Tytuł
Katyń 1940. O prawdę i sprawiedliwość. Pomnik katyński w Londynie
Redakcja:
Komitet Redakcyjny:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Stefan Soboniewski
Paweł Hęciak, Stanisław Grocholski, Stefan Soboniewski, Zygmunt Szadkowski, Stanisław Zadrożny
SKP-Gryf Publications Ltd.
Londyn
1977
ss. 96
zawiera bibliografię
brak indeksu nazwisk
Praca dotycząca okoliczności powstania pomnika katyńskiego w stolicy Wielkiej Brytanii. Chociaż na przestrzeni lat sprawa była opisywana w artykułach i monografiach, to jednak autorzy najczęściej przedstawiali ją w formie skrótowej. Publikacja może więc być przydatna dla badaczy, którzy chcieliby poddać temat dogłębnej analizie.
Praca Katyń 1940. O prawdę i sprawiedliwość. Pomnik katyński w Londynie może stanowić niezwykle istotny materiał źródłowy dla badaczy Zbrodni Katyńskiej. Można znaleźć tam: teksty dotyczące Zbrodni Katyńskiej, obszerne cytaty z artykułów związanych z tematyką walki o postawienie pomnika katyńskiego, relacje z uroczystości odsłonięcia monumentu oraz transkrypcje z przemówień, jakie jej towarzyszyły, opisy działań przedstawicieli środowisk polonijnych walczących o prawdę o losie polskich jeńców, a wreszcie interesujące zdjęcia (głównie z uroczystości odsłonięcia pomnika) itd.
Trudno w krótkim tekście opisać osobno każdy z tekstów zawartych w publikacji, dlatego też poniżej pozwolę sobie potraktować je zbiorczo i przedstawić najistotniejsze – według mojej oceny – etapy okoliczności powstania pomnika oraz uroczystości jego otwarcia.
Komitet Budowy Pomnika Katyńskiego został powołany w Londynie w październiku 1971 roku. Cała inicjatywa narodziła się dzięki aktywności polskiej emigracji, która nie pozwoliła brytyjskiej opinii publicznej zapomnieć o tragicznym losie polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. W 1948 roku wydano książkę Zbrodnia Katyńska w świetle dokumentów, która później była tłumaczona na różne języki, co pomogło w propagowaniu wiedzy o tej tragedii poza Polską.
Na początku lat siedemdziesiątych doszło do wzrostu zainteresowania tematem Katynia w Wielkiej Brytanii. W kwietniu 1971 roku BBC wyemitowała film dokumentalny poświęcony tej sprawie, co wywołało żywą dyskusję w brytyjskich mediach. W brytyjskim parlamencie toczyły się debaty na temat konieczności międzynarodowego nagłośnienia Zbrodni Katyńskiej. W Izbie Lordów niektórzy politycy sugerowali, by sprawa ta trafiła przed Komisję Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych; niestety, temat ostatecznie nie doczekał się dalszej kontynuacji na forum międzynarodowym.
W tym samym roku w prasie pojawiły się również recenzje książek dotyczących Katynia – Janusza Kazimierza Zawodnego Death in the Forest oraz Louisa FitzGibbona Katyń: A Crime Without Parallel. Autor ten był też niezwykle aktywny w procesie powstawania pomnika katyńskiego. W opisywanej publikacji był wielokrotnie wymieniany i cytowany. Jego zdjęcia pojawiają się w kilku miejscach.
Projekt budowy pomnika w Londynie początkowo zakładał jego lokalizację w dzielnicy Chelsea. Jednak po sprzeciwie ze strony władz kościelnych, które nie zgodziły się na umieszczenie pomnika na terenie dawnego cmentarza, zdecydowano się przenieść go na cmentarz w Gunnersbury. Ten rozwój sytuacji zaniepokoił władze Związku Radzieckiego, które już wcześniej próbowały powstrzymać brytyjską debatę na temat Zbrodni Katyńskiej. W kwietniu 1971 roku sowiecki ambasador w Londynie interweniował w brytyjskim MSZ, próbując wywrzeć nacisk na tamtejsze władze, aby powstrzymały „wrogą wobec ZSRR kampanię”.
Mimo sowieckich nacisków, Komitet Budowy Pomnika kontynuował swoje działania. Odsłonięcie pomnika odbyło się 18 września 1976 roku na cmentarzu w Gunnersbury. Uroczystość zgromadziła tysiące ludzi i była szeroko komentowana w brytyjskiej prasie. Mimo że brytyjski rząd, obawiając się reakcji ZSRR, nie wysłał oficjalnej delegacji, w uroczystości wzięło udział wielu parlamentarzystów, w tym Winston Churchill, wnuk byłego premiera, od lat wspierający tę inicjatywę. Churchill ostro krytykował postawę rządu, zarzucając mu ignorowanie prawdy o Zbrodni Katyńskiej. Uroczystość ta była momentem, który podkreślił siłę i determinację polskiej emigracji w walce o pamięć historyczną.
Opracował Mateusz Zemla