Autor
Tytuł
Stefan Melak
Katyń
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Archikonfraternia Literacka
Warszawa
1988
ss. 55
zeszyt specjalny serii „Zeszyty Studium Nauki Społecznej Kościoła”
bibliografia
brak ISBN
Wydawnictwa włączone w poczet Bibliografii Katyńskiej cechuje pewna osobliwość. Im starsze, tym mniej w nich szczegółowych informacji – detale trafiały bowiem do badaczy dopiero pod wpływem demokratycznych przemian. Choć i dziś trudno uznać, że przekazano historykom i rodzinom ofiar wszystkie informacje. Warto jednak czytać katyńskie archiwalia pod innym kątem: jako świadectwo stanu ducha osieroconych pokoleń, dokumenty walki o prawdę i wyraz osobistej odwagi autorek i autorów, jak również dowód na tryumf wolnej myśli nad totalitarną inżynierią społeczną. Odbijane na powielaczach broszury, groszowe emigracyjne lub krajowe książeczki z „drugiego obiegu”, wydawane tak, aby łatwo je było ukryć, są dzisiaj niczym wehikuł czasu. Te swoiste podróże nie służą rozrywce, lecz zrozumieniu uwarunkowań naszej współczesności – przy okazji pozwalając zrozumieć postawy etyczne w obliczu trudnych prób – a także to, jakie znaczenie ma niezłomna postawa dla przyszłych pokoleń.
Stefan Melak to jedna z emblematycznych postaci walczących o prawdę katyńską. Dziennikarz, podziemny wydawca i kolporter, uczestnik Marca 1968 roku, działacz opozycji demokratycznej, członek Konfederacji Polski Niepodległej i Solidarności. Sprawami zbrodni sowieckich interesował się od 1979 roku. Był współzałożycielem Kręgu Pamięci Narodowej oraz Konspiracyjnego Komitetu Katyńskiego. Jednym z jego spektakularnych działań było ustawienie 31 lipca 1981 roku, w tak zwanej Dolince Katyńskiej na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, pierwszego w Polsce nielegalnego pomnika. A był to potężny (sześciotonowy!) granitowy krzyż. Jego pojawienie się podniosło morale społeczeństwa i wywołało panikę wśród przedstawicieli aparatu władzy. Po zmianie ustroju Stefan Melak zajmował się publicystyką i działalnością na rzecz upamiętniania losu Polaków na Wschodzie. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie pod Smoleńskiem.
Stefan Melak opublikował wiele artykułów i kilka książek na tematy historyczne, w tym przede wszystkim dotyczące zbrodni sowieckich. Broszurę Katyń można traktować jako materiał poglądowy na temat jego działalności. Kolejne rozdziały zawierają rys historyczny, opis odkrycia zbrodni przez wojska hitlerowskie, streszczenie paktu Ribbentrop–Mołotow, wypisy z dokumentów oraz księgi pamiątkowej pomnika katyńskiego w Londynie, a także sprawozdanie z ustawienia krzyża na Powązkach. Auror pisał między innymi: „Przypomnijmy, że od 250 lat w tej części Europy rozgrywa się dramat, którego uczestnikami są Niemcy, Polacy i Rosjanie. Treścią rozgrywającego się dramatu jest prawo do istnienia niepodległego narodu i państwa polskiego”.
Dziś styl i narracja stosowane przez Stefana Melaka mogłyby być uznane za nieco archaiczne, nadużywane w czasie państwowych akademii i przemów, ale należy wziąć pod uwagę kontekst czasów. Wydana w 1988 roku, a więc na przełomie systemów, broszura idealnie trafiała w ówczesne potrzeby społeczeństwa liczącego na prawdę i wolne słowo.
Broszura zawiera wszystkie cechy charakterystyczne dla bezdebitowych wydawnictw z ostatniej dekady PRL (choć została wydana oficjalnie, nie posiada numeru ISBN). Oddaje też atmosferę dyskusji na tematy historyczne, którymi żyła opozycyjnie nastawiona część ówczesnego społeczeństwa. Melak pisze nieco patetycznie, ale rzeczowo; objaśnia dokumenty, ale też przytacza fragmenty poezji, komentuje, otwartym tekstem wypowiada się o zbrodniczych postępkach. Odnosząc się do nadchodzącej rocznicy pięćdziesięciolecia Zbrodni Katyńskiej, pisze: „Zbrodnia ta w zamierzeniu jej sprawców miała być śmiertelnym ciosem zadanym naszemu narodowi – mordowano bowiem jego polityczną i intelektualną elitę”.
Poznając historię Polski w XX wieku, w tym jej najczarniejsze, najbardziej tragiczne karty, warto podjąć „metalekturę”, przyjrzeć się nie tylko faktom, lecz również biografiom badaczy i popularyzatorów. Dzięki takiemu rozszerzonemu spojrzeniu można zrozumieć wpływ najważniejszych wydarzeń na biografie – wielu pokoleń – rodzin ofiar.
Opracował Jan Bińczycki