Tytuł
Księga katyńska. Część 1: Ostaszków
Opracowanie:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Włodzimierz Starościak
Towarzystwo Zachęty Kultury
Katowice
1995
ss. 65
83-86023-48-1
brak indeksu nazwisk
brak bibliografii
Publikacja niezwykle istotna w rozwoju historiografii katyńskiej. Obecnie cenna wyłącznie dla koneserów.
Od odkrycia masowych grobów w 1943 roku sowiecka propaganda starała się przypisywać winę za zbrodnię na polskich jeńcach władzom III Rzeszy. Dzięki staraniom wielu badaczy, polityków w państwach demokratycznych, działaczy polonijnych czy działaczy opozycyjnych w Polsce coraz trudniej było utrzymać wygodną dla Moskwy, kłamliwą wersję wydarzeń. Z tego powodu władze komunistyczne postawiły sobie za cel wyrugowanie tematu zbrodni na polskich jeńcach z dyskursu publicznego, uniknięcie wszelkich dyskusji i skazanie go na zapomnienie. Oczywiście poniosły na tym polu sromotną klęskę. Niemniej po odzyskaniu przez Polskę suwerenności w 1989 roku przedstawiciele wielu środowisk czuli, że jest bardzo dużo do zrobienia w celu propagowania rzetelnej wiedzy o Zbrodni Katyńskiej i upamiętnieniu ofiar.
Taką motywację mieli członkowie Towarzystwa Zachęty Kultury w Katowicach Muzeum w Gliwicach oraz tamtejszej Rodziny Katyńskiej. Przedstawia ona biogramy 186 funkcjonariuszy Korpusu Policji Województwa Śląskiego, sformułowanych na podstawie dokumentów i ankiet wypełnianych przez rodziny zamordowanych jeńców wojennych. Była to ogromna i bardzo potrzebna praca.
W tamtym czasie wszyscy zainteresowani losem ofiar Zbrodni Katyńskiej mieli już do dyspozycji monumentalne dzieło Jędrzeja Tucholskiego Mord w Katyniu z 1991 roku, które zawierało ogromną ilość biogramów zamordowanych w 1940 roku polskich jeńców, jednakże informacje na ich temat były podane skrótowo. Nie może to dziwić ze względu na rozmiary dzieła.
Ciekawa inicjatywa, która doprowadziła do powstania Księgi katyńskiej. Część 1: Ostaszków, nie doczekała się kontynuacji, mimo planów dalszych publikacji, które zostały zaprezentowane we Wstępie. Przyczyną tego faktu była prawdopodobnie zapowiedź powstania Ksiąg Cmentarnych, zawierających biogramy jeńców obozów specjalnych NKWD, a w okresie późniejszym również więźniów zachodniej Ukrainy i Białorusi. Księgi Cmentarne wydano w latach: 2000 (Katyń), 2003 (Charków), 2006 (Miednoje) i 2015 (Bykownia).
Według mojej opinii fakt, że Towarzystwo Zachęty Kultury w Katowicach Muzeum w Gliwicach oraz Rodzina Katyńska zaniechały dalszych publikacji w omawianej serii, stanowi dużą szkodę dla budowania pamięci o ofiarach zbrodni z 1940 roku. Publikacje tego typu były i są potrzebne, ponieważ przybliżają sylwetki osób, których dzieje w wydaniach zbiorczych podane są skrótowo.
Dla podkreślenia moich słów, chciałbym poniżej porównać w trzech różnych źródłach biografię Franciszka Kosta, zamordowanego w 1940 roku w Kalininie i pochowanego w Miednoje.
Tak przedstawia się ona we wspomnianym dziele Jędrzeja Tucholskiego Mord w Katyniu: „Kost Franciszek. Ur. 10.9.1886, s. Pawła i Małgorzaty. St. Przod. PP, wojewódzka komenda Katowice, wydział bezpieczeństwa, powstaniec śląski”.
Nieco szersza biografia znajduje się w wydanej w 2006 roku Księdze Cmentarnej Miednoje: „St. przod. PWŚl. Franciszek KOST s. Pawła i Małgorzaty z Popielarzów, ur. 10 IX 1886 w Kamionce. Członek POW GŚl. od 15 II 1919 do 31 VII 1921. Uczestnik powstań śląskich. Od 1 VIII 1921 do 18 VI 1922 w SGmin., potem w PWŚl. w Komis. Szarlej pow. świętochłowicki, następnie w Katowicach – od 15 VI 1924 w Komis. w Zawodziu jako refer. inwigilacyjno-pościgowy Eksp. PPolit. (od 30 IX 1926 w Wydz. Śledcz.). Od 1 V 1933 w Kdzie Rez. w dyspozycji ppolit. i Wydz. Bezpieczeństwa Publicznego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i tam nadal we wrześniu 1939. Odzn. BKZ, MN”.
Informacja na temat naszego bohatera Księdze katyńskiej. Część 1: Ostaszków jest dużo szersza: „KOST FRANCISZEK, syn Pawła i Małgorzaty z d. Popielarz, ur. 10 września 1886 r. w Kamionce k/Mikolowa, pow. Pszczyna. Uczestnik powstań śląskich, czynny członek POW Górnego Śląska od 15 lutego 1919 do 31 lipca 1921 r., wcześniej służył w armii niemieckiej. Starszy przodownik Policji Województwa Śląskiego, nr służbowy 1218. Pracował początkowo na placówce w Szarleju, pow. Świętochłowice, Katowicach-Zawodziu i Dyrekcji Policji w Katowicach. Od 15 czerwca 1924 r. był referentem inwigilacyjno-pościgowym Agentury Informacyjnej w Katowicach. We wrześniu 1926 r. dyskryminowany za poglądy i postawę wobec zamachu J. Piłsudskiego zdegradowany i zawieszony w czynnościach służbowych. Zmuszony do ponownego złożenia egzaminu na posterunkowego, pracował w brygadzie politycznej Śląskiego Urzędu Śledczego, przeniesiony w maju 1933 r. do Komendy Rezerwy w randze przodownika. Awansowany na starszego przodownika został oddelegowany do Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie pracował do wybuchu wojny światowej. Ewakuowany wraz z innymi na Wschód, dostał się do niewoli sowieckiej, osadzony w Obozie w Ostaszkowie. Stamtąd wywieziony na pod-stawie listy NKWD nr 044/1 z 22 kwietnia 1940 r., nr archiw. 252, poz. 33, nr teczki 852 do Kalinina, gdzie został zamordowany i prawdopodobnie pochowany w Miednoje. Pozostawił w Katowicach—Bogucicach żonę Rozalię z d. Orschulik z dziećmi. Odznaczony pośmiertnie w roku 1991, Medalem Za Udział w Wojnie Obronnej 1939 i w roku 1993, Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939”.
Opisywana publikacja jest jedną z wielu inicjatyw podejmowanych przez Rodziny Katyńskie samodzielnie lub w kooperacji z różnymi instytucjami w celu upamiętnienia swoich bliskich, zamordowanych w 1940 roku. Powstało wiele publikacji, przedstawiających sylwetki ofiar zbrodni sowieckich. Kilka lat temu, mimo skromnych środków, Federacja Rodzin Katyńskich wzięła na siebie trud zbudowania i rozwijania aplikacji NASI BLISCY. W Internecie nie istnieją ograniczenia, jakie wiążą się z drukiem publikacji, więc tam informacje, skany zdjęć i dokumentów mogą być prezentowane bez oglądania się na koszty. Podwaliny pod tę działalność położyły publikacje, takie jak Księga katyńska. Część 1: Ostaszków.
Opracował Mateusz Zemla