Autor
Tytuł
Andrzej Rieger
Zapiski z Kozielska…
Opracowanie:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Janusz Andrzej Rieger
Narodowe Centrum Kultury
Warszawa
2015
ss. 78 + nlb
978-83-7982-158-7
seria Biblioteka Katyńska, wydawana przez Narodowe Centrum Kultury z inicjatywy Federacji Rodzin Katyńskich i we współpracy z FRK
przedmowa redaktora serii (Izabella Sariusz-Skąpska)
przedmowa autora opracowania (Janusz Andrzej Rieger)
indeks nazwisk, uzupełnionych częściowo datami urodzin, stopniami wojskowymi, zawodami
aneks (mapy, fotografie rodzinne, dokumenty)
okładka: kartki z maszynopisu Zapisek, skopiowanych w Instytucie Medycyny Sądowej w Krakowie (1944)
Zapiski z Kozielska stanowią fragment niezwykłych świadectw, znalezionych z dołach śmierci w Katyniu. To, co notował w obozie jenieckim Andrzej Rieger, zostało po raz pierwszy opublikowane w Pamiętnikach znalezionych w Katyniu (wydanie drugie, rozszerzone, Editions Spotkania, Paryż–Warszawa 1990, z błędną formą nazwiska „Riger”). Osobne wydanie w serii Biblioteka Katyńska przygotował syn, profesor Janusz Andrzej Rieger.
Jak pisze w przedmowie autor opracowania, podczas ekshumacji niemieckiej w 1943 roku nie zidentyfikowano jego ojca jako ofiary Zbrodni Katyńskiej, stąd długo pielęgnowana nadzieja, że Andrzeja Riegera ominął straszny los, i długoletnie poszukiwania śladów, co się z nim stało. Dopiero kiedy w 1990 roku Tadeusz Lutoborski (wieloletni prezes Rodziny Katyńskiej w Warszawie) opublikował na łamach „Słowa Powszechnego” fragment Zapisek, rodzina Riegerów poznała prawdę. Odnaleziony w dołach śmierci oryginalny kalendarzyk nie zachował się – dysponujemy tylko wersją przepisaną.
Osobne wydanie umożliwiło uzupełnienie tekstu zarówno o obszerny wstęp dotyczący autora i jego rodziny, jak i o przypisy, dotyczące osób wspomnianych w Zapiskach. O ile to pierwsze umożliwia prezentację sylwetki jednej z ofiar Zbrodni Katyńskiej i było pisane z potrzeby serca, to druga część opracowania dostarcza innym rodzinom bezcenne pamiątki po ich bliskich.
Oryginałem był wspomniany kalendarzyk terminarzowy na rok 1939. Znaleziony w 1943 roku w dołach śmierci w Katyniu, zapakowany do koperty nr 02431, trafił do Oddziału Chemicznego Państwowego Instytutu Medycyny Sądowej i Kryminalistyki w Krakowie. Tutaj powstała kopia – maszynopis składający się z 26 kartek (w książce opublikowano skany 4 stron). Janusz Andrzej Rieger ocenia tę pracę jako staranną, gdzie na przykład miejsca wątpliwe zostały skrupulatnie odnotowane. Jeszcze podczas okupacji przygotowywane przez przedstawicieli podziemia kopie dokumentów katyńskich trafiały do przechowania do różnych osób (więcej na ten temat w Pamiętnikach znalezionych w Katyniu). Jak wspomniano, świadectwo Andrzeja Riegera przechowała rodzina Lutoborskich. Oryginał zaginął wraz z większością dokumentów, wywiezionych przez hitlerowców z Krakowa w 1944 roku.
Wstęp Rodzina i kartki z życiorysu Autora „Zapisek” pokazuje biografię na różnorodnym tle. Andrzej Rieger urodził się 1 listopada 1906 roku w Witkowicach (dziś część Morawskiej Ostrawy). Poznajemy jego genealogię zarówno ze strony matki, jak ojca, notki na temat rodzeństwa oraz żony Antoniny z Latiników. Andrzej początkowo uczył się w Cieszynie, a maturę zdawał w gimnazjum króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego (1924–1928), gdzie uzyskał dyplom magistra praw. Ukończył także Polską Szkołę Nauk Politycznych przy Wydziale Prawa UJ (1925–1927). Po studiach odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. Po praktykach w firmach węglowych (Gdańsk, Wiedeń) pracował w prokuraturze. W 1938 roku przeprowadził się do Cieszyna, gdzie pracował w Generalnej Dyrekcji Górniczo-Hutniczej Spółki Akcyjnej Karwina-Trzyniec. Planował karierę adwokacką. Z poślubioną w 1932 roku Antoniną (Niną) miał dwóch synów: Janusza (ur. 1934) i Jerzego (ur. 1938).
Po wybuchu wojny, jako podporucznik rezerwy, kieruje się wraz z rodziną na wschód, do punktu zapasowego swojego pułku na Wołyniu. Droga wiedzie przez Lubaczów i Rawę Ruską, pod Kowlem rozstaje się z rodziną. Aresztowany 17 września przez Sowietów, trafia do niewoli w obozie w Kozielsku. Zarys tego, co przeżył jako jeniec, odczytujemy z Zapisków. Według list wywozowych można obliczyć, że został zamordowany w Katyniu 23 lub 24 kwietnia 1940.
Opracowany przez syna Janusza wstęp uzupełnia wybór literatury, dokumentującej dzieje rodziny. Sam tekst został na nowo przepisany na podstawie kserokopii maszynopisu. Szczegółowe zasady wydania są opisane przez autora opracowania – różnią się one od pierwodruku wersji z roku 1990, o czym zadecydowała chociażby znajomość realiów. Pozwalało to synowi na ujednoznacznianie zapisów wątpliwych. Zachowano adnotacje kopisty, częściowo uwspółcześniono pisownię i interpunkcję.
W kalendarzyku niewiele się zmieściło, ale nawet te skróty, czytane uważnie, są skarbnicą wiadomości: początkowo o wydarzeniach z września 1939 roku, potem o okolicznościach uwięzienia i drodze do obozu, a wreszcie o warunkach życia jeńca. Mimo iż oszczędne, notatki w kalendarzyku są bardzo zróżnicowanie: autor odnotowuje miejscowości na trasie wojennej tułaczki, pisze także o pogodzie, opisuje codzienne posiłki czy prace w Kozielsku, ale także strzępki wiadomości, jakie wysłuchał w radiu; wiele dowiadujemy się o realiach obozowych: o wyświetlanych filmach i czytanych książkach, o zajęciach organizowanych przez jeńców, takich jak nauka języka czy brydż. Najbardziej przejmujące są wspomnienia najbliższych, odnotowywane urodziny czy imieniny, kierowane do nich serdeczne myśli zapisywane podczas świąt i modlitwy. To wszystko miało zastąpić korespondencję, koiło obawy o najbliższych i tęsknotę za nimi (do zapisków dołączono odpis listu z Kozielska, datowanego na 25 listopada 1939).
22 kwietnia Andrzej Rieger pisze o wyjeździe z Kozielska. 23 kwietnia 1940 roku datowany jest ostatni wpis w kronice: „W nocy burza i deszcz”.
W wydaniu w serii Biblioteki Katyńskiej duże znaczenie mają przypisy i materiał w aneksie. Jako że zostały one opracowane przez syna autora, wyróżnia je osobisty ton, będący bezcennym komentarzem do skrótowych zapisków. Poza tłumaczeniami wyrazów rosyjskojęzycznych, rozwinięciem skrótów czy wyjaśnieniami topograficznymi, znajdujemy tutaj uzupełnienia dotyczące wspominanych osób z rodziny, a także przyjaciół, którzy też trafili do Kozielska. W indeksie osób dokonano porównania form z zapisków i z list katyńskich. Całość uzupełnia aneks, gdzie opublikowano mapy (na przykład z wędrówki na wschód) i fotografie oraz dokumenty zarówno przedwojenne (na przykład świadectwa, dyplomy), jak i wojenne (na przykład kartka zwrócona z obozu w 1940 roku) oraz powojenne (poszukiwania).
Opracowała Izabella Sariusz-Skąpska
Podczas hitlerowskich ekshumacji w Katyniu znajdywano pamiętniki i listy. Zachowały się kopie nielicznych z nich, część opublikowano w latach 1990. Wznawiamy pamiętnik Andrzeja Riegera, chcąc pokazać ten tekst inaczej: nie tyle jako dowód Zbrodni, ale szkic do portretu konkretnej osoby. Do oryginalnego tekstu dodano przypisy, przedmowę i bogatą dokumentację o Autorze: dowiadujemy się, skąd pochodził, wśród jakich wartości wzrastał, jakie odebrał wykształcenie, jak toczyło się jego życie zawodowe i rodzinne. Różnorodność zgromadzonych archiwaliów pozwala nie tylko zbudować ciekawy portret, ale także odtworzyć klimat minionej epoki. Wgląd z domowy skarbiec zawdzięczamy pasji, z jaką te materiały przygotował syn Andrzeja, prof. Janusz Andrzej Rieger.