Tytuł
Katyń – wybór publicystyki 1943–1988
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Polonia Book Fund
Londyn
1988
ss. 189
przedruk fotooffsetowy: Warszawa 1988, Wydawnictwo „Myśl”
Niektóre artykuły zawarte w pracy mają charakter informacyjny, pozostałe wyrażają przede wszystkim emocje autorów, dlatego w części z nich zamiast streszczeń podane będą charakterystyczne cytaty.
1. Aleksandra Kwiatkowska-Viatteau, Przypomnienie tematu
Autorka w skrótowej formie przypomina znane fakty dotyczące Zbrodni Katyńskiej oraz konsekwencje, jakie jej ujawnienie wywołało w polityce międzynarodowej (od podania przez Niemców w 1943 roku pierwszych wiadomości prasowych, do ogłoszenia w 1952 raportu Komisji Kongresu USA). Doskonała lektura dla historyków, którzy nie tylko przypomną sobie podstawowe wiadomości, lecz także uświadomią emocje, jakie w końcu lat osiemdziesiątych XX wieku opisywana problematyka wywoływała wśród polskiej emigracji. Te emocje potwierdza styl wypowiedzi oraz kilka komentarzy, jakie Aleksandra Kwiatkowska-Viatteau umieściła między opisywanymi faktami, np. „Gdyby chcieć wprowadzić do polityki aspekt etyczny, można by się zastanawiać, czy amoralność europejskiego porządku opartego na umowach jałtańskich nie sięga swymi korzeniami grobów katyńskich”.
Czytelnicy, dla których pozycja ta stałaby się pierwszym źródłem wiedzy na temat Zbrodni Katyńskiej, powinni pamiętać, iż przedstawiono w niej stan badań na rok 1988 i wiedzę tę, jako nieaktualną, należy koniecznie uzupełnić. Nie wiedziano wtedy o istnieniu rozkazu z 5 marca 1940, wątpliwości budzi sposób przedstawienia prokuratora Romano Martiniego prowadzącego śledztwo pośrednio związane ze sprawą katyńską. Martini ukazany został jako bohater, którego po ustaleniu sprawców zbrodni zamordowano z rozkazu władz komunistycznych. Badacze zajmujący się tą postacią w czasach późniejszych nie zgadzają się z taką oceną. Autorka opiera się w głównie na dwóch pracach: Zbrodnia Katyńska w świetle dokumentów (z przedmową Władysława Andersa, wyd. VIII, London 1980) oraz Janusza K. Zawodny, Death in the Forest. Story of Katyn Forest Massacre (wyd. V, New York 1988). Pozostałe opracowania i źródła to: J.R. Krzyżanowski, Generał. Opowieść o Leopoldzie Okulickim, Londyn 1980; Henri de Montfort, Le massacre de Katyn, Paris 1966, J. Czapski, Na nieludzkiej ziemi, wyd. IV, Paryż 1984; F. Furcolo, Rendez-vous at Katyn, Boston 1973; W. Odojewski, Zasypie wszystko, zawieje, Paryż 1973; The Katyn Forest Massacre. Final Report of Select Committee to Conduct an Investigation and Study the Facts, Evidence and Circumstances of the Katyn Forest Massacre, Washington 1952.
2. Józef Mackiewicz, Widziałem na własne oczy. Józef Mackiewicz o swoim pobycie na miejscu zbrodni w Katyniu, „Goniec Codzienny” [Wilno], nr 577, 3 czerwca 1943
„Znany literat i dziennikarz wileński p. Józef Mackiewicz powrócił przed kilku dniami ze Smoleńska, gdzie był obecny przy wydobywaniu zwłok w lesie katyńskim pomordowanych oficerów polskich. Współpracownik naszego pisma zwrócił się do p. Mackiewicza z prośbą o wywiad (…)
– Smoleńsk, który widziałem, Katyń, zbrodnie, trupy, ruiny, bolszewizm, który sam przeszedłem i listy, listy dzieci do swych ojców, zaczynające się od słów ‘Kochany tatusiu’ czy ‘Kochany ojczulku’, wydobywane dziś ze stosów sprasowanych, cuchnących ciał, z tej mazi śmierci lub na wpół zasuszonych mundurów polskich. Tak to wszystko razem wytwarza jakby łańcuch asocjacji, myśli, refleksji, zapadający głęboko w duszę. (…)
– Proszę nam powiedzieć – odezwaliśmy się po krótkiej chwili milczenia – czy istnieje jeszcze jakakolwiek wątpliwość, że zamordowani w lesie katyńskim nie są oficerami polskimi?
– Nie, taka wątpliwość nie istnieje.
– A czy istnieje jakakolwiek wątpliwość, że zamordowani zostali nie przez bolszewików?
– Nie”.
3. Zygmunt Nowakowski, Castrum Doloris, „Wiadomości Polskie” [Londyn], 2 maja 1943
„Niemcom zależy na tym, by jak najwięcej ludzi wzięło udział w wizji lokalnej. Rosjanie dążą do tego, by nikt nie dotarł do prawdy.(…) Wykopaliska smoleńskie staną się równie sławne jak wykopaliska halsztackie, to pewne jednak, że człowiek z epoki halsztackiej czy neandertalskiej (…) nie byłby zdolny do dokonania takiej zbrodni, jaka jest dziełem człowieka z epoki smoleńskiej”.
4. Witold Ogniewicz, Kozielsk, „Wiadomości Polskie” [Londyn], 20 czerwca 1943
Krótki opis życia obozowego w Kozielsku oraz drogi do obozu w Griazowcu, opowiedziany dziennikarzowi „Wiadomości Polskich” przez oficera, który uniknął śmierci w lesie katyńskim.
5. Józef Czapski, Rozmowa o Starobielsku, „Orzeł Biały” [Londyn], 25 kwietnia 1943
Józef Czapski, pisarz, malarz, oficer, który był więziony w Starobielsku, po uwolnieniu i wstąpieniu do armii generała Władysława Andersa otrzymał szczególną misję: polecono mu zbadanie losów zaginionych polskich oficerów, jeńców Września. W wywiadzie opowiada o warunkach życia w obozie, wywózkach, a także podejmowanych próbach odnalezienia kolegów.
6. Alfred Kolar, Kozielsk, „Sitwa” [Palestyna], 15 września 1941–15 września 1943
Krótki opis drogi do Kozielska oraz warunków panujących w obozie, z dużą ilością osobistych komentarzy.
7. Stanisław Mackiewicz, Dymy Smoleńska, fragment broszury, wydanej nakładem autora, Londyn, maj 1943
W podanym fragmencie autor krytykuje działania rządu gen. Władysława Sikorskiego (którego był zagorzałym przeciwnikiem) za – jego zdaniem – nieodpowiednie kroki, jakie zostały podjęte w zakresie wyjaśnienia zbrodni w lesie katyńskim.
8. Seweryn Ehrlich, Szary Starobielsk, „Wiadomości” [Londyn], 17 listopada 1946
Pisana w czasie teraźniejszym, melancholijna opowieść oficera ocalałego z obozu w Kozielsku, bardziej przypominająca beletrystykę niż obiektywną relację.
9. Jerzy Grobicki, Fakty katyńskie, Lwów i Wilno, [Londyn], 9 listopada 1947
Były więzień Kozielska przytacza informacje o sposobie i kolejności wywożenia jeńców i na tej podstawie formułuje wnioski m.in. „Czy można przypuścić, aby Niemcy zadali sobie tyle trudu i mieli w ogóle możność ludzi rozstrzelanych w rok czy dwa po ich wywiezieniu z Kozielska, ustawić do egzekucji w tym samym porządku, w jakim opuścili Kozielsk? Nie… (…) ludzie ci byli rozstrzelani natychmiast po przybyciu do Katynia”.
10. Władysław Anders, Musimy ujawnić przed światem…, przedmowa do: Zbrodnia Katyńska w świetle dokumentów, Londyn 1947
Cytowany fragment pochodzi z pracy, z którą powinien zapoznać się każdy, kto interesuje się okolicznościami zbrodni na polskich oficerach.
11. Stanisław Lubodziecki, W Kozielsku, „Wiadomości” [Londyn], 21 marca 1948
Opowieść o życiu obozowym, kładąca nacisk na morale i oczekiwania jeńców. Jedna z nielicznych prac zawierająca elementy humorystyczne.
12. Tadeusz Felsztyn, Druga strona Kozielska, „Wiadomości” [Londyn], 23 maja 1948
Życie obozowe ukazane przez pryzmat nastrojów, jakie panowały wśród jeńców, oraz relacji między nimi.
13. D.L. Savory, O rzezi w Katyniu, „Wiadomości” [Londyn], 10 kwietnia 1949
„Przekład memoriału wiernego i oddanego przyjaciela sprawy polskiej, (…) członka Izby Gmin, z 14 lutego 1944. Memoriał ten, rozdany swego czasu najwybitniejszym politykom angielskim i przesłany Prezydentowi Rooseveltowi, ukazał się w ‘East Europe’ z 27 stycznia i 3 lutego br.”
D.L. Savory na podstawie dostępnych dokumentów opisał dzieje zbrodni, okoliczności oraz konsekwencje międzynarodowe.
14. Ferdynand Goetel, Katyń, „Wiadomości” [Londyn], 23 października 1949
W pierwszej części przytoczonego fragmentu mowa o okupowanej Warszawie, która zgodnie z relacją Goetla tętniła życiem, i jej mieszkańcach, wykazujących się sprytem i przedsiębiorczością, mimo permanentnego zagrożenia ze strony okupanta. Represyjna polityka Niemców aktywizowała ruch oporu i wrogo nastawiała polską opinię publiczną: „W 1943 bujne i w zasadzie optymistyczne nastroje warszawiaków, (…) ich naiwną wiarę, że najgorsze już minęło, miały spotkać rychło dwa ostrzeżenia”. Były nimi: Zbrodnia Katyńska i likwidacja warszawskiego getta.
Przypomnijmy, że Ferdynand Goetel był członkiem delegacji, która odwiedziła Katyń w czasie ekshumacji niemieckiej w 1943 roku, co było uzgodnione z polskim rządem w Londynie. W dalszej części autor opisuje okoliczności swojego wyjazdu, pobyt w Smoleńsku oraz wydarzenia bezpośrednio po powrocie.
15. Ferdynand Goetel, Zachód i Katyń, „Wiadomości” [Londyn], 8 lipca 1951
„Rosja zerwała stosunki dyplomatyczne z Polską, Zachód przyjął ten fakt do wiadomości, wszystko razem było wstępem do opuszczenia sprawy polskiej przez Zachód. Zmieciony z powierzchni ziemi Katyń nie przestał jednak istnieć jako zagadnienie moralne, dziś najcięższe i wciąż domagające się rozwiązania”.
16. Jerzy Lebiedziewski, Znaki Pogoni w mogile katyńskiej. Z notatnika oficera dywizji litewsko-białoruskiej, „Wiadomości” [Londyn], 15 kwietnia 1951
W pierwszej części autor, więzień Kozielska, opowiada o kpt. Bychowcu, dowódcy 1 kompanii 1. batalionu 85. pułku strzelców wileńskich. Bychowiec jako jeden z pierwszych został wywieziony do Katynia. Stanowi to wstęp do rozważań historiozoficznych na temat wspólnych dziejów Polski, Litwy i Rosji.
17. Józef Mackiewicz, Klucz do „Parku Kultury i Odpoczynku”, „Wiadomości” [Londyn], 2 grudnia 1951
Autor opisuje sprawę mordu na więźniach, aresztowanych w latach 1937–1938 w miasteczku Winnica, i porównuje to wydarzenie do zbrodni na oficerach polskich. Stanowi to pretekst do rozważań na temat specyfiki systemu komunistycznego: „Ani Winnica, ani Katyń nie są objawami jakiegoś odosobnionego wyskoku, ale ogniwami w łańcuchu systemu”.
18. Józef Mackiewicz, Tajemnicza śmierć Iwana Kriwoziercewa, głównego świadka Zbrodni Katyńskiej, „Wiadomości” [Londyn], 20 kwietnia 1952
Józef Mackiewicz przedstawia powojenne dzieje mieszkańca wsi Nowe Batioki pod Smoleńskiem (w sąsiedztwie Gniezdowa i Katynia), dzięki któremu Niemcy dowiedzieli się o istnieniu masowych mogił. W czasie ofensywy Armii Czerwonej Rosjanin uciekł wraz z Niemcami, w 1946 udał się do Wielkiej Brytanii. W październiku 1947 roku znaleziono Kriwoziercewa powieszonego w opuszczonej stodole na terenie Szkocji. Policja szybko umorzyła śledztwo, uznając, iż było to samobójstwo.
Autor w sposób obiektywny opisuje cechy charakteru Rosjanina i motywacje jego postępowania. Józef Mackiewicz wspomina także o podejmowanych próbach wyjaśnienia zagadkowej śmierci Kriwoziercewa.
19. Józef Czapski, Katyń i odwilż, „Kultura” [Paryż], kwiecień 1956
„Graham Greene – pisarz (…) ofiary ‘oblicza przez ilość’ i słowem ‘inisignifacane’ ustawia Katyń w hierarchii zbrodni. (…) Czy mógł odgadnąć Graham Greene, (…), czym są dla świadomości polskiej – tak w kraju, jak i za granicą – Katyń, ‘Katynie’, wywiezienia ponad miliona Polaków w 1939–1940, wywózki skromnie mówiąc dziesiątków tysięcy Akowców od roku 1944 – kończąc na podstępnym wywiezieniu i uwiezieniu szesnastu przywódców podziemia z gen. Okulickim na czele”.
Jest to komentarz do słów: „Katyńska masakra blednie, traci znaczenie w porównaniu z sześciu milionami zmarłych” („The Sunday Times”, 15 stycznia 1956).
20. Zdzisław Stahl, Katyńskie echa w 25-lecie zbrodni, „Dziennik Polski” i „Dziennik Żołnierza” [Londyn], 6 lipca 1956
Opis obchodów rocznicy Zbrodni Katyńskiej zorganizowanych przez Polonię europejską, a także głosów dochodzących zza „żelaznej kurtyny”.
21. Zygmunt Bohusz-Szyszko, Notatnik wojenny, „Orzeł Biały” [Londyn], listopad 1975
Od początku misji generała Zygmunta Szyszko-Bohusza w ZSRR pojawiało się pytanie o zaginionych oficerów, jeńców Września. Podejmowane próby odszukania jeńców, a także rozmowy na temat ich ewentualnego miejsca pobytu z przedstawicielami władz rosyjskich znane są m.in. z pracy Zbrodnia Katyńska w świetle dokumentów z przedmową Władysława Andersa. Jednakże generał Zygmunt Bohusz-Szyszko przedstawia je z nieco innej perspektywy i wzbogaca osobistymi komentarzami.
22. Stanisław Zadrożny, W Katyniu zginął kwiat inteligencji, „Orzeł Biały” [Londyn], kwiecień 1976
Tytuł artykułu doskonale koresponduje z jego treścią.
23. Zdzisław Jagodziński, Łże-pomnik katyński, „Tydzień Polski” [Londyn], 8 maja 1976
Z inicjatywy władz radzieckich powstał w Katyniu niewielki pomnik z napisami w języku rosyjskim i polskim, które brzmiały: „Tu są pogrzebani niewolnicy oficerowie wojska polskiego w strasznych męczarniach zamordowani przez niemiecko faszystowskich okupantów jesienią 1941”.
Autor komentuje wartość tego gestu, wspomina także o postawie polskich stowarzyszeń kombatanckich wobec sprawy katyńskiej.
24. Hanka Świeżawska, Oskarżający obelisk, „Myśl Polska” [Londyn], 15 października–1 listopada 1976
„Na cmentarzu powązkowskim w Warszawie stoi niewielki pomnik zawsze okolony świeżymi kwiatami i wieńcami. Pomnik jest niemy. Nie posiada żadnego napisu, ale rzesze rodaków naszych dążące do niego z kwiatami wiedzą dobrze, kogo wspomina. (…) Teraz na londyńskim cmentarzu Gunnersbury stanął jego odpowiednik. Większy i okazalszy, bo nie musi się ukrywać. A przede wszystkim nie jest niemy. Napis na nim: ‘Katyń 1940’ już nie mówi, ale woła na cały świat”.
25. Homer Smith, Byłem w Lesie Katyńskim, „Wiadomości” [Londyn], 28 listopada 1976
Homer Smith był jednym z korespondentów wojennych państw sprzymierzonych, którzy w styczniu 1944 zostali zaproszeni przez władze sowieckie do odwiedzenia grobów katyńskich.
26. „Zabugowiec”, Byłem w Katyniu, „Orzeł Biały” [Londyn], styczeń 1977
List anonimowego czytelnika, który (jak twierdzi) odwiedził miejsce zbrodni katyńskiej.
27. Włodzimierz Odojewski, W Polsce o Katyniu, „Orzeł Biały” [Londyn], marzec 1979
Autor entuzjastycznie recenzuje broszurę autorstwa J. Abramowicza i R. Żywieckiego Katyń. Jako pseudonimu użyto pierwszego i ostatniego nazwiska oficerów zamordowanych w Katyniu, o czym nie wiedział autor artykułu.
28. Światosław Karawanski, Łagrowe echa Katynia, „Orzeł Biały” [Londyn], styczeń 1980
„Tadeusz Mieleszko przeprowadził wywiad ze Światosławem Karawanskim, ukraińskim działaczem niepodległościowym, który zdołał wyjechać na Zachód. Ostatnich dziesięć z trzydziestu lat pobytu w łagrach i więzieniach Karawanski przesiedział głównie za zbieranie informacji o Katyniu”.
29. Wywiad z duńskim doktorem Helge Transenem przeprowadzony przez Wojciecha Trojanowskiego, „Orzeł Biały” [Londyn], kwiecień 1980
„Wywiad ten, przeprowadzony w Kopenhadze w 1962 r. przez reportera Radia Wolna Europa Wojciecha Trojanowskiego z duńskim lekarzem, dr Helge Transenem, nadany w tymże roku przez RWE ukazuje się teraz druku po raz pierwszy. Jest to dokument o dużym znaczeniu, ponieważ świadectwo duńskiego eksperta medycyny sądowej, który brał udział w pracach międzynarodowej komisji lekarskiej, badającej groby katyńskie po wykryciu ich przez Niemców w 1943 r. Dr. Helge Transen należał do duńskiego ruchu oporu i miał wrogi stosunek do Niemców. Świadczy to tym bardziej o tym, że jego opinia o mordzie katyńskim jest oparta wyłącznie na ekspertyzie lekarskiej, a także na dokumentacji wydobywanej z grobów w jego obecności”.
30. Zdzisław Jagodziński, A groby katyńskie wciąż jeszcze wołają, „Tydzień Polski” [Londyn], 19 kwietnia 1980
Zdzisław Jagodziński nawiązuje do wspomnianego wyżej artykułu (22), wspomina o pomniku ustawionym przez władze ZSRR w Katyniu. Jest on dla autora nie tylko symbolem hańby radzieckiego komunizmu, ale także obłudy i zakłamania władz PRL, które starają się przemilczeć lub zafałszować prawdziwy obraz tej zbrodni.
31. Zygmunt Szadkowski, Dokumenty, które krzyczą, „Orzeł Biały” [Londyn], luty 1980
„Rada Koordynacyjna zebrana w Rzymie w listopadzie 1979 roku ogłosiła rok 1980 Rokiem Katyńskim. Rada przyjęła w ogólnym zarysie program Roku (…). W obecnym Roku Katyńskim w czterdziestolecie wymordowania tysięcy naszych braci w Lesie Katyńskim świat zaczyna się budzić z powojennego letargu zaalarmowany zbrojnym najazdem sowieckim na Afganistan. Z kolei na nieszczęsnej ziemi afgańskiej zaczną się mnożyć zamaskowane cmentarze. Tym powszechniej i uparciej musimy uświadamiać opinie społeczeństw zachodnich w krajach naszego pobytu, co naród polski doświadczył z ręki morderców. Temu celowi też służy artykuł, który tutaj zamieszczamy”.
Autor omawia oraz cytuje treść kartek wysyłanych z obozu w Starobielsku. Największą jednak część tekstu stanowią fragmenty listu Anny Delki, skierowanego do wiceprokuratora w Warszawie. Dotyczył on protestu wobec konfiskaty należącej do niej książki o Katyniu, dokonanej podczas przeszukania w jej mieszkaniu w celu odnalezienia wydawnictw tzw. drugiego obiegu.
32. Katyń – Sierpień 1979 X.Y., „Bratniak” [Gdańsk], marzec–kwiecień 1980
W artykule poruszono sprawę manipulacji, jakiej dopuściły się władze ZSRR, chcąc zafałszować prawdę o Zbrodni Katyńskiej. Czterdzieści kilometrów od Mińska (250 od Katynia) znajduje się wieś Chatyń, której mieszkańców wymordowali Niemcy podczas okupacji tamtejszych terenów: „Przywozi się tam miliony turystów i oficjalne delegacje rządowe, a w przekonaniu ogromnej ich części utrwala się mit o pobycie w Katyniu i o godnym uczczeniu pamięci wymordowanych Polaków”.
33. Antoni T. Rakuski, Starobielsk czy Dergacze?, fragment opracowania Polskiego Porozumienia Niepodległościowego pt. Starobielsk czy Dergacze? Drugi Katyń, Warszawa, styczeń 1980
Zestawienie najważniejszych informacji na losu temat oficerów zamordowanych w Starobielsku. Brak materiałów źródłowych powodował, że kwestie miejsca zbrodni oraz pochówku żołnierzy mogły w 1980 roku być tylko przedmiotem spekulacji.
34. Obejrzyj się ze skruchą…, „Kultura” [Paryż], maj 1980
„W te pamiętne i bolesne dla Polski dni my, sowieccy obrońcy praw, chcemy raz jeszcze zapewnić naszych polskich przyjaciół, (…) że nikt z nas nigdy nie zapomniał i nie zapomni odpowiedzialności, jaką nasz kraj ponosi za zbrodnię popełnioną przez jego oficjalnych przedstawicieli w Katyniu”.
35. Oświadczenie KSS „KOR”, „Kultura” [Paryż], maj 1980
„Władze PRL nie tylko nie dążą do ujawnienia prawdy o Zbrodni Katyńskiej i innych zbrodniach ludobójstwa popełnianych przez ZSSR, lecz przeciwnie – represjonują tych, którzy się tego domagają, a zarazem pragną uczcić pamięć ofiar zbrodni”.
36. Ks. Zdzisław J. Peszkowski, Wigilia w Kozielsku w roku 1939, „Gazeta Niedzielna” [Londyn], grudzień 1985
Poruszająca opowieść byłego więzienia Kozielska.
37. Katyń i opcja rosyjska. Artykuł redakcyjny, „Wiadomości”. Tygodnik NSZZ „Solidarność”, Region Mazowsze, kwiecień 1988
„45 rocznica odkrycia grobów katyńskich nie przeszła w Polsce bez echa. Odbyły się msze i demonstracje, w prasie opozycyjnej ukazały się stosowne artykuły. Wbrew jednak narastającym od roku oczekiwaniom ani władze PRL, ani ZSSR nie zdecydowały się na przyznanie do rzeczywistego przebiegu wypadków”.
38. Zbigniew Racięskii, Czy Kreml ujawni prawdę o Katyniu?, „Nowy Dziennik” [Nowy Jork], czerwiec 1987
Tytuł rozdziału doskonale koresponduje z jego treścią.
39. Nieznane zdjęcie Cmentarza Katyńskiego, opracowanie redakcyjne na podstawie materiałów odnalezionych i opisanych przez Zdzisława Rurarza, „Kontakt”, lipiec–sierpień 1988
„W Aleksandrii w stanie Wirginia, tuż koło Waszyngtonu, w Cartographic and Architectural Branch of Nation Archives przechowywane są zdjęcia wywiadowcze zrobione z niemieckich samolotów w czasie II wojny światowej”.
Opracował Mateusz Zemla