Tytuł
„Zeszyty Katyńskie”. Zbrodnia Katyńska: wina i oskarżenie
Opracowanie:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Data wydania:
Numer:
Opis:
Identyfikator ISBN:
Izabela Kowalska, Urszula Olech, Elżbieta Pawińska
Niezależny Komitet Historyczny Badania Zbrodni Katyńskiej, Polska Fundacja Katyńska
Warszawa
2004
19
ss. 420
8391778010
Pozycja przeznaczona dla czytelników orientujących się w temacie, którzy chcą poznać formalno-prawne skutki Zbrodni Katyńskiej, a szczególnie problemy z rzetelnym przedstawianiem faktów z nią związanych i pozyskiwaniem materiałów źródłowych. Godna polecenia magistrantom oraz przyszłym doktorantom, poszukującym tematu pracy, gdyż zawiera bibliografię katyńską z lat 2000–2004, a także materiały do bibliografii tak zwanego „Anty-Katynia”.
Rozdział 1: Piotr Ł.J. Andrzejewski, Postępowanie dla osądzenia zbrodni katyńskiej i kłamstwa katyńskiego
Autor ukazuje historię postępowań, jakie toczyły się w sprawie katyńskiej (począwszy od Międzynarodowego Trybunału w Norymberdze, który w dniach 1–3 lipca 1946 rozpatrywał mord na polskich jeńcach wojennych jako zbrodnię wojenną), oraz działań zmierzających do wszczęcia oficjalnego śledztwa. Udowadnia również konieczność osądzenia zbrodni komunistycznych przez międzynarodowy trybunał.
Rozdział 2: Leon Kieres, Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wobec śledztwa w sprawie Zbrodni Katyńskiej
Rozdział 3: Franciszek Gryciuk, Stanowisko Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia 28 kwietnia 2004 r.
Obydwa rozdziały stanowią rodzaj krótkiego wprowadzenia do zagadnień związanych z najważniejszymi tezami zawartymi w kolejnych referatach.
Rozdział 4: Wojciech Materski, Zbrodnia Katyńska – struktura winy
Autor daje odpowiedź na pytanie, kto i w jakim stopniu był odpowiedzialny za zbrodnię na oficerach polskich, biorąc pod uwagę możliwość postawienia zarzutów prokuratorskich. Udowadnia, że postępowanie może być wszczęte nie tylko wobec sprawców samej zbrodni, ale również wobec ludzi, którzy wykonywali działania służące do zafałszowania prawdy o tych wydarzeniach (m.in. dotyczy to osób, które bezcześciły zwłoki z katyńskich dołów śmierci, preparując je w taki sposób, aby dostarczyć „dowodów” na tezy o sprawstwie niemieckim).
Rozdział V: Adam Basak, Problem kwalifikacji prawnej Zbrodni Katyńskiej oraz odpowiedzialności sprawców w świetle Norymbergii.
Autor wskazuje, iż Zbrodnia Katyńska powinna być klasyfikowana według standardów norymberskich. W procesie tym przywódcy hitlerowscy ponieśli karę za zbrodnie aparatu państwowego, którym zarządzali, mimo iż działali zgodnie z obowiązującym w tym państwie prawem. Analogicznie za Zbrodnię Katyńską bezpośrednio odpowiedzialni są najwyżsi dygnitarze ZSRR, więc oficjalne przyjęcie takiej samej wykładni, jaką stosuje się wobec zbrodniarzy hitlerowskich, mogłoby stanowić formę pośmiertnej rekompensaty wobec ofiar systemu komunistycznego.
W dalszej części autor wymienia i analizuje traktaty prawa międzynarodowego, które zostały pogwałcone przez ZSRR w wyniku ataku 17 września 1939 na teren Rzeczypospolitej oraz zbrodni dokonanej na jeńcach wojennych. Adam Basak często odwołuje się do klasyfikacji zbrodni hitlerowskich, jakiej dokonano podczas obrad Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze. Przeprowadza dogłębną analizę możliwości, jakie miałby trybunał do sądzenia zbrodni komunistycznych, działający w sposób analogiczny.
Rozdział VI: Witold Kulesza, Możliwość opracowania aktu oskarżenia sprawców Zbrodni Katyńskiej – przesłanki prawne i rzeczywistość
Najważniejszym aspektem tego rozdziału jest próba odpowiedzi na pytanie, jakie wyniki może dać śledztwo prowadzone przez Główną Prokuraturę Wojskową Federacji Rosyjskiej (obecnie już zakończone). Mimo iż sedno sprawy jest już nieaktualne, rozdział warto przeczytać, gdyż autor dobitnie pokazuje, że sposób zakończenia postępowania oraz jego rezultaty nie są wynikiem obiektywnych przesłanek.
Rozdział VII: Stanisław Maria Jankowski, Historia jednego kłamstwa.
Autor opisuje historię fikcyjnego „listu” z roku 1948, ukazującego losy części dokumentacji katyńskiej, jak również okoliczności śmierci prokuratora Romana Martiniego. Dokument ten stał się materiałem źródłowym dla wielu badaczy, którzy oparli na nim swoje analizy i wnioski. Stanisław Jankowski uzasadnia wszystkie argumenty wskazujące na to, iż dokument jest nieprawdziwy. W dalszej części czytelnik dowiaduje się, kto i w jakich okolicznościach powoływał się na wspomniany dokument, oraz poznaje poziom zamieszania informacyjnego, jakie ten rzekomy „list” wywołał. Rozdział ten jest sprawozdaniem z rzetelnie przeprowadzonego śledztwa i dostarcza bardzo interesującej lektury.
Rozdział VIII: Bolesław Woszczyński, Echa Katynia w świetle archiwaliów. Stan prac nad pozyskiwaniem i publikacją materiałów źródłowych
W rozdziale tym znajdujemy krótki opis trzech tomów pracy zbiorowej Katyń: dokumenty zbrodni oraz szerokie omówienie tematyki tomu IV, przygotowywanego w okresie, kiedy odbywała się konferencja.
Rozdział IX: Waldemar Chrostowski, Zbrodnia Katyńska a przebaczenie
Tytuł rozdziału doskonale koresponduje z jego treścią.
Rozdział X: Bożena Łojek, Antykatyń jako przedmiot badań. Sprawozdanie z dyskusji.
W rozdziale tym znajduje się krytyka oskarżenia, jakie wysuwała strona rosyjska wobec władz polskich. Dotyczyło ono rzekomo celowego wymordowania tysięcy czerwonoarmistów, jeńców wojny 1920 roku.
Rozdział XI: Antykatyń – losy jeńców rosyjskich w Polsce w 1920 r. Materiały do bibliografii
Opracowanie i redakcja: Izabela Kowalska, Urszula Olech, Elżbieta Pawińska.
Rozdział XII: Bibliografia Zbrodni Katyńskiej. Materiały z lat 1999–2004
Opracował Mateusz Zemla