Tytuł
„Biuletyn Katyński”
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Numer/rocznik:
Opis:
Identyfikator ISSN:
Instytut Katyński w Polsce
Kraków
1999
1–3
ss. 7–30
1230-0047
numer specjalny (I)
przedruk numerów 1–15 (1979–1980)
Chęć informowania na bieżąco opinii publicznej na temat zbrodni dokonanej na polskich oficerach w Katyniu stoi u podstaw powołania do życia w 1978 roku Instytutu Katyńskiego w Polsce. Instytut – od początku działając tajnie, bez zgody władz PRL – gromadził wszelkie dostępne materiały na temat Zbrodni Katyńskiej, publikując je na bieżąco w „Biuletynie Katyńskim”. „Biuletyn” wydawano w nakładzie kilkuset egzemplarzy, nielegalnie pozyskując papier, nieoficjalnie kolportując, omijając przy tym cenzurę i tropicieli z SB.
Numer pierwszy ukazał się w kwietniu 1979 roku. Na zaledwie kilku stronach zamieszczono w nim przede wszystkim komunikat oraz odezwę o utworzeniu Instytutu Katyńskiego i jego głównych celach, którymi były m.in. ujawnienie prawdy o Zbrodni Katyńskiej, niedopuszczenie do przedawnienia jej karalności, a co za tym idzie – ukarania sprawców, a także m.in. zbieranie, opracowanie i udostępnianie materiałów na temat wydarzeń z 1940 roku. Oprócz odezwy numer zawiera również chronologię sprawy katyńskiej, poczynając od 1939 roku, oraz bibliografię publikacji, jakie ukazały się na temat Katynia.
Numer drugi ukazał się w maju 1979 roku. Nieco większy objętościowo zawiera dwa apele Instytutu Katyńskiego. Pierwszy – do Społeczeństwa Polskiego, drugi – do oficerów Ludowego Wojska Polskiego, Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. W pierwszym Redakcja przypomina o celach Instytutu oraz apeluje o tworzenie podobnych instytucji w całej Polsce w celu zbierania i archiwizowania wszelkich możliwych dokumentów na temat zbrodni popełnionej na polskich oficerach. W drugim – apeluje o poparcie sprawy, o którą walczy Instytut. Redakcja wzywa do nieokrywania się hańbą i do współpracy przy odkrywaniu prawdy: „W imieniu Waszych starszych Kolegów, którzy zapełnili masowo groby w ZSRR”.
Oprócz patetycznych w formie i wymowie apeli w numerze znajdują się – tak jak w poprzednich – ciąg dalszy chronologii sprawy katyńskiej, bibliografia publikacji oraz dokumenty, w których krótko została opisana sprawa Katynia podczas procesu norymberskiego.
Numer trzeci ukazał się w czerwcu 1979 roku. Tak jak poprzednie – zawiera chronologię wydarzeń, bibliografię publikacji katyńskich, krótkie przedstawienie zebranych do tej pory materiałów dowodowych oraz dwa dokumenty – Notatkę informacyjną oraz Zapis Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk w sprawie Katynia przeznaczone dla cenzorów (oba z 1975 roku). W obu dokumentach nadawca uprasza o stosowanie jak największej liczby uproszczeń przy opisywaniu sprawy Katynia, „eliminowaniu wszelkich informacji o Katyniu jako miejscu śmierci polskich oficerów w czasie II Wojny światowej”. W dokumentach można przeczytać, że szersze podejmowanie sprawy mordu w Katyniu jest niewskazane, a oficjalna wersja wydarzeń jako sprawców przedstawia nazistów i tak też należy o mordzie katyńskim pisać. Redakcja pozostawia oba dokumenty bez komentarza.
Mimo ograniczonych możliwości w dostępności źródeł, mimo czuwającej Służby Bezpieczeństwa, trudności ze zdobywaniem papieru, drukiem oraz kolportażem – Redakcja „Biuletynu” od początku odważnie i z determinacją dążyła do ukazania prawdy o wymordowaniu polskich oficerów w Katyniu. Zbierając materiały, relacje, publikacje ukazujące się na całym świecie, autorzy publikacji katalogowali, opisywali i próbowali udostępniać materiały na temat Katynia szerszemu gronu odbiorców. Nie unikali przy tym podniosłego tonu, uderzania w martyrologiczno-patetyczne nuty. Jest to jednak zrozumiałe – w 1979 roku wydarzenia katyńskie były wciąż świeże, pamiętało o nich pierwsze pokolenie: żony i dzieci pomordowanych w radzieckich lasach oficerów. Jednak mimo patosu podziw wzbudza determinacja oraz odwaga, z jaką Redakcja „Biuletynu” dążyła do ujawnienia prawdy.
Opracowała Małgorzata Walendowska