Autorzy
Tytuł
Kazimierz Banaszek, Wanda Krystyna Roman, Zdzisław Sawicki
Kawalerowie Orderu Virtuti Militari w mogiłach katyńskich [recenzja archiwalna]
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Kapituła Orderu Wojennego Virtuti Militari: „Rytm”
Warszawa
2000
ss. 351
838789379X
Do not w Bibliografii Katyńskiej dołączamy recenzje, pisane w latach dziewięćdziesiątych i na początku XXI wieku przez Włodzimierza Dusiewicza, pierwszego prezesa Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich (1993–2006). Teksty były publikowane na łamach biuletynu „Rodowód”, wydawanego przez Andrzeja Spanily, prezesa Rodziny Katyńskiej w Gdyni. Są one znakiem czasu: widać w nich emocje, jakie towarzyszyły ukazywaniu się kolejnych książek o tematyce katyńskiej; widać, jak reagowało na nie (wówczas) wielotysięczne środowisko Rodzin. Teksty Włodzimierza Dusiewicza same w sobie stanowią już dzisiaj źródło historyczne.
Promocja księgi-albumu Kawalerowie Orderu Virtuti Militari w mogiłach katyńskich odbyła się nie tak uroczyście, jak bliźniacza z wyglądu i formatu Księga Cmentarna Katynia – znacznie skromniej, przy minimalnym udziale Rodzin Katyńskich, mimo rozdawanych zaproszeń, 27 listopada br. [2000] w sali Centralnej Biblioteki Wojskowej przy ul. Ostrobramskiej 109 w Warszawie.
Co to za dzieło i jaki był jego początek?
17 września 1999 roku Kapituła Orderu Wojennego Virtuti Militari wystosowała apel do urzędów centralnych, stowarzyszeń i związków kombatanckich, aby w 60. rocznicę mordu katyńskiego, u progu nowego tysiąclecia wydać album pod roboczym tytułem: Kawalerowie Orderu Virtuti Militari w Katyniu. Nie wiem do dziś, czy przez „przeoczenie” Federacja Rodzin Katyńskich nie otrzymała takiego apelu. Dopiero po wielu rozmowach i telefonach otrzymaliśmy apel w kwietniu br. z prośbą o opinię i poparcie. Ale o tym później.
Planowano opracować i wykazać ok. 300 biogramów Kawalerów Orderu Virtuti Militari spoczywających w lesie katyńskim. Album ten postanowiono wydać koniecznie w roku 2000 w III kwartale, aby zmieścić się w obchodach uroczystości 60. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, po oddaniu cmentarzy wojennych. Inicjatorem i zleceniodawcą Księgi jest biedna jak mysz kościelna Kapituła Orderu. Stąd apel skierowany był do tych, co mogą dać pieniądze. Ostatecznie braki finansowe pokryła Kancelaria Prezydenta RP, co zostało dobitnie podkreślone w czasie promocji albumu. Zarząd FRK, mimo że oficjalnie nie otrzymał wydanych dokumentów w tej sprawie, wiedział o całym przedsięwzięciu wydawniczym i wynikających z tego kłopotach finansowych. Ponieważ dla nas ważniejsza terminowo i znaczeniowo była ciągle poprawiana i uzupełniana Księga Cmentarna Katynia, propozycję wydania albumu przyjęliśmy ze spokojem. Nie znaczy to wcale, że byliśmy przeciwni wydaniu takiego tytułu, ale zajęliśmy stanowisko nieco inne niż niektórzy przypuszczali. W kwietniu br. Zarząd FRK otrzymał oficjalne pismo i materiały w sprawie opracowywanej Księgi Kawalerów Orderu Virtuti Militari. Odpowiedzieliśmy pisemnie, dając swoją opinię i stanowisko skierowane do Komitetu Organizacyjnego obchodów 60. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Zarząd poparł ideę wydania i przekazania do publicznej wiadomości sylwetek oficerów – bohaterów i zarazem męczenników XX wieku, noszących mundury wojskowe, ale mieliśmy szereg wątpliwości i obaw, które wyłożyliśmy jasno i stanowczo. Oto nasze uwagi:
- Księga Kawalerów Orderu VM nie może dublować wydanej już w marcu Księgi Cmentarnej Katynia, a taka obawa zachodzi ze względu na tę samą Oficynę Wydawniczą „Rytm” i przedstawione materiały: biogram i zdjęcie;
- Księga… nie może się ograniczyć do grobów Katynia, musi objąć swoim zasięgiem doły śmierci Charkowa i Miednoje;
- opracowanie tylko 300 biogramów wydaje się być liczbą niepełną;
- Księga… powinna ująć nazwiska zamordowanych wykazanych na liście ukraińskiej oraz nie należy pominąć osób ciągle poszukiwanych i nieznanych, zamordowanych na Białorusi i w innych miejscach zwanych dla nas ciągle Zbrodnią Katyńską;
- Księga… powinna powstać przy współudziale Rodzin Katyńskich, podobnie jak to miało miejsce z Księgą Cmentarną Katynia. Być może nie tylko korekta, ale i posiadane przez Rodziny Katyńskie informacje pomogłyby ustalić np. ślad białoruski Kawalerów Orderu Virtuti Militari.
Pismo nasze pozostało bez odpowiedzi, wobec tego księga-album została wydana poza Rodzinami Katyńskimi. Ostatecznie opracowano i umieszczono 326 nazwisk. I już na samym starcie – wydanie dobre i potrzebne – dzieło jest niepełne. To zostało powiedziane publicznie w czasie promocji. Szkoda! Bo włożono dużo pracy i należy podkreślić z zadowoleniem wystrój graficzny Księgi… Na każdego Kawalera Orderu Virtuti Militari jedna strona, niezależnie od wielkości umieszczonego biogramu. Okoliczności zdobycia i otrzymania odznaczenia wydrukowano złotą czcionką i słusznie, że zastosowano wszystkim jednakowo te złote litery, bo tylko takimi można pisać o tych Kawalerach Orderu. Podano, za co każdy z bohaterów otrzymał Krzyż. A więc już samych opisów jest 326 i tyleż stron książki; do tego dochodzą: wstęp, słowo ministra ON, od autorów, dokumenty i zdjęcia, nawet z oddania i poświęcenia cmentarza w Katyniu.
Wśród wymienionych donatorów Księgi… nie ma Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, ale brak też, co bardziej dziwi, Polskiej Fundacji Katyńskiej – współautora wystosowanego apelu z 17 września 1999 roku w sprawie wydania księgi-albumu. Dziwne – apelują, a sami nic nie dają? Osobiście Księgę… oceniam bardzo wysoko i odbieram z zadowoleniem. Tylko już z doświadczenia wiemy, że wszystkie późniejsze uzupełnienia, suplementy albo się nigdy nie ukazują, albo jest tak długi czas oczekiwania, że zapominamy o potrzebie takiego wydania. Odsyłam do dyskusji ostatniej narady prezesów w ROPWiM [Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa] w dniu 23 listopada br. na temat poprawek i uchybień zgłaszanych przez Rodziny Katyńskie do Księgi Cmentarnej Katynia. Jeśli ciągle jeszcze nie ma ksiąg Charkowa i Miednoje, to kiedy może się ukazać suplement Katynia? Jedno, co wiem, to to, że już w następnym wieku…
Opracował Włodzimierz Dusiewicz
Pierwodruk: Księga szlachetnych i dzielnych…, „Rodowód” [Gdynia] 2000, nr 12