Tytuł
„Zeszyty Katyńskie” 1999, nr 10: W przeddzień zbrodni katyńskiej: agresja sowiecka 17 września 1939 roku
Redakcja:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Numer:
Opis:
Identyfikator:
Marek Tarczyński
Niezależny Komitet Historyczny Zbrodni Katyńskiej, Polska Fundacja Katyńska
Warszawa
1999
10
ss. 198
ISBN 83-905877-4-2, ISSN 1426-4064
Rozdział 1: Wanda Krystyna Roman, Agresja 17 września 1939 roku w dokumentach (s. 7–23)
Autorka analizuje dokumenty związane z wkroczeniem Armii Czerwonej na tereny Polski. Pochodzą one z rosyjskiego Państwowego Archiwum Wojskowego w Moskwie, gdzie zgromadzono je w dwóch kolekcjach: Kolekcji archiwaliów dotyczących wydarzeń na Zachodniej Ukrainie oraz Kolekcji archiwaliów dotyczących wydarzeń na Zachodniej Białorusi. Dostępne w Polsce kopie tych materiałów (kilka tysięcy rozkazów, wytycznych, meldunków, sprawozdań) zgrupowano w Centralnym Archiwum Wojskowym, należą do Kolekcji akt Wojskowej Komisji Archiwalnej w części nazwanej Kolekcją akt z archiwów rosyjskich. Autorka odtwarza na ich podstawie najważniejsze fakty z kampanii. Omówiono m.in. cele strategiczne, jakie miała Armia Czerwona, propagandę uzasadniającą agresję oraz zawarte w dokumentacji podsumowania wyników tzw. kampanii polskiej. Nie brakuje również odniesienia do dokumentów znanych, m.in. paktu Ribbentrop–Mołotow oraz traktatów i układów, złamanych przez ZSRR w wyniku napaści na Polskę.
Rozdział 2: Albin Głowacki, Jeńcy września w niewoli sowieckiej w 1939 r. przed zagładą (s. 24–68)
Autor opisuje sytuację polskich jeńców wojennych do momentu rozpoczęcia przygotowań do zbrodni na wyselekcjonowanej grupie z obozów Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa (liczbę wziętych do niewoli można oszacować w przybliżeniu na 230–250 tysięcy osób, połowa spośród nich została przekazana w punktach przejmowania w ręce przedstawicieli NKWD). Oficerów i szeregowych żołnierzy od początku traktowano inaczej m.in. po to, aby doprowadzić między nimi do konfliktów. Autor dokładnie opisuje, jak potoczyły się losy tych grup. 19 września 1939 ludowy komisarz spraw wewnętrznych ZSRR wydał rozkaz zorganizowania ośmiu obozów dla jeńców. Masowy napływ jeńców nastąpił między 25 września a 7 października 1939. Rosjanie nie radzili sobie z taką ilością ludzi. Autor opisuje warunki, w jakich jeńcy transportowani byli na wschód, sposób traktowania w punktach przejmowania, bałagan organizacyjny oraz takie skutki zaistniałej sytuacji, jak problemy z aprowizacją, brak odpowiednich środków sanitarnych itd. Albin Głowacki ukazuje także życie obozowe oraz sposób traktowania jeńców przez władze obozów (na szczególną uwagę zasługuje ewidencjonowanie jeńców, gdyż istniała dokładna instrukcja wyodrębniania wrogów ustroju komunistycznego). Interesujący materiał stanowią zawarte w pracy tabele:
- Polscy jeńcy wojenni podlegający zwolnieniu w obozach NKWD (8 października 1939)
- Skład narodowościowy jeńców polskich w obozach: kozielskim, zaonikijewskim, kozielszczyńskim i putywlskim (październik 1939)
- Polscy jeńcy wojenni w obozach i punktach przejmowania NKWD (stan na 30 października 1939)
- Skład narodowościowy jeńców polskich (szeregowych i podoficerów), podlegających wymianie z Niemcami
- Terytorialne pochodzenie jeńców w obozach pracy wschodniej Ukrainy (koniec listopada 1939)
- Stan osobowy obozu kozielskiego
- Stan osobowy obozu ostaszkowskiego (1 grudnia 1939)
- Jeńcy polscy trzech obozów specjalnych NKWD według miejsca zamieszkania przed wojną (stan na 29 grudnia 1939)
- Stan osobowy dla jeńców polskich w ZSRR (stan na 31 grudnia 1939)
Rozdział 3: Natalia Liebiediewa, Wojciech Materski, Zastanawiający dokument. Przyczynek do hipotezy o związku akcji AB ze Zbrodnią Katyńską (s. 69–83)
Istnieje wiele pośrednich dowodów na to, iż Zbrodnia Katyńska była skoordynowana z dokonaną w 1939 roku przez hitlerowców akcją wymordowania polskiej inteligencji, tak zwaną „Akcją AB”. Na podstawie dostępnych źródeł nie można tego jednak stwierdzić z całą pewnością.
Natalia Liebiediewa i Wojciech Materski w trakcie prac nad trzecim tomem edycji Katyń. Dokumenty zbrodni, podczas kwerendy przeprowadzonej w centrum Przechowywania Zbiorów Historyczno-dokumentacyjnych natrafili na dokument, którego interpretacja w dużym stopniu potwierdza prawdziwość tej hipotezy (nie stanowi jednak bezpośredniego dowodu).
Rozdział 4: Czy w Bykowi pod Kijowem i we Włodzimierzu Wołyńskim spoczywają ofiary Zbrodni Katyńskiej z tzw. Listy ukraińskiej?
(s. 84–97)
Z rozdziałem tym powinni zapoznać się wszyscy zainteresowani niewyjaśnionym do końca aspektem Zbrodni Katyńskiej.
Rozdział 5: Dziesięciolecie działalności Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej (s. 98–116)
W październiku 1989 powstał Komitet Historyczny Badania Zbrodni Katyńskiej (w lutym 1990 dodano przymiotnik „Niezależny”). Członkami założycielami byli historycy: Andrzej Chmielarz, Stanisław M. Jankowski, Andrzej Krzysztof Kunert, Marek Tarczyński; historycy literatury: Jerzy Jackl, Jacek Trznadel, historyk teatru Bożena Łojek (sekretarz Komitetu), artysta i dziennikarz, prezes Instytutu Katyńskiego w Polsce Adam Macedoński, inżynier i historyk, syn katyńczyka, Jędrzej Tucholski, redaktor i działacz niepodległościowy Wojciech Ziembiński. Na krótko dołączyli także Cezary Chlebowski i Piotr Łysakowski. W latach 1992–1993 działali także gen. prof. Bronisław Młodziejowski – uczestnik ekshumacji w Charkowie i Miednoje, oraz prokurator Stefan Śnieżko – przedstawiciel strony polskiej w prowadzonym w Rosji śledztwie katyńskim. Członkostwo honorowe przyjęli także: Józef Czapski, Gustaw Herling-Grudziński, ks. prof. Leon Musielak, ks. Zdzisław Peszkowski, prof. Stanisław Swaniewicz, prof. Janusz K. Zawodny.
Niezależny Komitet Historyczny Badania Zbrodni Katyńskiej miał na swoim koncie ogromną ilość inicjatyw, m.in. zajmował się wydawaniem fachowej literatury, współpracował z władzami, pracował nad podniesieniem wiedzy społeczeństwa na temat Zbrodni Katyńskiej.
Rozdział 6: Stanisław Maria Jankowski, Operacja „Lawina” (s. 117–155)
Jest to historia zbrodni popełnionej na żołnierzach partyzanckiego zgrupowania NSZ w VII Okręgu Śląskim, dowodzonego przez kapitana Henryka Flame (pseudonim „Bartek”). Agent Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego „Lawina” (kierownik sekcji II Wydz. II Departamentu III tow. Wendrowski), który nawiązał kontakt z oddziałem „Bartka”, podając się wysłannika sztabu Obszaru Zachodniego NSZ, przekonał dowódcę, że ma możliwości przerzucenia jego żołnierzy do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech (twierdził również, iż taki jest rozkaz dowództwa). W czasie trwania tej operacji, w całości zorganizowanej przez Służbę Bezpieczeństwa, wymordowano prawdopodobnie nawet dwustu partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych. Fascynująca historia, oparta na różnorodnych, konfrontowanych ze sobą źródłach, opowiadająca o zbrodni komunistycznej dokonanej na Polakach przez ich rodaków.
Rozdziały 7–9 (s. 156–198)
Memorandum organizacji katyńskich 1999; uroczystości wmurowania aktów erekcyjnych pod cmentarz wojskowy w Charkowie (27 czerwca 1998); uroczystości w 59. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej (13 kwietnia 1999) w Warszawie przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.
Opracował Mateusz Zemla