Tytuł
Las katyński 1943. Reportaże z ekshumacji ofiar Katynia
Redakcja:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Barbara Tarkowska
Oficyna Wydawnicza „Zbroja”
Warszawa–Mińsk Mazowiecki
2004
ss. 463
978-83-63164-48-5
zawiera bibliografię
Poznając okoliczności Zbrodni Katyńskiej, warto sięgać nie tylko do współczesnych opracowań, ale w miarę możliwości korzystać także z materiałów z epoki. Nie chodzi wyłącznie o źródła w najściślejszym sensie – w wyniku uwarunkowań politycznych ich dostępność bywa problematyczna – ale również o te publikacje, które rozjaśniają tło i społeczny odbiór wydarzeń.
Do takich lektur z całą pewnością należy zbiór Las katyński 1943. Reportaże z ekshumacji ofiar Katynia. Teksty zostały wyszukane i opracowane przez wolontariuszy z Rodzin Katyńskich, a nad ich redakcją czuwała Barbara Tarkowska.
Zbiór zawiera przedruki relacji prasowych z 1943 roku. Wśród cytowanych tytułów należących do tak zwanych gadzinówek znalazły się między innymi „Goniec Krakowski”, „Nowy Kurier Warszawski”, „Gazeta Lwowska” czy „Goniec Codzienny Wileński”. W tomie oprócz przedruków znalazło się miejsce na źródłowe relacje z lasu katyńskiego i na utrzymany w emocjonalnej poetyce wieńczący tom apel Katyń. Pamiętamy!
Lektura przedruków z prasy skłania do refleksji nad kondycją psychospołeczną Polaków w dobie okupacji. Naród w stanie permanentnego zagrożenia, rozbicia instytucji państwowych i życia społecznego narażony był nie tylko na czysto egzystencjalne zagrożenia, ale również na działania propagandowe, dezinformacyjne oraz manipulację faktami. Dla hitlerowskich władz okupacyjnych wykrycie Zbrodni Katyńskiej było okazją do przedstawiania panowania na ziemiach polskich jako fałszywej alternatywy wobec drugiego okupanta. O sowieckiej zbrodni informowano zatem szeroko, relacjonowano nie tylko „pierwszoplanowe” wydarzenia, lecz także wszystko, co mogło „przydać się” w budowaniu określonej narracji. Na przykład nagłówki z „Gońca Krakowskiego” z maja 1943 roku głoszą: Polski głos o Katyniu w dzienniku angielskim…, Aresztowanie dwóch publicystów polskich w Londynie, Portugalska prasa o Katyniu. W tekstach reporterskich i depeszach publikowanych w warszawskiej gadzinówce często odwoływano się do środowisk międzynarodowych i posługiwano autorytetem Ferdynanda Goetla, który za wiedzą Delegatury Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Kraj wziął udział w misji badawczej na miejscu kaźni.
Duże wrażenie robią też reprodukcje okładek i fotoreportaży, oddziałujących na odbiorców dzięki nowoczesnej formie. W tomie znalazły się też przedruki z wydawanej przez hitlerowców prasy niemiecko- i francuskojęzycznej. Odkrycie zbrodni i dystrybuowanie (ściśle reglamentowane wedle potrzeb propagandowych) wiadomości było dla nich wielką korzyścią w wojnie informacyjnej z sowietami.
Czytane po dekadach artykuły z polskojęzycznych gazet wydawanych przez okupanta przybliżają wojenną codzienność, uzupełniają jej obraz o to, co działo się w ściśle kontrolowanej sferze publicznej. Otwarte pozostaje pytanie o ich oddziaływanie na społeczeństwo polskie. Odpowiedzi można szukać w opracowaniach historycznych i socjologicznych, które zyskują coraz większą popularność. Omawianą publikację warto przeczytać także bez naukowych filtrów, choćby po to, by poznać perfidię i zaawansowanie nazistowskich technik manipulacji społecznej.
Lekturę przedruków prasowych warto uzupełnić o zawarte w tomie relacje z podróży do Katynia. Teofil Dolata, jeden z Polaków biorących udział w ekshumacji, w krótkich słowach zawarł – jak się zdaje – esencję tego, co musieli czuć Polki i Polacy dowiadujący się o zbrodni: „Milczymy. Nie wiadomo co powiedzieć, bo żadne słowo nie odda naszych myśli i tego, co czuje człowiek, gdy widzi tak bestialsko pomordowanych. Przeklinać oprawców? Ale które wybrać obelgi, żeby oddały naszą wściekłość i nienawiść? Nie potrafię powiedzieć, dlaczego żaden z nas nie zapłakał…”.
Las katyński 1943 to lektura wstrząsająca na poziomie emocjonalnym, ale dzięki temu przybliżająca do pełniejszego zrozumienia grozy okupacji, jej wpływu na życie ówczesnych Polek i Polaków oraz wielopokoleniowej traumy, na którą składały się doświadczenia nie tylko samej zbrodni, ale również jej przemilczania czy manipulacji za pomocą środków masowego przekazu. Zbiór stanowi jedną z najważniejszych pozycji w Bibliografii Katyńskiej.
Opracował Jan Bińczycki