Tytuł
Katyń w dokumentach Kongresu USA/Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych
Redakcja:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Zdzisław Peszkowski, Stanisław Z. Zdrojewski
Wydawnictwo Diecezji Pelpińskiej „Bernardinum”
Pelpin–Warszawa–Londyn
2003
ss. 167
8373800905
słowo wstępne: były Prezydent RP na Uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski
W 1951 roku na mocy rezolucji nr 390 Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki utworzyła „Komitet powołany do przeprowadzenia śledztwa, zbadania faktów, dowodów i okoliczności masakry w lesie katyńskim” (Select Committee to Investigate and Study the Facts, Evidence, and Circumstances of the Katyn Forest Massacre). Trwające ponad dziewięć miesięcy prace tego organu zakończyły się wydaniem Raportu wstępnego i Raportu końcowego. Dokumenty te, przetłumaczone na język polski i uzupełnione przypisami, stanowią najobszerniejszą oraz najistotniejszą część opisywanej książki. Praca ta zawiera również tłumaczenie oświadczeń dodatkowych, sporządzonych przez kongresmenów po zakończeniu prac Komitetu. W pozostałych częściach odnaleźć można słowo wstępne byłego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, krótkie przypomnienie historii Zbrodni Katyńskiej oraz obszerny opis procesu powstawania Narodowego Pomnika Katyńskiego w Baltimore.
Praca Katyń w dokumentach Kongresu USA w chwili swojego wydania – rok 2003 – mogła być uznana za przełomową. Po raz pierwszy bowiem ukazały się przetłumaczone na język polski tak obszerne fragmenty dokumentów amerykańskiego Komitetu Katyńskiego, zwanego od nazwiska przewodniczącego Komitetem Maddena. Pozycja ta stała się jednak nieaktualna w momencie, gdy w latach 2017–2020 Instytut Pamięci Narodowej wydał w trzech tomach tłumaczenie i opracowanie całego dorobku tego organu (informacje na temat serii: ). Czytelnik pragnący zapoznać się szerzej z tematem powinien więc sięgnąć po tę serię.
Nie zmienia to faktu, że przedstawione w opisywanej pracy fragmenty nadal są istotne i warte przeczytania. W niniejszym tekście chciałbym wskazać główne wątki wybranych dokumentów. W Raporcie końcowym kongresmani nakreślili, jakie cele postanowili zrealizować: „Po pierwsze, należy ustalić, która nacja ponosi odpowiedzialność za masakrę, po drugie, stwierdzić, czy ktokolwiek spośród urzędników amerykańskich był odpowiedzialny za ukrywanie faktów na temat masakry przed społeczeństwem amerykańskim, ze wszystkimi tego konsekwencjami”.
Odpowiedź na pierwsze pytanie została przedstawiona w Raporcie wstępnym, a jego tłumaczenie włączono do Raportu końcowego jako załącznik. Na podstawie zebranego materiału dowodowego amerykańscy kongresmani jednoznacznie stwierdzili, że władze ZSRR były odpowiedzialne za śmierć tysięcy Polaków w Katyniu w 1940 roku. Miało to ogromne znaczenie, ponieważ po raz pierwszy i jedyny w historii jedna z niezliczonych zbrodni komunistycznych została zbadana, udokumentowana i osądzona przez niezależny trybunał. „Wyrok” ten nie przyniósł żadnych praktycznych skutków, ponieważ niemożliwe było wyciągnięcie konsekwencji wobec władz innego państwa. Nie zmienia to faktu, że dzięki działalności Komitetu wielu Amerykanów (i nie tylko) poznało prawdę o Zbrodni Katyńskiej.
Według Raportu końcowego, odpowiedź na drugie pytanie również była jednoznaczna. Kongresmani stwierdzili: „wielu ludzi w Departamencie Stanu, Wywiadzie Armii (G-2), Biurze Informacji Wojennej, Federalnej Komisji Łączności i innych agencjach rządowych nie interpretowało prawidłowo materiałów, które otrzymywało z zagranicznych źródeł. W wielu wypadkach nastąpiło celowe zatajenie informacji przed opinią publiczną. Wystąpił całkowity brak koordynacji pomiędzy Wywiadem Armii (G-2) a Departamentem Stanu, przynajmniej w kwestiach, które dotyczyły zamordowanych polskich oficerów”.
W dalszej części autorzy stwierdzili również, że w czasie wojny wielu amerykańskich urzędników żywiło sympatie prokomunistyczne lub prorosyjskie i celowo ukrywało raporty ukazujące zbrodniczą działalność władz sowieckich. Powyższe stwierdzenia nie miały pełnego odzwierciedlenia w zeznaniach i dokumentach, o czy szerzej w pracy Zbrodnia katyńska w świetle prac Kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki (1951–1952) autorstwa dr. Mateusza Zemli.
Opracował Mateusz Zemla