Tytuł
Dwunastu z listy katyńskiej. Leśnicy i drzewiarze z Pomorza i Kujaw, ofiary Zbrodni Katyńskiej
Redakcja:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Tadeusz Chrzanowski
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, Polskie Towarzystwo Leśne, Oddział w Toruniu
Toruń
2014
ss. 403
978-83-88245-17-6
Wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej znalazło się kilkuset leśników. Przed wybuchem wojny leśnicy należeli do elity II Rzeczpospolitej, większość z nich posiadała wyższe wykształcenie, wielu zmobilizowanych zostało do Wojska Polskiego i brało udział w kampanii wrześniowej. Tadeusz Chrzanowski przybliża w swoim opracowaniu wybrane sylwetki – tych, którzy pochodzili z rejonów Pomorza i Kujaw. Tereny te nadzorowane były przez Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu.
Zaczynając od krótkiego wprowadzenia, autor pokrótce wyjaśnia specyfikę pracy leśników i nadleśniczych, zwracając uwagę na ich przynależność do wykształconej części społeczeństwa, oraz powołanie do Wojska Polskiego, by przejść następnie do biogramów wymienionych w tytule dwunastu postaci.
Zaczyna od Bolesława Aleksandra Błażewicza, Inspektora Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, kapitana artylerii WP. Błażewicz, urodzony w 1889 roku w guberni witebskiej, wykształcenie uzyskał w Wyższej Szkole Leśnej w Petersburgu, aby następnie zamieszkać w Białowieży, a potem w Toruniu. W 1939 roku ewakuował się na Kresy, gdzie został aresztowany w drodze do Lwowa. Jego nazwisko widnieje na tzw. liście ukraińskiej, spoczywa najprawdopodobniej Kijowie-Bykowni i jest upamiętniony na tamtejszym Polskim Cmentarzu Wojennym.
Kolejnym leśnikiem, ofiarą Zbrodni Katyńskiej, był Edmund Drecki, Nadleśniczy Nadleśnictwa Kościerzyna, porucznik rezerwy WP. Urodzony w 1897 roku, w Miłosławiu w województwie wielkopolskim, brał udział w tzw. strajku wrzesińskim (odmowa nauki religii w języku niemieckim), należał też do tajnej organizacji Towarzystwo Tomasza Zana. Zmobilizowany do wojska niemieckiego brał udział w I wojnie światowej, a następnie w grudniu 1918 w Powstaniu Wielkopolskim. W 1920 roku uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Wykształcenie leśne uzyskał na Uniwersytecie w Poznaniu. Po wzięciu do niewoli przetrzymywany w Kozielsku, zamordowany został w lesie katyńskim.
Władysław Kotula pełnił obowiązki nadleśniczego Leśnictwa Rewirowego Hel, był rotmistrzem rezerwy WP. Urodzony w 1893 roku we Lwowie, ukończył Wydział Rolniczo-Lasowy tamtejszej Politechniki. Karierę leśnika rozpoczął od Leśnictwa Głębokiego na Wileńszczyźnie, by następnie przenieść się do Leśnictwa Rewirowego na Helu. Podczas I wojny światowej służył w armii austriackiej, był w niewoli włoskiej, a następnie dostał się do Armii Polskiej gen. Józefa Hallera. W 1939 roku po agresji sowieckiej na Polskę został uwięziony w obozie w Starobielsku, spoczywa na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.
Adam Stefan Lorent był pierwszym dyrektorem naczelnym Lasów Państwowych oraz cywilnym urzędnikiem centralnej administracji państwowej. Urodzony w 1884 roku w Jaśle, studiował we Lwowie i w Saksonii. Czynnie uczestniczył w tworzeniu dyrektyw dotyczących funkcjonowania Lasów Państwowych w odrodzonej Rzeczypospolitej. Po utworzeniu Naczelnej Dyrekcji Lasów Państwowych powołany został na jej kierownika, z misją realizowania nowej polityki leśnej. Zasłużył się m.in. przy budowie portu drzewnego w Gdyni. Polityka Lorenta przyczyniła się do znacznego zwiększenia dochodowości Lasów Państwowych. Aresztowany w miejscowości Nowolipki, podczas ewakuacji na wschód we wrześniu 1939. Wprawdzie dokładne okoliczności i ostatnie miesiące życia Lorenta nie są znane, przyjmuje się, że jest jedną z ofiar Zbrodni Katyńskiej przetrzymywanych w więzieniu w Mińsku, prawdopodobnie tam zginął, co oznacza, że jego szczątki znajdują się w bezimiennej mogile w Kuropatach (gdzie nie ma jeszcze nekropolii).
Kolejnym charakteryzowanym leśnikiem był Szczepan Eugeniusz Łuczak, podporucznik rezerwy WP, pracownik Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Urodzony w 1906 roku w Łodzi, stopień inżyniera uzyskał w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Po 17 września 1939 uwięziony w obozie specjalnym NKWD w Kozielsku, zamordowany w Katyniu, zidentyfikowany podczas niemieckich ekshumacji, spoczywa na tamtejszym Polskim Cmentarzu Wojennym.
Sobiesław Maria Kornel Mościcki urodził się w 1900 roku w Bośni, gdzie przebywał z rodzicami do 7 roku życia. Nadleśniczy Nadleśnictwa Kartuzy, kapitan rezerwy WP. W 1920 roku podjął studia leśne na Uniwersytecie Poznańskim, a po ich zakończeniu mianowany został nadleśniczym w Nadleśnictwie Kartuzy. Po kampanii wrześniowej aresztowany i osadzony w obozie w Starobielsku, skąd wywieziony został do więzienia w Charkowie i tam zamordowany.
Tadeusz Miśko był z kolei nadleśniczym lasów łabiszyńskich (część majątku Lubostroń) i podporucznikiem rezerwy WP. Urodzony w 1889 roku w Harbutowicach, studiował w Wyższej Szkole Rolniczej w Wiedniu, a następnie na Wydziale Rolniczo-Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego. Okres I wojny światowej spędził jako żołnierz armii austro-węgierskiej, by następnie w 1918 roku wstąpić do Wojska Polskiego. Brał udział w kampanii wrześniowej, po wkroczeniu Armii Czerwonej dostał się do niewoli. Trafił do obozu w Kozielsku, zginął w lesie katyńskim, zidentyfikowany podczas ekshumacji niemieckiej.
Ignacy Nitkowski był pracownikiem Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu i porucznikiem rezerwy WP. Inżynier, absolwent Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie. Wzięty do niewoli sowieckiej, internowany w obozie jenieckim w Starobielsku. Zamordowany w Charkowie, spoczywa na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie-Piatichatkach.
Franciszek Nowicki urodził się w 1895 roku w Salnie, w województwie bydgoskim. Podczas I wojny światowej jako żołnierz armii niemieckiej walczył m.in. pod Verdun, w Szampanii, pod Reims i we Flandrii. Inżynier leśnik, absolwent Wydziału Rolniczo-Leśnego Uniwersytetu Poznańskiego Brał udział w kampanii wrześniowej, jednak losy jego aresztowania i niewoli nie są bliżej znane. Wiadomo jednak, że przebywał w obozie w Kozielsku, skąd wywieziony został do lasu katyńskiego i tam zamordowany; zindentyfikowany podczas ekshumacji niemieckiej.
Edmund Bolesław Wróblewski był z kolei właścicielem tartaku w Brusach oraz kapitanem rezerwy WP. Urodzony w 1898 roku w Brusach. Uczestnik I wojny światowej w armii niemieckiej, dostał się do niewoli francuskiej, następnie był żołnierzem Armii Polskiej gen. Hallera i uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej. Wzięty do niewoli w kampanii wrześniowej, przebywał w obozie w Kozielsku. Zamordowany w lesie katyńskim, zidentyfikowany podczas ekshumacji niemieckiej.
Rudolf Zacher urodził się w 1899 roku w Jaworznie. W I wojnie światowej udział brał jako żołnierz armii austriackiej, walcząc na froncie włoskim i w Albanii. Jako żołnierz WP uczestniczył w walkach o Śląsk Cieszyński, a następnie w wojnie polsko-bolszewickiej. Również on studia podjął na Wydziale Rolno-Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego. Po aresztowaniu w czasie kampanii wrześniowej więziony początkowo w Kozielsku, a następnie w Starobielsku, zamordowany prawdopodobnie w Charkowie.
Ostatnim z tytułowej dwunastki był Stanisław Zysnarski, właściciel tartaku w Rudzkim Moście, hallerczyk, sierżant rezerwy WP. Urodzony w 1898 roku w Poznaniu. Mimo inwalidztwa został zmobilizowany we wrześniu 1939. Długo uznawany za poległego nad Bzurą, dopiero w 2000 roku pojawiła się informacja, że jest wymieniany jako więzień więzienia w Mińsku. Może to oznaczać, że należy do ofiar Zbrodni Katyńskiej, a spoczywa w jednej z bezimiennej mogił w Kuropatach.
Opracowała Małgorzata Walendowska