Tytuł
Katyń. Zapomniani żołnierze 1920–1940. Między chwałą a zagładą. Żołnierze 1920 roku ofiary zbrodni katyńskiej. Katyń – Charków – Miednoje 1940
Opracowanie:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Bartłomiej Bydoń, Kacper Ciesielski, Sławomir Frątczak
Wojskowy Instytut Wydawniczy, Muzeum Katyńskie Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego
Warszawa
2020
ss. 168
978-83-955800-3-1
Prezentowane wydawnictwo upamiętnia 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, a jednocześnie 100-lecie wojny polsko-bolszewickiej. To znaczący ślad, zwłaszcza, że album został opublikowany w roku 2020, w pierwszym roku pandemii COVID-19, kiedy ograniczenia sanitarne sparaliżowały życie społecznie i uniemożliwiły wszelkie obchody zarówno krajowe, jak i na nekropoliach katyńskich w Rosji i Ukrainie. Wprawdzie duży format i ciężki kredowy papier nie ułatwiają przeglądania albumu, ale może także te techniczne cechy sprawiają, że jego treść smakuje się z namysłem i powoli.
We wstępie kierownik Muzeum Katyńskiego, Sławomir Z. Frątczak, uzasadnia wybór omawianych sylwetek Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Otóż na potrzeby albumu opracowano materiały o „grupie bohaterów walk o Niepodległość i wojny polsko-rosyjskiej 1920 roku, których w dwadzieścia lat później pochłonęły doły grzebalne Bykowni, Charkowa, Katynia, Miednoje oraz innych miejsc kaźni”. W zamyśle autorów nie chodzi o przypominanie pojawiającej się w niektórych opracowaniach tezy, jakoby Zbrodnia Katyńska miała być osobistą zemstą Stalina za klęskę 1920 roku. Jak pisze Sławomir Frątczak, ten kontrowersyjny pogląd wywodzi się z zeznania Piotra Soprunienki, jednego z głównych sowieckich wykonawców katyńskiego mordu. Warto dodać z całą mocą: naszej historii o Ofiarach nie piszemy pod dyktando morderców.
Album przypomina zarówno postaci wybitne, jak i zapomniane, a klucz doboru – lata 1920 i 1940 – ma wymiar symboliczny, uświadamiający ciągłość polskich losów. Kolejnym sygnałem tej nieprzerwanej historii jest fakt, że zbiory Muzeum Katyńskiego, także wykorzystane w omawianej publikacji, pochodzą głównie z zasobów Rodzin Katyńskich, a jeden z autorów książki, Kacper Ciesielski, jest prawnukiem zamordowanego w lesie katyńskim Czesława Ciesielskiego. Czy jednak determinacja rodzin wystarcza, aby zniknęło kłamstwo katyńskie? Czy w polskim społeczeństwie znajomość faktów jest silniejsza od stereotypów? Padają tutaj takie pytania.
Może radą na powierzchowność rozumienia historii jest pokazanie losów jednostek? Taki jest właśnie zamysł, wyartykułowany w tekście Niezwykłe losy. Jak piszą Bartłomiej Bydoń i Kacper Ciesielski: „Prezentowane w publikacji sylwetki – subiektywnie dobrane przez autorów – stanowią przyczynek i zarazem wspomnienie niezwykłych osób, oficerów Wojska Polskiego. (…) Publikacja pokazuje, jak różnymi osobami byli ‘zapomniani żołnierze’, z których każdy posiadał wyjątkowe cechy osobowości, różne doświadczenia życiowe, zawodowe i rodzinne”.
Przeglądam album: tekstom o poszczególnych postaciach towarzyszą czarno-białe zdjęcia, faksymile zdjęć i dokumentów, a także fotografie artefaktów wydobytych z dołów śmierci, w większości anonimowe, nie do zidentyfikowania po dziesięcioleciach spoczywania w ziemi, ale uniwersalnych w swym dramatycznym przekazie. Na rdzawobrunatnych stronach wprowadzających daną osobę widnieją tylko imiona, co sprawia, że „Józef”, „Jan”, „Kazimierz”, „Czesław” czy „Tomasz” stają się bliżsi czytelnikowi – może to dobry edytorski zabieg, aby skrócić dystans i zainteresować odbiorców, którzy nie radzą sobie z pomnikową historią. A potem płyną opowieści – także opowieści nieoczywiste.
Kapitan Józef (Baran) Bilewski był nie tylko żołnierzem, ale i sportowcem; sześciokrotny mistrz i wielokrotny rekordzista Polski w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą, olimpijczyk i trener. Zginął w Katyniu. Uwagę dzisiejszego odbiorcy przyciągnie zapewne zdjęcie na schodach sterowca, zrobione podczas olimpiady w Los Angeles (1932).
Podporucznik Jan Boroń. Lekarz wojskowy. Zamordowany w Charkowie. W Muzeum Katyńskim można oglądać wyposażenie jego gabinetu lekarskiego.
Pułkownik dyplomowany Kazimierz Burczak. Legionista. Żołnierz Wielkiej Wojny między innymi na froncie włoskim. Zamordowany w Charkowie. Z albumu Burczaka pochodzą zdjęcia z czasu służby, zwraca uwagę oryginalna fotografia czołgów Renault FT na poligonie w Biedrusku. Więcej na stronie NASI BLISCY: Kazimierz Burczak.
Podporucznik rezerwy Czesław Ciesielski (wspomniany wyżej), tu opisany jako „łodzianin, harcerz, student Uniwersytetów Warszawskiego i Poznańskiego, ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej, urzędnik”. Zamordowany w Katyniu. Wzrusza ostatnie zdjęcie z dziećmi, Włodkiem i Teresą, nad brzegiem Pilicy, latem 1939 roku. Więcej na stronie NASI BLISCY: Czesław Ciesielski.
Kapitan Karol Glazur, obrońca Lwowa, oficer wywiadu. Zamordowany w Katyniu. W jego oczach odnajduję spojrzenie córki, Janiny, która współtworzyła krakowskie Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej. Wśród rodzinnych pamiątek zachowała się karykatura, z żartobliwym wierszykiem: „Karol Długi Odnowiciel/Wzrok ma srogi, smukłą postać/Nie każdy jej może sprostać,/Twarz stalowa, pracy czciciel,/
Karol Długi Odnowiciel”.
Pułkownik dyplomowany Karol Hauke-Bosak. Życiorys godny kina akcji, a może serialu z nutką romantyczną. Zamordowany w Charkowie. Czego nie zmieszczono w albumie, można znaleźć na stronie NASI BLISCY: Karol Hauke-Bosak.
Podporucznik rezerwy Tomasz Piskorski. W albumie publikowany jest odręczny życiorys, napisany przez córkę, Katarzynę Piskorską, współtwórczynię warszawskiej Rodziny Katyńskiej, działaczkę Federacji Rodzin Katyńskich, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Jej ojciec był warszawiakiem, peowiakiem, uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej i powstaniu śląskim. Zamordowany w Charkowie.
Pułkownik Jan Załuska, członek Związku Strzeleckiego i żołnierz Legionów. Zamordowany w Katyniu.
Ksiądz major Jan Ziółkowski. Działacz „Sokoła”, kapelan Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza. Jedyny ksiądz, który pozostał w obozie kozielskim po 24 grudnia 1939 roku i towarzyszył jeńcom do końca. Zamordowany w Katyniu.
Podpułkownik Stanisław Sitek – był więziony w Starobielsku, a potem Ostaszkowie, zginął w Twerze, spoczywa w Miednoje. W albumie znajdujemy zdjęcie przechowywanego w zbiorach Muzeum Katyńskiego złotego zegarka z dedykacją dla Stanisława Sitka. Tajemnicą pozostaje, jak przedmiot ten trafił do Charkowa, bo w tamtejszych dołach śmierci został znaleziony…
A to zaledwie kilka postaci, kilka opowieści wysnutych z fotografii, kilka tajemnic przedmiotów…
Opracowała Izabella Sariusz-Skąpska