. Niestety nie została tu zamieszczona informacja, których osób dotyczą zaprezentowane zdjęcia, listy, legitymacje, dyplomy, świadectwa, pisma, wnioski, zaświadczenia, akty urzędowe (urodzenia, zgonu). Tomu nie zaopatrzono także w spis treści. Ów brak autonomiczności wzmacnia fakt, że postaci, które tu uwzględniono, są wymienione tylko z imienia i nazwiska. Wspomniane (zdawkowe) opisy dotyczą samej ikonografii. I tak na przykład odnajdujemy tu postać Stefana Baczewskiego i jego zdjęcie portretowe (z Centralnego Archiwum Wojskowego), ale samej informacji, choćby najbardziej podstawowej, kim był Baczewski, trzeba już szukać gdzie indziej. To wszystko utrudnia nawigację po opracowaniu.
Sam dobór materiałów jest interesujący, a źródła ikonograficzne rozmieszczone czytelnie i przejrzyście. Czasem jest to tylko zdjęcie portretowe, często jednak obszerniejsza dokumentacja. I tak na przykład w przypadku Wiktora Chajesa, wiceprezydenta Lwowa pochodzenia żydowskiego, bankiera i działacza kulturalnego i społecznego, odnajdujemy obok zdjęcia portretowego inne fotografie. W przypadku dowódcy 2 szwadronu 26 Pułku Ułanów Wielkopolskich por. Juliana Cetnerowskiego – fotografie ze świadectwa dojrzałości, samo świadectwo dojrzałości, wniosek awansowy i kilka innych fotografii (porucznik w towarzystwie kolegi, a także dwóch kobiet). Z kolei w przypadku Hersza Isakowera, obok świadectwa kwalifikacyjnego, dostajemy jego paszport i podanie o pozwolenie na wyjazd za granicę. W publikacji można odnaleźć nazwiska zarówno znanych postaci, takich jak Mieczysław Linde, generał dywizji Wojska Polskiego i kawaler Orderu Virtuti Militari, jak i zupełnie zapomniane, na przykład Rubina, syna Abrama (ur. 1878), przy którym pomieszczono stronę tytułową książki jego autorstwa (M’chaje ha’Kraim: Skizzen aun Typen aus dem Leben der Karaiten von Rubin Fahn) poświęconą Karaimom, o których pisał także w innych publikacjach (ich historia skądinąd doczekała się w ostatnim czasie gruntowanych opracowań między innymi Stefana Gąsiorowskiego, Karaimi w Koronie i na Litwie w XV–XVIII wieku, Kraków 2008).
Mimo wspomnianych zastrzeżeń omawiany tom zasługuje na zainteresowanie. Zamieszczone w nim materiały ożywiają na nowo pamięć o Ofiarach, przywracają pamięć o mniej znanych (albo całkowicie zapomnianych) postaciach i mogą stanowić impuls do dalszych poszukiwań.
Opracował Paweł Jasnowski