Tytuł
„Biuletyn Katyński” 2000, numer specjalny II
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Numer specjalny:
Opis:
Instytut Katyński w Polsce
Kraków
2000 (przedruk z lat 1980–1981)
II (przedruk numerów 16–32)
ss. 180
II numer specjalny „Biuletynu Katyńskiego”, opublikowany w roku 2000 przez Instytut Katyński w Polsce, stanowi przedruk numerów 16–32, które ukazywały się w latach 1980–1981 i kojarzyć je można z okresem pierwszej Solidarności. Redakcja zdecydowała się na (niemal całościowe) powtórzenie ówczesnych tekstów, zachęcona przez czytelników i czytelniczki, którym kiedyś nie udało się dostać „Biuletynu”, wydawanego jako publikacja bezdebitowa, w bardzo ograniczonych nakładach. W tomie nie umieszczono jedynie pracy Adama Moszyńskiego (Lista katyńska), ponieważ jego książka ukazała się już w międzyczasie drukiem. Usunięto także z pierwszych stron „Warszawę”, w epoce PRL wpisywaną jako miejsce wydania z rozmysłem, co miało utrudnić Służbie Bezpieczeństwa zlokalizowanie redakcji „Biuletynu” i samego Instytutu.
Omawiany biuletyn jest kontynuacją „Numeru specjalnego” (I), na który złożyły się numery 1–15 (dołączonego do nr. 44 w roku 1999). Redakcja pisma ukazującego się nielegalnie (zrazu w niewielkim nakładzie, na kradzionym w różnych miejscach papierze) przez cały czas starała się na bieżąco informować czytelników o wydarzeniach związanych z ujawnianiem prawdy o Zbrodni Katyńskiej. Publikowano m.in. życiorysy ofiar i noty o książkach o tematyce katyńskiej, wydawanych w oficynach emigracyjnych oraz w krajowym „drugim obiegu”. Celem było wszechstronne naświetlanie okoliczności, przebiegu i skutków „zbrodni na oficerach – jeńcach wojennych”, zbrodni – jak pisano z patosem – „bez precedensu w cywilizowanym świecie”.
W przedrukowanych tu numerach czytelnicy znajdą m.in. relacje z odsłonięcia pomnika katyńskiego w Stanach Zjednoczonych (maj 1980) i list otwarty do prezydenta Międzynarodowego Instytutu Praw Człowieka. Publikowane są także krótkie wspomnienia o ofiarach Katynia, generałach Henryku Minkiewiczu, Bronisławie Bohaterewiczu, Mieczysławie Smorawińskim i kontradmirale Ksawerym Czernickim oraz o zamordowanych w Charkowie generałach: Stanisławie Hallerze, Leonardzie Skierskim, Leonie Billewiczu, Aleksandrze Kowalewskim, Kazimierzu Orliku-Łukoskim, Konstantym Odrowąż-Plisowskim, Franciszku Sikorskim, Piotrze Skuratowiczu.
Warto zwrócić uwagę na omówienie legendarnej pracy Dzieje sprawy Katynia, sygnowanej przez Leopolda Jerzewskiego. Przypomnijmy, że pod tym pseudonimem publikował swoje prace wybitny historyk, Jerzy Łojek, znawca problematyki katyńskiej, syn zamordowanego w Katyniu Leopolda Łojka.
W numerach informowano o odsłanianiu kolejnych upamiętnień katyńskich za granicą (jak np. w Toronto we wrześniu 1980). Pośród wielu tematów – często inicjowanych przez czytelników – kilka było szczególnie istotnych. W numerze 26. z roku 1981 poruszono np. kwestie milczenia Zachodu w sprawie Katynia. Próbowano odpowiedzieć na pytanie, jak stało się możliwe, że „na wiadomość o zbrodni katyńskiej w roku 1943 rządy Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Francji i krajów sprzymierzonych pod dyktando Stalina nakazały w swych krajach milczenie na temat tej zbrodni, dołączając się do stalinowskiej zmowy skazania całego dramatu naszego narodu na niepamięć”
W omawianym numerze „Biuletynu” znalazła się także lista zamordowanych w Katyniu oficerów żydowskiego pochodzenia, umieszczona w tekście o kontrowersyjnym – z dzisiejszego punktu widzenia – tytule Holocaust. Należy zauważyć, że redakcja, decydując się na przedruk, powinna była umieścić przypis prostujący to określenie i frazę otwierającą tekst, brzmiącą tak oto: „The hideous crime of HOLOCAUST was during the II World War commited not by Nazi’s only”. Dodajmy dla porządku, że oficerowie pochodzenia żydowskiego nie ginęli w Katyniu dlatego, że byli Żydami. Posługiwanie się określeniem „Holokaust”/„Shoah” w odniesieniu do ofiar Katynia (niezależnie od ich etnicznego pochodzenia) wydaje się zarówno bezzasadne, jak i niestosowne.
Przedrukowane w specjalnym numerze teksty mają dziś mniejsze znacznie w sensie czysto źródłowym, ponieważ po 1989 roku ukazało się wiele fundamentalnych monografii o Zbrodni Katyńskiej i poczyniono wiele nowych ustaleń. Teksty te są natomiast dokumentem określonej epoki, a przede wszystkim ilustrują przejmującą determinację zepchniętego do podziemia środowiska, które uparcie dążyło do wyjawienia prawdy o losie polskich jeńców na Wschodzie.
Opracował Paweł Jasnowski